Türkiye'de Yabancı Dil Bilme Oranı

Türkiye'de Yabancı Dil Bilme Oranı

Türkiye'de Yabancı Dil Bilme Oranı Özel

Yazar / Dil Öğretimi / Öğrenimi / Perşembe, 08 Kasım 2018 20:28

Çeşitli zamanlarda yapılan araştırmalar ve çıkan haberlere göre Türkiye'nin yabancı dil öğrenmeye çok para harcadığı belirtilir. Bu kadar harcama ve uğraş sonucunda dünyada iyi yerlerde olmamız gerekir diye düşünürken bazı araştırma sonuçlarına ulaştım.

Yapılan araştırmalara göre en az yabancı dil bilen ülke Türkiye. Kimilerine göre bu büyük bir sorun iken kimilerine göre değil. Ancak yapılan harcamalar ve uğraşlar dikkate alındığında bir sorun olduğu ortada. Para harcıyor, zaman ayırıyor, kural koyuyorsak (Yüksek lisans, doktora, iş ilanları vb.) bunun sonucunun da olması gerekmez mi?

Tüm çabalarımıza rağmen sonuç alamıyorsak bu sorunun sebeplerine inmemiz gerekir.  Bu sorunun sebeplerine yönelik düşüncelerimi (öğrenememe değil öğretememe sorunumuz olduğunu düşünüyorum) daha detaylı bir şekilde belki ileriki günlerde yazarım.

25-64 Yaş Grubundakilerin (çalışma yaşı) Yabancı Bil Bilgisine Göre Dağılımı

EUROSTAT tarafından 2007, 2011 ve 2016 yıllarında 25-64 yaş arası bireyler üzerinde yapılan araştırmaya göre 35 ülke arasında en az yabancı dil bilen ülke Türkiye. 

Türkiye'yi İrlanda, Macaristan, Bulgaristan, Romanya, Büyük Britanya ve Bosna Hersek takip ediyor.

Yabancı dil bilmeyenlerin Avrupa ortalaması ise %35.3.

2016 yılı verilerine göre 3 yabancı dil bilenlerin en fazla olduğu ülkeler sırasıyla Lüksemburg, Finlandiya, Norveç; 2 yabancı dil bilenlerin en fazla olduğu ülkeler ise sırasıyla Letonya, Malta, Danimarka.

Türkiye nüfusunun %15.9'u 1 yabancı dil, %2.3'ü 2 yabancı dil, %0.3'ü 3 yabancı dil biliyor.

Türkiye nüfusunun %81.8'i ise hiç yabancı dil bilmiyor. Bu oranın 2007 yılında %75.5 iken 2011 yılında %81,8' çıktığı, yani yabancı dil bilenlerin oranının azaldığı görülüyor.

Not: Aşağıdaki tablodan da anlaşılacağı gibi Türkiye'ye ait 2016 yılı verileri bulunmuyor.

 

Kaynak: https://ec.europa.eu

Yazar

Kerim Sarıgül

Kerim Sarıgül

Merak ediyorum, araştırıyorum, öğreniyorum, paylaşıyorum...

 

yorum

  • ERdem Erdemli ERdem Erdemli 1 Ekim 2021

    Ben, Türkçe dışında İngilizce ve Fransızcayı çok iyi seviyede, İtalyancayı iyi, Almancayı iyiye yakın ve Arapçayı orta derecede biliyorum (babam Arap). Romencem ve Rusçam aç kalmayacak kadar, yol, iz soracak kadar var. Okuyup ve yazabiliyorum Latin / Arap ve Kiril alfabelerinde. Ayrıca Türkçe'nin Tatar lehçesini anlıyorum (annem Tatar). Acaba benim gibi kaç kişi vardır bu ülkede hep merak etmişimdir...

  • zeyzey zeyzey 27 Aralık 2020

    bu istatistiklere kürtler ve kürtçe de dahil mi

Yorum Ekle

Sosyal Medya Hesaplarım

 

Please publish modules in offcanvas position.