Kerim Sarıgül

Kerim Sarıgül

Kerim Sarıgül

Merak ediyorum, araştırıyorum, öğreniyorum, paylaşıyorum...

 

Çarşamba, 31 Mart 2021 00:35

Tipik Bir Araştırma Makalesinin Yapısı

Tylor Burrows tarafından 2011 yılında elektronik olarak yayımlanan "Yayına Yönelik Araştırma Makaleleri Yazma" konulu eserin 89. sayfasında yer alan "Tipik Bir Araştırma Makalesinin Yapısı" adlı çalışma, akademik bir yayın ortaya koyma konusunda araştırmacılara kolaylık sağlayacak ve rehberlik edecek niteliğe sahip.

"Tipik Bir Araştırma Makalesinin Yapısı" adlı çalışmayı öğrencim Pelin Sağır ile birlikte tercüme ettik. İhtiyaç duyanlar için çalışmanın Türkçesi ve İngilizcesi aşağıda yer almaktadır.

 

Tercümede daha iyi ifade edilebilecek yerler varsa bildirmekten çekinmeyin lütfen...

Kaynak: Burrows, Tylor. (2011). Yayına Yönelik Araştırma Makaleleri Yazma. Basılmamış El Kitabı (Dijital Yayın), Asya Teknoloji Enstitüsü Dil Merkezi, Khlong Luang, Tayland.

(Burrows, Tylor (2011). Writing Research Articles for Publication. Unpublished manuscript, the Asian Institute of Technology Language Center, Khlong Luang, Thailand.)

Eğitimde ve öğretimde en çok kullanılan içerik türlerinden olan videolarla ilgili bazen çeşitli işlemlere ihtiyaç duyabiliyoruz.

Örneğin;

 • videoyu yatay çekmek yerine dikey çekmişizdir ve yönünü değiştirmek,
 • videonun formatını veya boyutunu değiştirmek,
 • videonun belli bir bölümünü kesmek,
 • videoda tarih veya logo vardır ve bunları kaldırmak,
 • videonun hızını artırmak veya azaltmak,
 • sıfırdan video çekmek istiyor olabiliriz

Tüm bunlar ve daha fazlası için çevrimiçi (online) ve ücretsiz kullanabileceğimiz kullanımı çok kolay olan çeşitli araçlar mevcut. İhtiyaçlarınıza göre aşağıdaki başlıklara tıklayarak istediğiniz işlemi yapabilirsiniz. Uygulamayı kullanmaya başlamak için sadece bir bilgisayar, tarayıcı ve düzenli bir internet bağlantısının olması yeterlidir.

Video Kesme Aracı

Bu uygulama, kısa süreli video dosyalarını kesmek için çok kullanışlıdır. Kurulum gerektirmez, doğrudan internet tarayıcınız üzerinden kullanabilirsiniz.

 

Video Kırpma Aracı

Kırpma işlemi, bir videoyu istediğiniz bir çerçeveye yerleştirmenizi veya çerçeve oranlarını değiştirebilmenize imkan verir.

 


Video Döndürme Aracı

Bir videoyu 90,180 veya 270 derece döndürebilirsiniz. Bu araç, bir portrenin manzara modunda veya tam tersi şekilde çekildiği durumlarda oldukça kullanışlıdır.

 


Video Çözünürlüğünü Değiştirme Aracı

Videolarınızın çözünülüğünü 240p, 360p, 480p veya 720p olarak değiştirebilirsiniz.

 

Video Döngü Aracı

Videonun tamamını veya herhangi bir dakikasını seçip o bölümü istediğiniz kadar kere tekrarlamasını sağlayabilirsiniz.

 


Video Sesini Değiştirme Aracı

Videonun ses kalitesini/seviyesini artırabilir veya azaltabilirsiniz.

 


Video Hızı Değiştirme Aracı

Videonuzun hızını 4 kat artırabilir veya azaltabilirsiniz.


Videodaki Logoyu Kaldırma Aracı

Videolardaki logoları, işaretleri veya tarihleri silebilirsiniz.

 


Videoya Resim veya Logo Ekleme Aracı

Videolara resim veya logo ekleyebilirsiniz.

 


Video Sabitleme Aracı (Kamera titremesini giderme)

Videonuzda bir kamera titremesi vb. varsa bunu giderebilir, sabitleyebilirsiniz.

 


Video Kaydetme Aracı

Video Kaydedici, tarayıcınız üzerinden video kaydı yapmaya ve fotoğraf çekmeye izin veren online bir uygulamadır. Uygulama, esnek video ve ses ayarlarına sahiptir. Dosyalarınızı kısa süre için de işler ve tüm uzunluktaki dosyalarla çalışmanıza izin verir.
Tarayıcınız üzerinden kalite seçimi, ayna moduna geçiş veya tam ekran gibi geçerli video kayıt parametrelerini yapılandırabilirsiniz. Ayrıca ses düzeyini ayarlayabilir ve echo (yankı) efektini azaltabilirsiniz. Tüm özellikler tamamen ücretsizdir. Uygulamayı kullanmaya başlamak için sadece bir bilgisayar, tarayıcı ve düzenli bir internet bağlantısının olması yeterlidir.


Video Formatı Dönüştürme Aracı

Videolarınızı mp4, avi, mpeg, mov, flv, 3gp, webm, mkv formatlarına veya Apple, Android, Sony, Nokia çözünürlüklerine dönüştürebilirsiniz.

 FAYDALI OLMASI DİLEĞİYLE...


Ücretsiz versiyonda günde 10/15 işlem yapılabilir ve en fazla 500/1000 MB dosya kullanılabilir. Bu boyutlar kullanacağınız araca gör değişiklik arz edebilir.

Eğitimin ve iş hayatının dijitalleşmesiyle birlikte da en çok ihtiyaç duyulan işlemlerden olan "PDF Düzenleme Araçları"na aşağıdaki bağlantılar aracılığı ile erişebilirsiniz. Tamamının kullanımı çok kolay, %100 ücretsizdir.

Sadece bir kaç tıklama ile çevrimiçi ortamda (bilgisayarınıza herhangi bir program kurmadan) PDF dosyalarını düzenle, birleştir, ayır, iyileştir, word veya excel dosyasına dönüştür, şifrele, şifre çöz... 

Aşağıdaki başlık ve bağlantılar aracılığı ile istediğiniz işlemi saniyeler içinde gerçekleştirebilirsiniz. 

FAYDALI OLMASI DİLEĞİYLE...

Öğrencilerinize, çocuklarınıza Youtube'dan video açmak istiyorsunuz ancak videoyu açtığınızda farklı video önerileri ile, uygunsuz yorumlarla karşılaşma olasılığınız var. Özellikle sınıfta öğrenciler için video açarken bu gibi olumsuz durumlarla karşılaşabiliyoruz.

Tüm bunlardan kurtulmanın bir yolu var.

1. İzletmek veya listesini yapmak istediğiniz videoların URL'sini yani bağlantısını kopyalayın.

2. http://www.viewpure.com sitesini açın.

3. Açılan sayfada boş bir bağlantı alanı göreceksiniz. O alana video bağlantınızı yapıştırın.

 

4. Sonrasında sağ taraftaki Purify (temizle) butonuna tıklayın.

 

Açılan sayfada istediğiniz Youtube videosunun aşağıdaki gibi açıldığını ve açılan sayfada video yorumlarının veya farklı video önerilerinin olmadığını göreceksiniz.

 • İyi izlemeler, izletmeler.

 

Detaylı yarları açarak videonun başlangıç ve bitiş saniyelerini seçebilir, izletmek istediğiniz kişiler için şifre de koyabilirsiniz.

 

İsterseniz her bir video için viewpure.com/istediğinizisim şeklinde özel bir bağlantı da oluşturabilirsiniz. Belirlediğiniz bağlantı aşağıdaki gibi görünecektir.

 

 

Daha fazlası için ücretsiz üye olarak kendi izleme listenizi oluşturabilirsiniz. Ücretsiz versiyonda 10 videoya kadar liste oluşturabilirsiniz.

 

 

Faydalı olması dileğiyle...Cumartesi, 06 Mart 2021 18:14

OneNote Özellikleri / OneNote Eğitimi

ONENOTE DİJİTAL BİR AJANDADAN ÇOK DAHA FAZLASI...

 • İster onlarca fikriniz olsun ister yapacak çok işiniz veya hatırlayacak konularınız
 • İster klavye ile ister kalemle not almak isteyin
 • İster resimler veya .pdf sayfalarını kullanarak ders anlatmak isteyin ister çözümleri, çizimleri dosyalar üzerine yapmak…
 • İster sayfaya ses video eklemek isteyin isterse yaptıklarınızın sesli ve görüntülü kaydını almak

OneNote hemen hemen bunların hepsini ve daha fazlasını yapabilecek en gelişmiş uygulamalardan biri.

Ayrıca tüm içerikleriniz tüm cihazlarınızda (cep, tablet, bilgisayar vb.) anlık senkronize edilir.

Özellikle uzaktan eğitimde, canlı derslerde veya ders anlatım videoları çekiminde verimli bir şekilde kullanılabilecek özelliklere sahip

 

OneNote konusunda daha fazla bilgiye sahip olmak, nasıl ve nerelerde kullanılabileceğini uygulamalı olarak öğrenmek için ücretsiz eğitim başvurusunda bulunabilirsiniz.

Her bir 30 kişilik grup oluştuğunda uygulamanın kullanımı detaylı ve bir şekilde (Zoom oturumu aracılığıyla) anlatılacaktır.

 

OneNote Eğitiminde Ele Alınacak Konular

 • OneNote Temel Özellikleri ve Kullanım Alanları
 • OneNote Defteri Açmak
 • OneNote'ta Bölüm, Sayfa ve Alt Sayfa Oluşturma
 • Sayfa Ayarları, Kareli ve Çizgili Sayfalar Oluşturma
 • Hazır Şablonları Kullanma
 • Canlı Derslerde ve Ders Kayıtlarında Kullanma
 • Kalem ile Yazma, Çizme, İşaretleme, Konu Anlatma
 • Resim Ekleme
 • Dosya Ekleme
 • PDF Sayfalarını İçe Aktarma, Üzerinde Çalışma
 • Ses ve Video Ekleme
 • Ses ve Video Kaydı Yapma
 • Yazıları Biçimlendirme
 • Çizimi (el yazısını) Dijital Metne Dönüştürme
 • Matematik Formül ve Denklemlerini Kullanma
 • Ekran Kırpma ve Kullanma
 • Notları Etiketleme
 • Not Defterinde Arama
 • OneNote Defterini Yazdırma, Dışa Aktarma
 • Defteri Başkalarına/yla Gönderme, Paylaşma
 • Sayfaları Şifreleme ve daha fazlası

 

OneNote Resmi Sayfası

 

ONENOTE HAKKINDA (Aşağıdaki bilgiler misrosoft.com sitesinden alıntıdır)

DİLEDİĞİNİZ GİBİ OLUŞTURUN
Fikirlerinizi not defterine aktarmak için klavyeyle veya el yazısıyla yazın, çizin ve web'den istediklerinizi kesip alın. OneNote'un esnek tuvali sayesinde içeriği istediğiniz yere yerleştirin. Hatta el yazısı notları veya sayfaları bile doğrudan OneNote'a tarayabilir ve aranabilir hale getirebilirsiniz.

DÜZENLİ OLUN
OneNote, tanıdık fiziksel üç delikli klasörü dijital çağa taşımak için aynı bir not defteri gibi düzenlenmiştir. Bölümleri ve sayfaları kolayca kullanarak okulda, evde veya işte fikirleri temalarına göre ayırın. Etiketleri kullanarak yapılacaklar listelerini etiketleyebilir, önemli konuları işaretleyebilir veya özel etiketler oluşturabilirsiniz. OneNote'u istediğiniz yerde not defteri, günlük veya bloknot olarak kullanın.

HERKESLE İŞBİRLİĞİ YAPIN
OneNote, notlarınızı tüm cihazlarda eşitler ve içerikte aynı anda birden çok kişinin çalışmasına olanak sağlar.

İŞ YERİNDE DAHA FAZLASINI BAŞARIN
OneNote hem tek başına kullanmak hem de ekiple paylaşmak için idealdir. Ekip toplantılarında, beyin fırtınası projelerinde bloknot olarak kullanın, önemli noktalara dikkat çekin veya ihtiyacınız olanları hiç kaybetmemek için önemli kaynakları düzenleyin. Uyumlu çalışmak ve aynı noktada buluşmak için gerçek zamanlı olarak birlikte çalışın. OneNote, ekibinizin kullanmayı tercih ettiği cihazların (Android, Apple veya Windows) hepsinde sağlanır.

OKULDA DAHA BAŞARILI OLUN
OneNote okulda hem öğrenciler hem de öğretmenler için harikalar yaratır. Ders sırasında kolayca not alın, metinlerle mürekkebi ve web kırpmalarını birleştirin. OneNote ile beyin fırtınalarınızı düzenleyin, düşünce haritaları çıkarın ve bir sonraki okul ödeviniz için fikirlerinizi geliştirin. Öğretmen olarak, derslerinizi planlayın ve hareket halindeyken tüm bilgilerinizi cebinizde taşıyın.

OFFICE İLE BİRLİKTE DAHA İYİ
OneNote, Office ailesinin bir parçasıdır ve daha fazlasını yapmanıza yardımcı olmak için Excel, Word gibi sevdiğiniz uygulamalarla harika bir şekilde çalışır.

IŞIK HIZINDA NOTLAR
OneNote rozetini, aklınıza bir şey geldiğinde fikirlerinizi hemen listelemek için bloknot gibi kullanın. Rozet ekranda durur ve telefonda konuşurken, web'deyken veya düşüncelerinizin sizi götürdüğü herhangi bir yerde fikirlerinizi hemen yazabilmenizi sağlar.

ÜCRETSİZ EĞİTİM İÇİN BAŞVURU FORMU

Çevrim içi (online) görüşme ve derslerde dışarıdan gelen ses veya gürültü (caddeden geçen araç sesi, matkap sesi, yan odadan veya komşudan gelen gürültüler, bilgisayarımızın vantilatöründen gelen ses, kedi sesi, köpek sesi, bebek ağlaması, klavye sesi, çamaşır veya bulaşık makinesi sesi vb.)  bazen sorun olabiliyor ve oturumumuzun kalitesini, verimliliğini düşürebiliyor. Bu gibi durumlarda dış ses ve gürültülerden Krisp programı aracılığıyla kurtulmak mümkün.

Krisp - Gürültü Engelleme Uygulaması

 • İnsan sesi dışındaki sesleri, yankıları, arka plan gürültülerini tanıyan ve ortadan kaldıran yapay zeka destekli bir program.
 • Programın hem Mac hem de Windows versiyonu mevcut. 
 • Tek yapmamız gereken programı bu bağlantıdan aşağıdaki bağlantılar aracılığıyla indirip bilgisayarınıza kurmak.

Kurulum yaptıktan sonra bilgisayarda sağ altta Krisp ikonu belirir. İkona tıkladıktan sonra alttaki resimde olduğu gibi ayarları göreceksiniz. Buradan ister mikrofon isterse hoparlör ya da ikisini de aktif ederek gereksiz dış ses ve gürültülerden kurtulabilirsiniz. 


Zoom, Teams gibi  uygulamaları kullanmaya başladığınızda -yapay zeka kullanan ses tanıma teknolojisi sayesinde- insan sesi dışındaki tüm sesleri yok ediyor. Uygulamayı sadece çevrim içi görüşmelerde değil video çekimlerinde, Youtube, Facebook vb. canlı yayınlarda da kullanabilirsiniz.

Bu arada sadece sizden giden değil, diğer kullanıcılardan gelen sesleri de temizliyor. Yani hem mikrofondan giden hem de hoparlörden gelen sesler üzerinde çalışıyor.

Denediğinizde gerçekten ne kadar etkili olduğunu göreceksiniz.

Haftada 120 dakika ücretsiz. İsterseniz sadece ücretsiz versiyonunu önemli oturumlar için 120 dakika kullanılabilirsiniz. Eğer 120 dakika yetersiz  ise aylık 5 dolar ödeyerek sınırsız versiyona da geçebilirsiniz. 

 

Windows için indir

Mac için indir

 Tanıtım videosu

Nearpod eğitim ve öğretim için etkileşimli içerikler ve sınavlar oluşturma, derslerde eş zamanlı etkinlikler uygulama, değerlendirme yapma ve dönüt verme açısından çok fazla özelliklere sahip eğitimde en çok kullanılan 100 araçtan biri.

Bu yazımda; görsel, işitsel ve kinestetik öğrenmeyi en üst seviyede kullanma imkânı sunan Nearpod'un özelliklerine detaylı bir şekilde değinmeye çalışacağım.

Yabancı dil öğrenirken filmlerin bazen ana dilde bazen hedef dilde (öğrenilen dil) altyazı ile bazen de  altyazısız izlenmesi tavsiye edilir. Peki; dil öğrenenler için bunlardan hangisi daha faydalı?
 
Bu konuda J. Birulés-Muntané ve S. Soto-Faraco tarafından bir araştırma gerçekleştiriyor. 
 
 
Araştırma kapsamında orta seviyede dil becerisine sahip öğrencilerden 3 grup oluşturuluyor.
 • 1. grup: İngilizce filmi kendi dilinde altyazı ile izliyor

 • 2. grup: İngilizce filmi İngilizce altyazı ile izliyor

 • 3. grup: İngilizce filmi altyazısız izliyor.

Araştırma Sonucu:

 • 1. grup (İngilizce bir filmi kendi dilinde altyazı ile izleyen grup) neredeyse hiç ilerleme kaydedemiyor.

 • 2. grup (İngilizce filmi İngilizce altyazı ile izleyen grup) % 16,9 ilerleme kaydediyor.

 • 3. grup (İngilizce filmi altyazısız izleyen grup) % 7.1 ilerleme kaydediyor.

 

Buradan yola çıkarak önerimiz (İngilizce öğrendiğinizi varsayarak, siz bunu öğrendiğiniz dile göre değiştirebilirsiniz.)

1. Öneri: İngilizce film - İngilizce altyazı

2. Öneri: İngilizce film - Altyazı yok

3. Öneri: İngilizce film - Türkçe altyazı (Hedef dili öğrenmeye yeni başlayanlar için, altyazı olmadığında motivasyonu kaybolanlar için vb.)

 

Kaynak: Birulés-Muntané J, Soto-Faraco S (2016) Watching Subtitled Films Can Help Learning Foreign Languages. PLoS ONE 11(6): e0158409. https://doi.org/10.1371/journal.pone.0158409

 

Kolejlerin, üniversitelerin, öğretmenlerin, öğrencilerin eğitim amacıyla en çok kullandığı 100 dijital araç; Jane Hart tarafından her yıl yapılan detaylı bir araştırma sonucu yayınlanmaktadır.

Listede web kaynakları, görüntülü toplantı platformları, öğretim yönetim sistemleri, işbirliği platformları, sohbet araçları, içerik geliştirme araçları, canlı etkileşim araçları, oyun ve test araçları, dosya paylaşım platformları, e-öğrenme geliştirme araçları, ders içeriği oluşturma araçları, zihin haritası araçları, verimlilik araçları, form ve anket araçları, çevrimiçi kurs platformları, çevrimiçi beyaz tahta gibi birçok kategoriden dijital uygulamalar bulunmaktadır.

Eğitimde en çok kullanılan araçlar listesinde ilk üçte sırasıyla YouTube, PowerPoint ve Zoom uygulamasının yer aldığını görüyoruz. Bu üç aracın görsel, işitsel ve etkileşim açısından ön planda olduğunu; öğrenmeyi kolaylaştırıcı, hatırlama oranını artırıcı özelliklere sahip olduğunu ifade edebiliriz. Bu araçlar aynı zamanda Dr. L.D. Rosenblum, Dr. Harold Stolovitch ve Dr. Erica Keeps tarafından yapılan araştırma ve Edgar Dale’nin Öğrenme Konisi ile de paralellik göstermektedir.

Bugün hem yüz yüze hem uzaktan, hem sınıf içi hem de sınıf dışı eğitimi destekleme, hem öğrenmeyi güçlendirme hem de öğrenilenlerin kalıcı hale gelmesini sağlama amacıyla kullanabileceğimiz binlerce araç bulunmaktadır. Bunlar arasından en iyisini, ihtiyacımıza en uygun olanını bulmak da ayrıca bir beceri ve uğraş gerektirir. Bu sebeple zaman zaman eğitimde kullanılan araçlarla ilgili birçok araştırma ve liste yayınlanmaktadır. Bu konudaki en kapsamlı çalışma Jane Hart tarafından her yıl periyodik olarak yayınlanan “Kişisel Öğrenim için En İyi 100 Araç”, “İşyerinde Öğrenim için En İyi 100 Araç”  ve “Eğitim için En İyi 100 Araç” listeleridir. Bu yılki araştırmaya 45 ülkeden 2.369 kişi katılmıştır.

Jane Hart tarafından hazırlanan 2020 yılına ait "Eğitimde En Çok Kullanılan 100 Araç" listesi aşağıda yer almaktadır.

Siz de aşağıdaki araçlardan en çok hangisini hangi amaçla kullandığınızı, bunlar dışında ne tür dijital araçlar kullandığınızı yorum bölümüne yazarak okuyucularımızla paylaşabilirsiniz. 

 

DÜNYADA EĞİTİMDE EN ÇOK KULLANILAN 100 ARAÇ (2020)

Araç Adı

Katagori

Sıra

YouTube

Web kaynağı (Video platformu)

1

PowerPoint

Ofis araçları / Sunum aracı

2

Zoom

Görüntülü Toplantı Platformu

3

Google Docs & Drive

Ofis Paketi | Dosya Paylaşım Platformu

4

Word

Ofis Araçları / Kelime İşleme Yazılımı

5

Google Search

Arama Motoru

6

Google Classroom

Öğretim Yönetim Sistemi

7

Microsoft Teams

İşbirliği Platformu / Görüntülü Toplantı Platformu

8

Google Meet

Görüntülü Toplantı Platformu

9

WhatsApp

Sohbet Aracı

10

Canva

İçerik Geliştirme Aracı (Grafik Tasarım)

11

Padlet

İşbirliği Platformu

12

Kahoot

Canlı Etkileşim Aracı

13

Excel

Ofis Araçları / Elektronik Tablo Yazılımı

14

Google Forms

Formlar ve Anket Aracı

15

Moodle

Öğretim Yönetim Sistemi

16

Flipgrid

Görüntülü Toplantı Platformu

17

WordPress

Blog / Web Sitesi Platformu

18

Facebook

Sosyal Ağ / Topluluk

19

Wikipedia

Web Kaynağı (İşbirlikçi Ansiklopedi)

20

Gmail

E-posta Aracı

21

Skype

Sohbet Aracı

22

Prezi

Ofis Araçları / Sunum Aracı

23

Mentimeter

Canlı Etkileşim Aracı

24

Twitter

Sosyal Ağ / Topluluk

25

Canvas

Öğretim Yönetim Sistemi

26

Screencast-O-matic

İçerik Geliştirme Aracı (Ekran Kaydı)

27

Wakelet

İçerik imleme aracı

28

Google Sites

Blog / Web Sitesi Platformu

29

Quizlet

Oyun ve Test Araçları

30

Quizizz

Oyun ve Test Araçları

31

Cisco Webex

Görüntülü Toplantı Platformu

32

Google Scholar

Akademik Arama Motoru

33

Poll Everywhere

Canlı Etkileşim Aracı

34

Outlook

E-posta Aracı

35

Camtasia

İçerik Geliştirme Aracı (Ekran Kaydı)

36

Google Chrome

İnternet Tarayıcısı

37

Dropbox

Dosya Paylaşım Platformu

38

OneDrive

Dosya Paylaşım Platformu

39

Adobe Spark

İçerik Geliştirme Aracı (Grafik Tasarım)

40

Google Translate

Çeviri aracı

41

Articulate

E-öğrenme Geliştirme Aracı

42

Nearpod

Ders İçeriği Oluşturma Aracı

43

Google Workspace (prev G-Suite)

İşbirliği Platformu

44

Pinterest

Görsel İmleme Aracı

45

Google Maps

Verimlilik Aracı (Harita)

46

Genially

İçerik Geliştirme Aracı (Grafik Tasarım)

47

Socrative

Canlı Etkileşim Aracı

48

Loom

İçerik Geliştirme Aracı (Ekran Kaydı)

49

Blackboard Learn

Öğretim Yönetim Sistemi

50

Google Keep

Dijital Defter

51

Adobe Photoshop

İçerik Geliştirme Aracı (Fotoğraf Düzenleme)

52

Thinglink

İçerik Geliştirme Aracı (Etkileşimli İçerikler)

53

H5P

İçerik Geliştirme Aracı (html5 içerikler)

54

Screencastify

İçerik Geliştirme Aracı (Ekran Kaydı)

55

Whereby

Görüntülü Toplantı Platformu

56

hihaho

İçerik Geliştirme Aracı (Etkileşimli Video)

57

Jitsi Meet

Görüntülü Toplantı Platformu

58

OneNote

Dijital Defter

59

Snagit

İçerik Geliştirme Aracı (Ekran Kaydı)

60

Slack

İşbirliği Platformu

61

iSpring

E-öğrenme Geliştirme Aracı

62

Adobe Captivate

E-öğrenme Geliştirme Aracı

63

Trello

İşbirliği Platformu

64

Vimeo

Web Kaynağı (Video Platformu)

65

Audacity

İçerik Geliştirme Aracı (ses dsoyaları)

66

Diigo

İçerik İmleme Aracı

67

Coggle

Zihin Haritası Aracı

68

Big Blue Button

Görüntülü Toplantı Platformu

69

Apple iMovie

İçerik Geliştirme Aracı (Video)

70

EdPuzzle

Ders İçeriği Oluşturma Aracı

71

Blackboard Collaborate

Görüntülü Toplantı Platformu

72

Plickers

Canlı Etkileşim Aracı

73

Apple Keynote

Ofis Araçları / Sunum Aracı

74

Vyond

İçerik Geliştirme Aracı (Animasyon)

75

Easygenerator

E-öğrenme Geliştirme Aracı

76

Powtoon

İçerik Geliştirme Aracı (Animasyon)

77

ilovepdf.com

İçerik Geliştirme Aracı (pdf)

78

Adobe Acrobat Pro

İçerik Geliştirme Aracı (pdf)

79

Blogger

Blog / Web Sitesi Platformu

80

Grammarly

Verimlilik Aracı (Dilbilgisi Denetleyicisi)

81

Kindle

Web Kaynağı (e-kitaplar)

82

Factile

Oyun ve Test Araçları

83

Unsplash

İçerik Geliştirme Aracı (Resim Kütüphanesi)

84

MS Stream

İçerik Geliştirme Aracı (Video Yayın)

85

Sway

İçerik Geliştirme Aracı (Sunum)

86

Handbrake

İçerik Geliştirme Aracı (Video Dönüştürme)

87

Zotero

Araştırma Aracı

88

Hot Potatoes

Oyun ve Test Araçları

89

Piktochart

İçerik Geliştirme Aracı (İnfografik / Resim bilgi)

90

MS Forms

Form ve Anket Aracı

91

Khan Academy

Çevrimiçi Kurs Platformu

92

Adobe Connect

Görüntülü Toplantı Platformu

93

Jamboard

Çevrimiçi Beyaz Tahta

94

Mailchimp

E-posta Aracı (Bülten, toplu e-posta vb.)

95

WeTransfer

Dosya Paylaşım Platformu

96

Notability

Dijital Defter

97

Miro

Çevrimiçi Beyaz Tahta

98

Snip & Sketch

İçerik Geliştirme Aracı (Ekran Resmi Alma)

99

Gimkit

Canlı Etkileşim Aracı

100

Kaynak: https://www.toptools4learning.com

Canlı ders, toplantı, görüşme vb. işlemler için kullanılan uygulamalar arasında ciddi bir rekabet söz konusu.

Bu güne kadar Zoom ve Google Meet ücretsiz kullanım özellikleri açısından ön planda iken Microsoft ciddi bir girişimde bulundu ve 250 kişiye kadar 24 saat kesintisiz kullanım özelliğini ücretsiz olarak son kullanıcılara sundu.

Aşağıda Microsoft TeamsGoogle MeetCisco Webex ve Zoom uygulamalarının ücretsiz kullanım limitleri yer almaktadır.

 

Canlı ders, toplantı, görüşme için en çok kullanılan uygulamalar ve ücretsiz kullanım limitleri:

 


Microsoft Teams:

24 saat, en fazla 250 kişi

 


Google Meet:

60 dakika, en fazla 100 kişi

 


Cisco Webex:

50 dakika, en fazla 100 kişi

 


Zoom Cloud Meetings:

40 dakika, en fazla 100 kişi

 

 

İlginizi Çekebilecek İçerikler

[YAZI] Zoom ile canlı ders verin veya ders alın.

[VİDEO] ZOOM Nedir, Zoom Ücretsiz Nasıl Kullanılır, Zoom ile Online Ders Nasıl Yapılır?

[YAZI] Zoom Güvenlik Önlemleri

 

 

Sosyal Medya Hesaplarım

 

Please publish modules in offcanvas position.