Ruby Rei - Dil öğrenenler için geliştirilmiş bir macera oyunu.

Ruby Rei - Dil öğrenenler için geliştirilmiş bir macera oyunu.

Ruby Rei - Dil öğrenenler için geliştirilmiş bir macera oyunu. Özel

Yazar / Dil Öğretimi / Öğrenimi / Perşembe, 29 Kasım 2018 22:34

Macera oyunu oynarken yabancı dil öğrenmeye ne dersiniz?

Günümüzde dil öğretimi amacıyla geliştirilmiş yüzlerce site, program, uygulama mevcut. Bunlardan bazıları içerdiği etkinlikler ve oyunlaştırma özellikleri bakımından çok fazla ön plana çıkıyor ve haliyle bu kullanıcı sayısına da yansıyor (Daha önce yayınlanan “Dil Öğreniminde Sosyalleşme Etkisi ve Başarılı Uygulamalar” başlıklı yazımıza da göz atabilirsiniz.).

Bugün ele alacağım uygulama bugüne kadar incelediğim yüze yakın dil öğretim uygulamaları arasında en farklı olanı. Çünkü Ruby Rei; diğer uygulamalar gibi dil öğretiminde oyunlaştırma özellikleri ile değil, oyun içerisinde dil öğretimi özellikleri ile ön plana çıkıyor.

Ruby Rei dil öğrenmek isteyenler için geliştirilmiş, alanında fark yaratan bir macera oyunu. 2018 yılı Dijital İnovasyon Ödülü sahibi.

Evrende unutulmuş bir gezegene çarpıyorsunuz ve macera başlıyor. Arkadaşlarınızı kurtarmak ve eve dönmek için şifreleri çözmeniz gerekiyor. Bazen nehri nasıl geçeceğinizi bulmaya çalışıyorsunuz, bazen köprüyü nasıl kuracağınızı; bazen bulduğunuz nesnenin ne işe yaradığını/yarayacağını düşünüyorsunuz bazen de ağacı nasıl keseceğinizi…

Ruby Rei okuma, dinleme, yazma ve konuşma becerilerini geliştirmeye ve pekiştirmeye yönelik etkinlikler de içeriyor. Ama bu etkinlikleri oyun esnasında, oyunun bir parçası olarak yapıyorsunuz. Gezegende kaybolan dostunuza nerede olduğunuzu bir ses kaydı göndererek bildiriyorsunuz veya size gelen ses kaydını/mesajı dinleyerek onu bulmaya çalışıyorsunuz.

Oyun içerisinde şifreleri çözmek için ihtiyaç duyacağınız kelimeler size ara ara verilirken aslında kelimeleri öğreniyorsunuz. Sizden kapıyı veya cihazı açmak için bu kelimeleri yazmanız, şifreyi çözmeniz istenebiliyor. Karşınıza çıkan canlılarla (robot, yaratık, insan) diyalog kuruyorsunuz, bazen siz sorular soruyorsunuz onlar cevaplıyor, bazen onlar soruyor siz cevaplıyorsunuz. Bu işlemleri bazen seçeneklerle bazen de yazarak yapıyorsunuz.

Ruby Rei her yaştan çocuğun ve hatta yetişkinlerin de bayıldığı bir programdır. Ama, ürünü en uygun bulduğumuz yaş grubu esasen 9—13 arasıdır.

Ruby Rei A2 Flyers sınavının gerektirdiği seviyededir ve öğrenciler için eğlenceli öğrenim / öğretim aracı olarak sınıfta ve evde kullanılabilecek bir dijital oyundur.

Ruby Rei programında A2 Flyers sınavındaki sorular tarzında hazırlanmış bir video oyunu, tamamı seslendirilmiş sekiz anime öykü ve dijital aktiviteler bulunmaktadır.  Ruby Rei programı, (A1 Öncesi Starters ve A1 Movers düzeylerini de içeren) çocuklar için hazırlanmış dil sınavları serisinin en yüksek seviyesi olan A2 Flyers düzeyine uygun olarak hazırlanmıştır. Bu düzey Avrupa Ortak Dil Program Çerçevesi (CEFR) ölçütlerinin A2 düzeyine eşittir.

Tüm program için ders planları ve sınıfta kullanılabilecek ilave aktiviteler içeren bir Öğretmen Paketi de bulunmaktadır.

Ruby Rei video oyunu 2018 yılında British Council ELTon Dijital Inovasyon ödülünü kazanmıştır. Cambridge, Ruby Rei oyununu geliştirerek A2 Flyers sınavına öğrencilerini hazırlayan okullara yönelik bir ürün haline geliştirmiştir.

Sınıfta ve evde kullanılabilecek 32 haftalık içeriğe sahiptir. Ürün PC’de ve akıllı tahtada çalışır; oyun ise IOS ile Android işletim sitemlerinde oynanabilmektedir.

FUN with Ruby Rei şu anda İngilizce, Türkçe, İspanyolca; Türkiye, İspanya ve Meksika'da kullanılabilir...

Çocuklarınız telefonu eline aldıklarında onlara “Oyun oynama!” demek yerine “Ruby Rei oyna!” diyebilirsiniz.

Bir kaç bölüm ücretsiz. Sonraki bölümler için ödeme yapmak gerekmektedir.

 

Oyun odaklı öğrenimin kazanımları nelerdir?

  • Oyunlarla öğrenimin birçok kazanımı bulunmaktadır. Bunların çoğu da motivasyona, öğrencinin katılımına ve belleğe ilişkindir.
  • Sağlam oluşturulmuş dünyaları, karakterleri ve öyküleri olan bu oyunlar öğrenci ile oyun arasında duygusal bir bağ oluşturmaktadır. Bu bağ da oyun sona erdikten sonra bile ister sınıfta ister oyun alanında olsun motivasyonu artırmakta ve öğrenciyi o dünya ve karakterler üzerine konuşmaya yüreklendirmektedir.
  • Oyunlar öğrencinin katılımını da sağlar. Oyun oynarken her öğrencinin farklı hedefleri vardır. Kimileri oyuna tam “hâkim” olmayı seçer ve oyunda her şeyi tamamlar; kimleri de en yüksek puanı almayı tercih eder. Oyunlar çok boyutlu olduğundan öğrencilerin oyunlara katılımlarının birçok yolu bulunmaktadır.
  • Oyunlar, öğrencilerin çekingenlik duymadan ya da sınandıkları hissine kapılmadan dil becerilerinin pratiğini yapmaları bakımından son derece güvenli bir ortam oluşturmaktadır. Bu da endişe içersinde olmalarının önüne geçer ve öğrenciler kendilerini ifade etmede daha özgür hissederler.
  • Oyunlar, öğrencilere gerçek hayatın özgün dilindeki konuşma pratiğinde yoğrulmaları fırsatını yaratmakta ve bu da akıcı konuşabilmelerini gittikçe hızlandırmaktadır. Oyunlar, öğrencilerin dili kullanmaları için türlü nedenler ve olanaklar yaratan görevler, misyonlar ve hedefler sunmaktadır.
  • Oyunlar, akıcı konuşabilmeyi hızlandıran dil bilgi birikiminin prosedürel gelişimini destekler.
  • Oyunlar, yaratıcılık, empati, azim ve sebat, sorun çözme, iş birliği gibi 21. Yüzyıl becerilerinin gelişmesine de yardımcı olur.

Faydalı olması dileğiyle... Kerim Sarıgül

 

Ruby Rei iOS Uygulama Tanıtım Sayfası

Ruby Rei Android Uygulama Tanıtım Sayfası

Ruby Rei Web Site: Ruby Rei

Ruby Rei Öğretmen Kılavuzu

 Ruby Rei Tanıtım Filmi

 

Ruby Rei Ekran Görüntüleri

Yazar

Kerim Sarıgül

Kerim Sarıgül

Merak ediyorum, araştırıyorum, öğreniyorum, paylaşıyorum...

 

Yorum Ekle

Sosyal Medya Hesaplarım

 

Please publish modules in offcanvas position.