Kırgızca Yönelme Durumu Algoritması

Kırgızca Yönelme Durumu Algoritması

Kırgızca Yönelme Durumu Algoritması

Yazar / Bilgisayarlı Dilbilim / Salı, 08 Mayıs 2012 15:59

Kırgızca ve Türkçe ile ilgili dilbilgisi diyagramlarını (akış çizelgesi) ve algoritmalarını sitemde paylaşmaya devam edeceğim. Bilgisayarlı Dil Bilim ile ilgilenenlere veya farklı amaçlarla bu tip diyagramlara ve algoritmalara ihtiyacı olanlara faydalı olacağı düşüncesindeyim.

Kendim bu diyagramları ve algoritmaları oluşturarak Kırgızca ve Türkçe ile ilgili yaptığım programlama çalışmalarında ve özellikle elektronik sözlüklerde kullanıyorum. Elektronik sözlüklerde sözcük anlamlarının yanında sözcüklerin çekimi de olduğunda çok daha faydalı ve işlevsel oluyor. Bahsettiğim bu çekim işlemleri veritabanına kayıt işlemi ile değil sözcüklerin veritabanından alınması esnasında algoritmaların işlenmesi ile gerçekleştiriliyor. Eğer sözcüklerin çekimleri veritabanına kaydedilecek olsaydı onbinlerce sözcüğün çekimleri ile birlikte veritabanlarına tek tek işlenmesi çok zor ve gereksiz olurdu.
Bilgisayar programlama dillerinden herhangi birini kullanarak tek bir algoritma ile tüm sözcüklere dilin kuralları çerçevesinde ek getirebilmek  artık mümkün hale gelmiştir.  Biz de burada elimizden geldiği kadar bunu göstermeye ve Türk dillerinin gerçekten bir bilgisayar dili olduğunu (acizane) göstermeye çalıştık.

Kırgızcada yönelme durumu ekleri ünlü ve ünsüz uyumuna göre 8 farklı şekilde eklenmektedir. 
Kırgızca yönelme durumu ekleri: -ga, -ge, -go, -gö / -ka, -ke, -ko, -kö
Şimdi bu eklerin sözcüklere eklenirken hangi kural çerçevesinde eklendiğini algoritma ve diyagram çalışması ile gösterelim.

 

Faydalı olması dileğiyle.

Kırgızca Yönelme Durumu Diyagramı

Yazar

Kerim Sarıgül

Kerim Sarıgül

Merak ediyorum, araştırıyorum, öğreniyorum, paylaşıyorum...

 

Yorum Ekle

Sosyal Medya Hesaplarım

 

Please publish modules in offcanvas position.