BİR PROJE TANITIMI - www.sozlukler.info

BİR PROJE TANITIMI - www.sozlukler.info

BİR PROJE TANITIMI - www.sozlukler.info

Yazar / Diğer Konular / Pazar, 29 Kasım 2009 19:10
 alt  İnternette gezerken bir şekilde yolu bu sayfaya düşenler için bugün hazırlık aşamasında olduğum ve yakında internet kullanıcılarına sunmayı düşündüğüm bir projemden bahsedeceğim. Genelde çalışmalar bittikten sonra tanıtımını yapmanın doğru olduğunu düşünürüm, ancak bu projede bana fikirleri ile yardımları dokunacak olanların olduğuna inandığım için şimdiden bu konudan bahsetmek istedim. 
Proje
   Kırgızca - Kırgızca (Açıklamalı sözlük), Kırgızca - Rusça, Rusça - Kırgızca, Kırgızca - Türkçe, Türkçe - Kırgızca, Kırgızca - İngilizce, İngilizce - Kırgızca, Kırgızca - İngilizce, İngilizce Kırgızca Online (web tabanlı) sözlükleri içermektedir. Sırası ile adım adım uygulamaya konulacak olan çalışmanın her adımı 6 aylık bir süreci kapsamaktadır. İlk etapta 2010 yılının başlarında tamamlayabileceğimi düşündüğüm Kırgızca - Kırgızca Açıklamalı sözlük hizmete girecektir.

    Bu projede amaç sadece elimizde var olan sözlükleri internet ortamına taşımak değildir. Asıl amaç, sözlüklerin internette yayınlanmasından sonra kullanıcıların arama yapmaları sonucunda ortaya çıkacak olan eksiklikleri gidererek zamanla bu zölükleri yani kelime hazinesini daha da zengin hale getirmektir.


   Bu aşamada bir kullanıcı siteye girip herhangi bir kelimeyi aradığında eğer veri tabanında kelime mevcutsa açıklaması veya diğer dillerdeki akrşılıkları gösterilecektir. ancak eğer sistemde mevcut olmayan, sözlüklerde yer almayan herhangi bir kelime kullanıcı tarafından sorgulanırsa bu kelimeler sistem tarafından bize bildirilecek ve bu karşılığı olmayan kelimelerin gerçekte var olup olmadıkları araştırılarak sisteme dahil edilecektir. Doalyısıyla zamanla sözlüklerde yer almayan ancak halk arasında kullanılan bir çok kelime derlenmiş ve sözlüğümüze dahil edilmiş olacaktır.

Ayrıca kullanıcı herhangi bir kelimeyi sorgulayıp anlamını incelediğinde, eğer bu kelimenin farklı anlamlarının da olduğunu düşünüyorsa bunu direk site üzerinden sisteme girebilecektir. Kullanıcının tavsite ettiği bu yeni anlam yine sistem tarafından bize ulaştırılacak, yapılan araştırmalar sonucunda eğer tavsiye edilen bu anlamın doğruluğu tesbit edilirse sisteme dahil edilecektir.

Bu şekilde devamlı zenginleşecek olan sözlüğümüz, zamanla en zengin kelime hazinesine sahip sözlük haline gelecektir.

Bu konuda tavsiyeleriniz, faydalı olabilecek düşünceleriniz varsa ve bizimle paylaşırsanız seviniriz. Proje kişisel bir projedir ve herhangi bir kurum, kuruluş vb. tarafından fnanse edilmemektedir.

www.sozlukler.info

 

Kerim SARIGÜL
KIRGIZİSTAN - TÜRKİYE MANAS ÜNİVERSİTESİ

 
Sözlük Türleri

Kırgızca-Rusça / Rusça-Kırgızca

Türkçe-Rusça / Rusça-Türkçe

Kırgızca-Türkçe / Türkçe-Kırgızca

Kırgızca - Kırgızca açıklamalı sözlük

Türkçe-İngilizce / İngilizce-Türkçe

Kırgızca-İngilizce / İngilizce-Kırgızca
-----------------------------------------------

Кыргызсча-Орусча / Орусча-Кыргызсча

Түркчѳ-Орусча / Орусча-Түркчѳ

Кыргызсча-Түркчѳ / Түркчѳ-Кыргызсча

Кыргызсча-Түшүндүрмѳ сѳздүк
-------------------------------------------------

Кыргызско-русский / Русско-Киргизский

Турецко-русский / Русско-турецкий

Кыргызско-Турецкий / Турецко-кыргызский

Кыргызской толковый словарь
--------------------------------------------

Kyrgyz-Russian / Russian-Kyrgyz

Turkish-Russian / Russian-Turkish

Kyrgyz-Turkish / Turkish-Kyrgyz

Kyrgyz explanatory dictionary

 

 

Yazar

Kerim Sarıgül

Kerim Sarıgül

Merak ediyorum, araştırıyorum, öğreniyorum, paylaşıyorum...

 

Yorum Ekle

Sosyal Medya Hesaplarım

 

Please publish modules in offcanvas position.