Açık Kaynak Kodlu Yazılımlar Yazı Dizisi

Açık Kaynak Kodlu Yazılımlar Yazı Dizisi

Açık Kaynak Kodlu Yazılımlar Yazı Dizisi

Yazar / Açık Kaynak Kod / Çarşamba, 12 Ağustos 2009 00:24

Açık Kaynak Kodlu Yazılımlar Yazı Dizisi Değerli, İnternet dünyasının gezginleri;
Daha önceki Joomla, Corel, Flash vb. derslerimi ve çeşitli konulardaki yazılarımı takip edenler bilirler ki, elimden geldiği kadar bildiklerimi yazmaya, bilmediklerimi araştırıp öğrenip, öğrendiğim kadarı ile paylaşmaya çalışıyorum.
Sitemi ( www.kerimsarigul.com ) devamlı takip eden değerli dostlarım ve herhangi bir şekilde bu siteme ulaşmış olan gezginler için “Açık Kaynak Kodlu Yazılımlar” üzerine bir yazı dizisi başlatma kararı aldım. Dünyada en çok kullanılan Açık Kaynak Kodlu yazılımlardan bazılarını tanıtmayı düşünüyorum.

 

Konumuz gereği Açık Kaynak Kodlu Yazılımları ele alalım. Daha birkaç yıl önce yeni yeni duymaya başladığımız yazılımlar bugün dünyada milyonlarca insan tarafından kullanılmaktadır. Bu yazılımlar adeta, dünyayı olmasa bile internet ve bilgisayar dünyasını ele geçirmekte, üniversiteler, çeşitli kurum ve kuruluşlar tarafından üzerinde çalışılmakta ve dünyanın en büyük kuruluşları tarafından desteklenmektedir. 

Açık Kaynak Kod Nedir ve Neden Çok Rağbet Görmektedir?
 

AçıkKaynak Kodlu Yazılım  (İngilizce: open-source software) veya açık kaynaklı yazılım veya kaynağı açık yazılım, kaynak kodu isteyen herkese açık olan yazılımlardır.

Açık Kaynak Kodlu Yazılımlar kullanıcılarına kullanım özgürlüğü vermektedir. Herhangi bir yazılımı indirdiğinizde onun kodlarınada sahipsiniz demektir ve istediğiniz gibi değişiklikler yapabiliyorsunuz. Bu yazılımlar 2005 yılından sonra büyük bir patlama yaptı ve bugün milyonlarca kişi tarafından kullanılmaktadır. Bu yazılımlar kamusal alanlarda, kişisel bilgisayarlarda, telefonlarda kısacası nerede ise her alanda kullanılmaktadır. Aslında bu yazılımlar yazılım tekelciliğini ve yazılım kullanıcılarının sınırlı hareketlerini hatta hareketsizliklerini ortadan kaldırmakta büyük bir özgürlük vermektedir. Bu kısa geçiş yeterli olur sanırım. Sorularınız olursa aşağıdaki yorum formunu kullanarak sorabilirsiniz. 

Açık Kaynak Kodlu yazılımlar imece usulüyle geliştirilir ve “Bilgi paylaşıldıkça büyür” düşüncesiyle paylaşılır.


Yazar

Kerim Sarıgül

Kerim Sarıgül

Merak ediyorum, araştırıyorum, öğreniyorum, paylaşıyorum...

 

Yorum Ekle

Sosyal Medya Hesaplarım

 

Please publish modules in offcanvas position.