Türk Dil Ailesine Ait Dillerin Konuşulduğu Ülke ve Bölgeler

Türk Dil Ailesine Ait Dillerin Konuşulduğu Ülke ve Bölgeler

Türk Dil Ailesine Ait Dillerin Konuşulduğu Ülke ve Bölgeler

Yazar / Diğer Konular / Pazartesi, 01 Kasım 2021 17:37

Aşağıdaki bilgiler ve harita dünya dilleri üzerine en güncel verilerin bulunduğu Ethnologue, özgür internet ansiklopedisi Wikipedia ve özgür içerikli projeleri bünyesinde barındıran Wikimedia verilerine dayanmaktadır. 

Türk Dil Ailesine Ait Bir Dilin Resmi Statüye Sahip Olduğu Ülkeleri ve Özerk Bölgeleri Gösteren Harita

 

 

Bir Türk dilinin resmi dil olarak kullanıldığı ülkeler 
Bir Türk dilinin resmi dil olarak kullanıldığı özerk bölgeler

 

Bir Türk dilinin çoğunluk tarafından konuşulduğu bölgeler

 

Bir Türk dilinin en az 50000 kişilik bir azınlık tarafından konuşulduğu bölgeler

 

Ana Dili Konuşurlarına Göre Diller ve Türk Dili

Toplam 40 ayrı dilden oluşan, 189 milyon ana dili olarak konuşanı ile Türk dilleri ailesi, Altay dilleri grubunda büyük farkla en büyük dil ailesini oluşturur. Yeryüzündeki bütün dil aileleri arasında yedinci büyük dil grubunu oluşturur ve önümüzdeki on yıllar içinde daha da büyüme kapasitesine sahiptir.

Dillerin nüfus sıralaması ana dili (birinci dil), ikinci dil, yabancı dil konuşurları bakımından birkaç ölçüt göz önünde bulundurularak yapılmaktadır. Ana dili, birinci dil, ikinci dil ve yabancı dil olarak konuşurlar bakımından İngilizcenin 2 milyara yaklaşan bir konuşuru olduğu kestiriminde bulunulmaktadır. Ana dili konuşurları bakımından yapılan sıralamalarda ise Çince farklı lehçeleri olmasına karşın birinci dil olma özelliğine sahiptir. Birbirinden ses, biçim ve söz varlığı özellikleri bakımından ayrılan sekiz ayrı lehçesiyle Çincenin, pek çok lehçesinin yanı sıra Urduca ile birlikte Hindustânînin tek dil kabul edildiği ve buna göre dünya da en fazla konuşuru bulunan diller sıralamasında Çincenin birinci, Hintçenin ikinci dil kabul edilmesi karşısında Türk dili de 180 milyon insan dolayında konuşuruyla sıralamada tek bir dil olarak kabul edilmelidir. Bu ölçütlerle Türk dili dünya da en fazla konuşuru bulunan diller arasında sekizinci sırada yer almaktadır.

 

Güncelleme Tarihi: 01.11.2021

Yazar

Kerim Sarıgül

Kerim Sarıgül

Merak ediyorum, araştırıyorum, öğreniyorum, paylaşıyorum...

 

Yorum Ekle

Sosyal Medya Hesaplarım

 

Please publish modules in offcanvas position.