Socrative - Süreç Değerlendirme Aracı

Socrative - Süreç Değerlendirme Aracı

Socrative - Süreç Değerlendirme Aracı Özel

Yazar / Eğitimde Teknoloji / Cuma, 07 Aralık 2018 20:52

Değerlendirme Türleri ve Socrative Süreç Değerlendirme Aracı

Socrative: Ücretsiz, kullanımı kolay bir değerlendirme aracı. Özellikle süreç değerlendirmesinde (biçimlendirici değerlendirme) aktif olarak kullanılan/kullanılabilecek bir araç. Konu açılmışken çok kısa da olsa değerlendirme türlerine değinmekte fayda var.

Değerlendirme türleri, amaçlar dikkate alındığında üçe ayrılır.

1. Ön değerlendirme (Tanıma) (Pre-assessment): Öğretim/Eğitim öncesi yapılan değerlendirmedir. Genelde öğrencilerin tanımak, giriş düzeylerini öğrenmek, mümkünse seviyelerine uygun sınıflara yerleştirmek amacıyla uygulanır.

2. Süreç (Biçimlendirici) değerlendirmesi (Formative Assessment): Öğretim esnasında yani süreç içerisinde öğrencilerin öğrenmedeki güçlüklerini tespit etmek, eksikleri görmek ve gerekli düzeltmeleri yaparak öğretim sürecini daha faydalı hale getirmek amacıyla gerçekleştirilen değerlendirme türüdür. Öğretim esnasında (sonunda değil) eksiklerin görülmesi ve anında müdahale edilerek daha başarılı bir sonuca ulaşılması amacıyla gerçekleştirildiği için eğitim ve öğretimde çok önemli bir yer tutmaktadır.

Bugün ele alacağımız Socrative isimle değerlendirme aracı öğretmen ve öğrencilerin süreç değerlendirmesinde etkin bir şekilde faydalanabileceği bir araç.

3. Sonuç (Belgeleyici/Özetleyici) Değerlendirmesi (Summative Assessment): Genellikle bir eğitim ve öğretimin sonunda uygulanan, öğrencinin başarılı veya başarısız olduğuna ilişkin yargı oluşturmaya yardımcı olan değerlendirme türüdür. Dersler sonunda yapılan sınavlar, dil yeterlik sınavları, final sınavları vb.

  

Socrative, öğretmenlerin ve öğrencilerin öğrenme ve ilerleme süreçlerini değerlendirmelerine yardımcı olan biçimlendirici bir değerlendirme aracıdır. Her yaş, her sınıf, her ders için etkin bir şekilde kullanılabilir.

Biçimlendirici değerlendirme son yıllarda sınıfların önemli özelliği haline gelmiştir. Özellikle gelişen teknoloji ve internetin yaygınlaşması, değerlendirme sürecinde ihtiyaç duyulan cihazlara öğrencilerin sahip olması biçimlendirmeci değerlendirmenin uygulanmasını kolaylaştırmıştır.

Biçimlendirici değerlendirme; öğretim/öğrenim sürecindeki eksiklikleri, aksamaları tespit ettiği ve gerekli değişikliklerin yapılmasında yol gösterdiği için diğer değerlendirme türlerine göre çok daha önemlidir.

Bu önemli süreçte öğretmenlere ve öğrencilere fayda sağlayacak olan Socrative aracının özelliklerine değinelim.

 • 1 sınıf ve 50 öğrenciye kadar ücretsizdir.
 • Öğretmenlerin testler hazırlayabilmeleri ve bunu kaydederek istedikleri zaman kullanabilmeleri için bir test geliştirme aracına sahiptir.
 • Çoktan seçmeli, doğru / yanlış, kısa cevaplı testler oluşturulabilmektedir.
 • Öğretmenlerin sınıfta istediği zaman sınavı başlatmalarına ve öğrencilerin kedi cihazları (telefon, tablet vb.) ile gerçek zamanlı testleri tamamlamalarına imkân sağlar.
 • Değerlendirme sürecinde çeşitli oyunlaştırma özelliklerine sahiptir.
 • Uzay Yarışı (Space Race) aracı ile öğrencilere test uygulanırken aynı zamanda onların birbirleri ile yarışmaları da sağlanır. Öğrenciler uzay gemisi elde etmek için birbirleriyle yarışırlar.
 • Bazen sınıfta tek bir soruya hızlı cevap almak isteriz. Bu gibi durumlar için öğretmen çoktan seçmeli, doğru/yanlış veya kısa cevaplı bir soru sorar veya bunu tahtaya yazar. Öğrenciler doğru cevabı vermek için Socrative'i kullanır. Öğretmen anında sınıfın analizini yapmış olur ve öğretim sürecini ona göre devam ettirebilir.
 • Çoktan seçmeli sorularda soruların doğru cevaplarına neden o cevabın doğru olduğu bilgisi/açıklama da eklenebilir.
 • Sorular ve seçenekler her seferinde ve her bir kişide karıştırılabilir.
 • Öğrencilere sorular arasında gezme, cevap verme, cevaplarını değiştirebilme izni verilebilir.
 • Çıkış Bileti (Exit Ticket) – Dersin sonunda öğrencilerden genel değerlendirme almak ve düşüncelerini paylaşmaları için imkân sağlamak amacıyla kullanılır. 2 sabit soru vardır. 1. Bugünkü dersi ne kadar iyi anladın? 2. Bugünkü derste neler öğrendiniz? 3. soruyu ise öğretmen kendi istediği gibi düzenleyebilir. Örneğin; bugünkü dersle ilgili 5 kelime yazın, bugünkü dersin en önemli bölümü sizce hangisi? vb.
 • Öğretmen tüm bu süreçte uyguladığı testlerin sonuçlarını anlık görebilir, raporları indirebilir ve bir sonraki süreci bu verilere göre şekillendirebilir.
 • Soru bazlı, sınıf bazlı ve öğrenci bazlı raporlar almak mümkündür.
 • Sonuçlar istendiğinde öğrencilerle de paylaşılabilir. Bu sayede öğrencilerin kendilerini değerlendirmeleri, nerede olduklarını görmeleri sağlanabilir.
 • Öğretmen testler hazırlamak ve bu testlere istediği zaman ulaşmak için hesap açmak/kayıt olmak zorundadır.
 • Öğrencilerin sisteme kayıt olmasına gerek yoktur. Öğretmen tarafından verilen sınıf kodunu girmeleri sınıfa dâhil olmaları için yeterlidir.
 • Sınıfta etkili ve düzenli kullanmak için çok fazla özelliğe sahiptir.
 • Daha fazla sınıf ve daha fazla öğrenci için ücretli versiyona geçmek gerekmektedir.
 • Öğretmenler için (Socrative Teacher) ve öğrenciler için (Socrative Student) farklı uygulamaları vardır. Aşağıdaki bağlantılar aracılığı ile indirebilirsiniz.
 • Socrative uygulamasının ve web sitesinin Türkçe desteği de bulunmaktadır. Üye olduktan sonra profil ayarlarından arayüz dili değiştirilebilir.

 

Kısacası; günümüzün teknolojik imkânlarından yararlanarak işlerini kolay kılmayı, öğretim sürecini hızlı bir şekilde değerlendirmeyi anlık geri bildirim almayı, aldığı geri bildirimlerle öğretimi yeniden şekillendirmeyi amaçlayan ve başarılı sonuçlara ulaşmak için çabalayan öğretmenlerimiz için faydalı bir araç.

 Faydalı olması dileğiyle... Kerim Sarıgül

Socrative Web sitesi: socrative.com

Socrative YouTube Sayfası

 

Öğretmenler İçin

Socrative iOS uygulaması

Socrative Android uygulaması 

Socrative Chrome uygulaması

 

Öğrenciler İçin Socrative 

Socrative iOS uygulaması

Socrative Android uygulaması

Socrative Chrome uygulaması

 

 

Dijital Dünya, Dijital Sınıf, Dijital Öğretmen... konulu yazımız da ilginizi çekebilir…

 

Socrative Ekran Görüntüleri

 

 

 

 

Makale Önerisi: Sarıgül, K . (2021). Yabancı Dil Olarak Türkçe Öğretiminde Çevrim İçi Süreç Değerlendirme Araçları. Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Dergisi, 2021 Yunus Emre ve Türkçe Yılı Yabancı Dil Olarak Türkçe Öğretimi Özel Sayısı, 56-80. DOI: 10.47948/efad.922748

Yazar

Kerim Sarıgül

Kerim Sarıgül

Merak ediyorum, araştırıyorum, öğreniyorum, paylaşıyorum...

 

yorum

 • ismailmalkoc ismailmalkoc 16 Ocak 2021

  Bu sınavda her öğrenci için zaman (50-40-60 dk gibi) yani süre konması mümkün mü, konuyor mu? Diyelim 40 soru var. Süre 50dk gibi

  ---CEVAP---
  Şu an için öyle bir özelliği yok.

 • Kerim Kerim 21 Eylül 2019

  Yukarıdaki resimlerden de görebileceğiniz gibi Türkçe kullanılabilir...

 • elnur elnur 21 Ağustos 2019

  iyi günler program Türkçe olarak indirilebilir mi ya da program dili Türkçeolarak çevrilebilir mi?

Yorum Ekle

Sosyal Medya Hesaplarım

 

 • Çok Okunanlar
 • Yorumlar

Please publish modules in offcanvas position.