Ücretsiz, Telifsiz Kullanılabilecek 13 Fotoğraf Sitesi

Ücretsiz, Telifsiz Kullanılabilecek 13 Fotoğraf Sitesi

Ücretsiz, Telifsiz Kullanılabilecek 13 Fotoğraf Sitesi

Yazar / Eğitimde Teknoloji / Perşembe, 28 Aralık 2017 16:55

Bir kitap yazmak, dergi hazırlamak, afiş tasarlamak, sunum yapmak, oyun ya da kelime kartları hazırlamak istiyorsunuz veya herhangi bir sitede, dergide yazınızı yayınlamak istiyorsunuz. Bunlar için yüksek kalitede, isteklerinize uygun resimlere ihtiyacınız var.

İlk aklınıza gelen; internete girmek, arama yapmak ve bulduğunuz resimlerden hoşunuza gideni kullanmak olabilir. Ancak bu hareketiniz sizi bugün değilse yarın zor durumlara sokabilir. Bilerek ya da bilmeyerek telifi olan bir resmi kullanmış olabilirsiniz. Bir gün sahibi karşınıza çıkabilir ve sizi hırsızlıkla suçlayabilir. Belki de fazlasıyla elifini ödemek zorunda kalabilirsiniz. Bunun farklı cezai uygulamalarıyla karşılaşmanız da mümkün. Ya da aramalar sonucu bulduğunuz site ya da resim ücretli olabilir ve ilgili resmi kullanmak için ücret ödemek, siteye üye olmak zorunda kalabilirsiniz.

Peki; telif ücreti ödemeden, ücretli sitelere bulaşmadan kaliteli resimlere ulaşmamız, bunları bilgisayarımıza indirmemiz, istediğimiz zaman, istediğimiz yerde, istediğimiz gibi –ticari ya da değil- kullanmamız mümkün değil mi?

Elbette mümkün. Bu yazımda sizlere 12 farklı resim sitesini paylaşacağım. Bu sitelerdeki resimleri indirebilir, üzerinde istediğiniz değişiklikleri yapabilirsiniz. Bu resimleri kullanarak çeşitli ürünler (kitap, dergi, gazete, kelime kartları, etkinlikler, oyunlar, sunum vb.) oluşturabilirsiniz. Ürünlerinizi ister kullanın, ister paylaşın, isterse satın.  Kimse sizden bu resimler için telif istemez. Sizin için özelikle Creative Commons Zero-CC0 (Kamu Malı Atfetme) lisansına sahip olanları seçtim. CC0’ın ne anlama geldiğine aşağıdan bakabilirsiniz. Ayrıca ücretsiz, telifsiz, rastgele resimler için rastgeleresim.com sitesine de bakabilirsiniz.

 

1. Pixabay

Lisans: CC0

Bilgi: En zengin sitelerden biri. 400 bine yakın fotoğraf var. Detaylı arama ve etiketlere göre filtreleme imkânı var. Üye olursanız daha yüksek çözünürlükte indirme fırsatı da sunuyor. En çok faydalandığım sitelerden biri.

 

2. Unsplash

Lisans: CC0

Bilgi: Zengin bir içeriğe sahip. Resimleri anahtar kelimelere veya kategorilere göre listelemek ve sitede arama yapmak mümkün.

 

3. Life of Pix

Lisans: CC0

Bilgi: Resimler kategorilere göre sınıflandırılmış. Resimler kaliteli ve farklı olmakla birlikte sayısı diğerlerine göre biraz daha az.

 

4. Realistic Shots

Lisans: CC0

Bilgi: Zengin bir arşive sahip. Siteye her hafta 7 fotoğraf ekleniyor.

 

5. Free Nature Stock

Lisans: CC0

Bilgi: Günlük güncellenen, sadece doğa fotoğraflarının yer aldığı bir site.

 

6. Magdeleine

Lisans: CC0

Bilgi: Fotoğrafları renk ve etiketlere göre filtrelemek mümkün. Sitedeki fotoğrafların tamamı CC0 lisansına sahip değil. Dolayısıyla beğendiğiniz fotoğrafın lisansının CC0 olup olmadığına dikkat edin.

 

7. Gratisography

Lisans: CC0

Bilgi: Çeşitli kategoriler altında yüksek çözünürlükte fotoğraflar. İncelediğinizde resimlerin diğerlerinden farklı olduğunu göreceksiniz.

 

8. StockSnap

Lisans: CC0

Bilgi: Sitede detaylı arama yapılabilir. Tarihe, görüntüleme veya indirme sayısına göre listeleme imkânı sunuyor. Sürekli güncellenen bir site.

 

9. Public Domain Archive

Lisans: CC0

Bilgi: Haftalık güncellenmektedir. Farklı tarzda fotoğraf isteyenlere önerilir.

 

10. Travel Coffee Book

Lisans: CC0

Bilgi: Seyahat esnasında çekilen fotoğraflardan oluşuyor. Sürekli güncellenen bir site. Kaliteli ve farklı fotoğraflar mevcut.

 

11. MMT

Lisans: CC0

Bilgi: Şehir ve doğa fotoğraflarından oluşuyor. Haftalık güncellenen bir site.

 

12. Jay Mantri

Lisans: CC0

Bilgi: Daha çok manzara fotoğraflarından oluşuyor. Her hafta güncellenen bir site.

 

13. Pexels

Lisans: CC0

Bilgi: Zengin sitelerden biri. Aradığınız birçok fotoğrafı bulmanız mümkün.

 

* CC0: Bu lisans ile eserini ilişkilendiren kişi, eserini Kamu Malı olarak adar, tüm ilgili ve komşu haklar dâhil olmak üzere, telif haklarından kanunların izin verdiği sınırlarda dünya çapında feragat eder. Bu eseri hiçbir izin almadan ticari amaçlar da dahi olmak üzere kopyalayabilir, düzenleyebilir, dağıtabilir ya da kullanabilirsiniz.

Özetle; Ticari kullanım için dahi ücretsizdir, atıfta bulunulmasına gerek yoktur

Yazı içinde kullandığım resim ve fotoğraf kelimelerine takılmayalım. İsteyen yazıdaki “Resim” kelimelerini “Fotoğraf”, “Fotoğraf” kelimelerini de “Resim” olarak okuyabilir.

Faydalı olması dileğiyle... Kerim Sarıgül

Yazar

Kerim Sarıgül

Kerim Sarıgül

Merak ediyorum, araştırıyorum, öğreniyorum, paylaşıyorum...

 

yorum

 • Beyza Beyza 3 Temmuz 2021

  Ben bu sitelerdeki fotolara photoshop uygulayıp satabilir miyim fotoğrafın kendisini. Mesela Pixabay daki tüm fotolarda cco yazmıyor. Sadece cco yazanlara mı yapabilirim bu işlemi

  ---CEVAP----
  CC0 OLANLARI DÜZENLEME YAPMADAN DA YANİ PHOTOSHOP UYGULAMADAN DA SATABİLİRSİNİZ. CCO YAZMAYANALRDA BAŞKA ŞEY YAZIYORDUR. MESELA SAHİBİNE ATIF YAPMAK GİBİ VB.

 • Filiz Filiz 14 Haziran 2021

  Merhabalar yazınız çok faydalı olmuş ?? Ben bir e ticaret markası kuruyorum pexels den fotoğraf kullanmak istiyorum fakat pexels in internet sitesinin lisans bölümünde *bir fotoğrafın veya videonun üzerinde değişiklik yapılmamış kopyalarını satmayın* diyor. Nasıl yapacağız peki

  ---CEVAP----
  Her bir fotoğrafın altında detaylı bilgi mevcut. Ona göre hareket etmeniz daha doğru oalcaktır.

 • Melih Melih 8 Haziran 2021

  Teşekkür ederim hocam, faydalı ve bilgilendirici bir yazı olmuş

 • Meltem Meltem 25 Nisan 2021

  Merhabalar benim bir markam var ve tişört basıyoruz da eğer tişörtlerimize ünlüleri veya grupları basarsak herhangi bir şekilde telif yiyebilir miyiz? Teşekkürler :)

  ---CEVAP---
  O ünlülerin fotoğraflarını çeken kişi önemli, ünlüler değil. Sorun yaşama ihtimali var. Kazanç elde ediyorsanız daha riskli. Takdir yine de sizin.

 • Mehmet Korkmaz Mehmet Korkmaz 15 Nisan 2021

  Çok faydalı bir içerik olmuş. Gayet açıklayıcı ve işe yarayan bilgiler. Bir de şu bilgiiyi rica ederim Pinterest deki geniş fotprafcılığınd onlarda ted lif hakkı varmı o pinterestekilerin CCO SU OLUP OLMADIĞINI NASIL TESBİT EDECEİZ Teşekkürler..

  ---CEVAP---
  Pinterest'teki tüm içerikler bir bağlantı aracılığıyla paylaşıldığı için net olarak bir şey söylemek mümkün değil. İlgili resmin paylaşıldığı siteye gidip bakmak, incelemek gerekiyor.

 • Agit Agit 24 Mart 2021

  Hocam merhabalar mobil uygulama yaptım ve play storede yayınlayacam, uygulamamın tüm sayfalarının arka planına pixabayda indirdiğim fotoğrafları yerleştirdim telif açısından sıkıntı olur mu birde bir kaç fotoğraf renk değişimi yaparak kullandım bilgi verebilir misiniz acaba

  ---CEVAP---
  Hiçbir sorun olmaz. CC lisansı size resimleri istediğiniz gibi kullanma, değiştirme vb. hakları sunar.

 • SRGSRGARG SRGSRGARG 24 Şubat 2021

  İnstagramda paylaşabilir miyim yani sıkıntı olmaz değil mi?
  ---CEVAP---
  Sorun olmaz...

 • Erkan Erkan 19 Şubat 2021

  Merhaba sitelerden resim ücretsiz yazmışsınız. Daha ilk paylaştığınız pixabay sitesinde davulcu resmine tıklıyorum 7 dolar ücret istiyor. Bi gariplik yokmu sizce de

  ---CEVAP---
  Sitede arama yaptığınızda arama sonuçları sayfasında en üstteki satır reklam satırı. Fark etmemiş olabilirsiniz. "Sponsorlu görüntüler" ifadesi var.
  Pixabay'daki resimlerde ücret söz konusu değildir.

 • Buse Buse 26 Ocak 2021

  Çok faydalı bir içerik olmuş. Gayet açıklayıcı ve işe yarayan bilgiler. Teşekkürler.

 • Selin Selin 3 Aralık 2020

  Merhaba, sitemde google galerisi aracılığıyla bulduğum fotoğrafları kullanma hakkım var mı? Telif hakkına giriyor mu?

  ---CEVAP---
  Her bulduğunuzu kullanamazsınız. Google'da bir resim arama sayfasında Gelişmiş Arama ayarları mevcut. Burayı açarak telifsiz resimleri göster diyebiliyorsunuz.

Yorum Ekle

Sosyal Medya Hesaplarım

 

 • Çok Okunanlar
 • Yorumlar

Please publish modules in offcanvas position.