Zoom Güvenlik Önlemleri

Zoom Güvenlik Önlemleri

Zoom Güvenlik Önlemleri Özel

Yazar / Eğitimde Teknoloji / Salı, 07 Nisan 2020 13:03

Zoom programı güvenli mi? Zoom Programını güvenli bir şekilde nasıl kullanabilirsiniz?  Zoom programını kullanılırken alınabilecek güvenlik önlemleri neler?

Facebook, Twitter, WhatsApp'a ne kadar güveniyorsanız Zoom'a da o kadar güvenebilirsiniz.
Unutmayın "Bir ürün ücretsizse ürün sizsiniz."
Dolayısıyla her zaman tedbirli davranmak zorundayız.

Zoom programı ile yeni tanışıyorsanız aşağıdaki yazıyı okumanızı ve videoyu izlemenizi tavsiye ederim.

[YAZI] Zoom ile canlı ders verin veya ders alın.

[VİDEO] ZOOM Nedir, Zoom Ücretsiz Nasıl Kullanılır, Zoom ile Online Ders Nasıl Yapılır?


Zoom programını hangi amaçla kullanıyor olursanız olun (eğitim ve öğretim, canlı ders, toplantı, seminer, konferans) aşağıdaki tedbirleri aldığınız taktirde riskleri en aza indirmiş olursunuz.

Dünyada olduğu gibi Türkiye'de de Zoom programına yönelik bazı olumsuz haberler mevcut; ancak bunların kasıtlı, eğitim ve öğretimi sabote etmek, alternatif programların pazarlamasını yapmak amacıyla gerçekleştirildiğini düşünüyorum. Keşke Zoom kadar fazla özelliklere sahip, ücretsiz kullanılabilecek alternatif programlar olsa da biz de gönül rahatlığıyla tanıtsak.

Zoom Programı Kullanılırken Alınabilecek 11 Güvenlik Önlemi

 

1. Çoklu görüşme, toplantı ve seminerlerde farklı ID kullanın. Ayarlarda yer alan "Use my Personal Meeting ID" alanını devre dışı bırakın.

2. Her bir görüşme bağlantısı için şifre oluşturun ve şifreyi istediğiniz kişilerle paylaşın. Bağlantı linkinizi veya ID'nizi başkaları bilse bile şifreyi bilmediği için bağlanamayacaktır.

 

3. Bekleme odasını aktif edin (Enable waiting room). Bu sayede kişiler önce bekleme odasına alınır. Siz bunlardan istediklerinizi görüşmeye, derse, toplantıya dahil edersiniz.

 

4. Katılımcıların ekran paylaşımını kısıtlayın. Yani ekran paylaşımı özelliği sadece sizin (görüşme yöneticisine) açık olsun. Görüşme esnasında ihtiyaç duyduğunuzda istediğiniz katılımcının ekran paylaşmasına izin verebilirsiniz.

 

5. Sürekli bağlantı kurmanız gereken kişileri, kişiler listenize ve/veya kanalınıza ekleyin. Görüşme URL'si veya ID göndermek yerine doğrudan istediğiniz kişiyle veya kanaldakilerle görüşme başlatın.

 

6. Görüşme, ders, toplantı başladıktan sonra yeni katılımcının gelmesini engelleyin. Zoom pencerenizin altındaki Katılımcılara tıklayın. Açılan pencerede "Lock Meeting - Toplantıyı Kilitle" yazan bir düğme göreceksiniz. Toplantıyı kilitlediğinizde, toplantı kimliği ve parolasına sahip olsalar bile hiçbir yeni katılımcı katılamaz.


7. Toplantıyı, görüşmeyi, dersi sabote eden kişiler olursa ilgili kişiyi görüşmeden çıkarın.

 

8. Görüntülü veya sesli olarak görüşmeyi, dersi sabote eden olursa kamerasını (stop video) ve/veya sesini de (mute) kapatabilirsiniz.

 

9. Katılımcıların birbiriyle yazışmasını veya herkese mesaj göndermesini engelleyin.

 

10. Dosya paylaşımını engelleyin veya istediğiniz uzantılarla sınırlandırın.

 

11. Alternatif olarak Skype, Discord, Google Hangouts programlarını kullanmayı da öğrenin. Acil durumlarda alternatif çözümleriniz hep olsun.

Not:  Zoom 09.04.2020 tarihli güncellemeyle bir çok güvenlik önlemini tek bir menü (security) altında topladı.

Genel Ayarlar

-Görüşmeyi kilitle

-Bekleme odasını aktif et

 

Katılımcılara

-Ekran paylaşıma izni ver/verme

-Mesajlaşma izni ver/verme

-İsim değiştirme izni ver/verme

-Paylaşılan içeriğe işaret/çizim yapabilme izni ver/verme

 

Faydalı olması dileğiyle...

Kerim Sarıgül

 

 

Yazar

Kerim Sarıgül

Kerim Sarıgül

Merak ediyorum, araştırıyorum, öğreniyorum, paylaşıyorum...

 

yorum

 • Nazife Serin Nazife Serin 14 Mayıs 2021

  Öğrencilerim sınav esnasında sınavına başka kişiyi sokarsa ve o başka kişi öğrencimle zoomda ekran paylaşımı yaparak bütün soruları çözerse farklı bir cihazın kamerasıyla onları izlememize rağmen bazen anlayamıyoruz. Böyle bir sistem kurduklarımı internet üzerinden fark edebilir miyiz. Ayrıca hazırladığımız sorularımızda karekod ve filigran uygulaması da mevcut. Yani ekran paylaşımı yapıldığı tespit edebilir miyiz?

  ---CEVAP---
  Fark etmek zor. Ancak dediğiniz gibi farklı bir kamera ile onları izliyor iseniz ve bu kamera hem kişiyi hem de kişinin kullandığı ekranı gösteriyor ise o zaman anlaşılır. Yazdıklarınızdan anladığım kadarı ile bu kadar cevap verebiliyorum.

 • Ramazan Selver Ramazan Selver 10 Aralık 2020

  Zoom Toplantına sahte isim ile giren katılımcının kimliği tespit edilebilir mi?

  ---CEVAP---
  Maalesef tespit edemezsiniz. Bu sebeple id ve şifre paylaşmak, derse kabule etmeden önce bekleme odasına almak, emin olduğunuz kişileri derse almak önemli.

Yorum Ekle

Sosyal Medya Hesaplarım

 

 • Çok Okunanlar
 • Yorumlar

Please publish modules in offcanvas position.