Toontastic 3D ile 3 boyutlu animasyonlar hazırlayın.

Toontastic 3D ile 3 boyutlu animasyon oluşturma Toontastic 3D ile 3 boyutlu animasyon oluşturma

Toontastic 3D ile 3 boyutlu animasyonlar hazırlayın. Özel

Yazar / Eğitimde Teknoloji / Pazar, 11 Şubat 2018 02:39

Eğitim ve öğretimde birden çok duyuya hitap eden içeriklerin öğrenimi kolaylaştırdığına ve hatırlama oranını artırdığına yönelik birçok araştırma var. Bu açıdan bakıldığında hem göze hem kulağa hitap eden, çeşitli ses ve efektlerle dikkati ve heyecanı artıran içerikler çok kıymetli bir hâl alıyor.

Google tarafından geliştirilen "Toontastic 3D" uygulaması hazır sahneleri, karakterleri ve kendi içindeki bazı detayları ile cazip bir araç olarak karşımıza çıkıyor.  2017 yılının en iyi çocuk uygulaması seçilerek BolognaRagazzi Dijital Ödülü'ne layık görüldü. Çocukların eğlenerek animasyonlar hazırlayabileceği çok yararlı bir uygulama.

 Peki, nasıl çalışır Toontastic 3D?

* Öncelikle uygulamayı Google Play'den ve App Store'dan mobil cihazımıza indiriyoruz. (Bağlantılar bu sayfanın sonunda mevcut.)

* Kullanım için herhangi bir üyelik veya ücret ödememiz gerekmiyor.

* Uygulamayı açtığımızda tanıtım görüntülerinden sonra karşımıza aşağıdaki gibi bir ekran geliyor.

* Ekranda 3 seçenek mevcut. Ne tür bir öykü oluşturacağımızı soruyor. 3 sahnelik kısa öykü, 3 sahnelik klasik öykü veya 5 sahnelik bilim raporu. Bunlardan birini seçiyoruz.

 

 

 * Daha sonra karşımıza öykümüzde kullanacağımız sahneler geliyor. Sahneleri tek tek detaylı incelemekte fayda var. Sahnedeki bazı eşyalar ve düğmelerin fonksiyonları var çünkü.

 

* Sahne seçiminden sonra sıra karakter seçimine geliyor.

 * Oluşturacağımız öyküye göre istediğimiz karakterleri seçebiliriz. Kadın, erkek, robot ve bazı farklı yaratıklar mevcut.

* Karakter seçiminde önemli olan husus bunları seslendirecek olmamız.

* İstersek kendi karakterlerimizi de oluşturabilir, var olan karakterlerden birinin yüzünü çektiğimiz bir fotoğraftan seçebiliriz. Çocuklarınızın veya kendi yüzünüzü hazır karakterlere ekleyebiliyorsunuz.

* Ekrana 2-3 karakterden fazla eklememekte fayda var. 2 karakterli, iki kişinin konuştuğu, tartıştığı öyküler daha verimli olabiliyor.

Sahne ve karakterlerimiz hazır. Sıra geldi oynatmaya ve seslendirmeye.

* Start (Başlat) demeden önce karakterleri oynatmanızda, hareket kabiliyetlerini (yürüme, zıplama, takla atma, oturma, kalkma, uçma vb.) incelemenizde fayda var. Çünkü çekime ve seslendirmeye başladığımızda karakterlerin bu kabiliyetlerini kullanacağız.

* Sahneye 2 karakter aldığınızı ve bu iki karakteri oynatarak seslendirmeler yapacağınızı düşünelim. Telefon elinizde, sahne ve karakterler hazır.

* Karakterlerden birini siz kullanın, birine de çocuğunuz ya da arkadaşınız. Karakterlerden biri sahnenin sağında olsun biri de solunda.

* Başlat butonuna basarak animasyonumuzu hazırlamaya başlayalım.

* Siz hem seslendirme yapacak hem de karakteri seslendirmenize göre oynatacaksınız. Örneğin sahnenizi dikkate alarak “Hey Dostum, orada bir uzay gemisi var, birlikte uzaya gidelim mi?” diyeceksiniz ve bunları söylerken uzaygemisine doğru veya diğer karaktere doğru karakteri yürüteceksiniz. Sonra arkadaşınız diğer karakteri hareket ettirerek kendi seslendirmesini yapacak.

* Seslendirme ve oynatma işlemlerini sahne sahne bu şekilde tamamladıktan sonra animasyonumuza farklı sesler, müzikler de ekleyebiliyoruz.

* Hazırladığımız 3 boyutlu animasyonu videoya dönüştürerek kaydedebilir, istediğimiz yerde istediğimiz kişi ile paylaşabiliriz.

Toontastic 3D Google Play'den indir

Toontastic 3D App Store'dan indir

 

Faydalı olması dileğiyle... Kerim SARIGÜL

 

 

Yazar

Kerim Sarıgül

Kerim Sarıgül

Merak ediyorum, araştırıyorum, öğreniyorum, paylaşıyorum...

 

Yorum Ekle

Sosyal Medya Hesaplarım

 

Please publish modules in offcanvas position.