"StoryboardThat" ile dijital öyküler oluşturun!

"StoryboardThat" ile dijital öyküler oluşturun!

"StoryboardThat" ile dijital öyküler oluşturun!

Yazar / Eğitimde Teknoloji / Cumartesi, 27 Ocak 2018 01:24

Kendi çizgi karakterinizi, çizgi romanınızı, dijital hikayenizi oluşturmak istemez misiniz? 

Öğrencileriniz veya çocuklarınız için çizgi roman tarzı içerikler oluşturabileceğiniz çok fazla özelliklere sahip bir araçtan bahsedeceğim sizlere. Özellikle okulöncesi ve ilkokul çağındaki çocukların eğitiminde ve yabancı dil öğretiminde kullanılabilecek bir araç. Adı "StoryboardThat". İhtiyaçlarımızı, isteklerinizi göz önünde bulundurarak, hayal gücümüzü kullanarak hazır karakterlerle istediğimiz ortamları oluşturabilir, bunları eğitim ve öğretimde etkin bir şekilde kullanabilirsiniz.

StoryboardThat kullanmak için önce storyboardthat.com/tr üzerinden üye olmalısınız. 14 gün ücretsiz kullanmak mümkün. Çok hoşunuza giderse, aylık 9 dolar talep ediyor. Bu ücretin içinde 10 öğrenciniz dahil. Yani isterseniz işbirlikçi öğrenme modelini kullanabilir, isterseniz imece usulüyle içerikler oluşturabilirsiniz. Ya da kendi içeriklerinizi kendiniz oluşturun. Tercih sizin.

"Storyboardthat" temelde sahneler, karakterler, metinler (konuşma balonları, panolar), şekiller, ikonlar ve bazı bilimsel içeriklerden (harita, elektrik devresi, deney tüpü vb) oluşuyor.

 

StoryboardThat - SAHNELER

Yüzlerce sahne içinden istediğinizi seçebiliyor, seçtiğinizi de istediğiniz gibi (rengini, pozisyonunu, ışığını vb.) düzenleyebiliyorsunuz. Sahneler konusunda gerçekten çok zengin. KAsaba, köy, ev (iç mekan ve dış mekan), okul, spor, iş, tarih, ülkeler, dış mekan, mitler vb. konularda bir çok sahne mevcut.

 

StoryboardThat - KARAKTERLER

Karakterler konusunda da çok zengin. Zengin olmakla birlikte, karakterleri istediğiniz gibi şekillendirebiliyor, moralini (üzgün, mutlu), saç, kaş, göz rengini ayarlayabiliyor, istediğiniz kıyafetleri giydirebiliyor, pozisyonlarını (otursun, yürüsün, konuşsun, ayakta dursun vb.), el-kol hareketlerini, duruşlarını ayarlayabiliyorsunuz.
Karakterler; yetişkinler, gençler, çocuklar, meslekler, sporcular, kültürel, 1900'ler, 1600'lerden 1800'lere, ortaçağ, klasik dönem, canavarlar ve mitler, hayvanlar gibi alt başlıklardan oluşuyor. Aşağıda örnek bazı karakterleri ve ayarlarını görmeniz mümkün.

Yetişkin Karakter Örnekleri

 

Kültürel Karakter Örnekleri

 

 

1600'lerden 1800'lere Karakter Örnekleri

 

StoryboardThat - METİNLER

Hazırladığınız sahnelere ve karekterlere konuşma balonları ekleyebilirsiniz. Bu balonları ister siz doldurun, isterseniz öğrencilerinizi sisteme dahil edin, onlar doldursun. Ya da boş bırakın, çıktı alın, sınıfa götürün, sınıfta etkinlikler yapın. Ya da bir çizgi roman yazın. 

"Storyboardthat" hem Türkçe arayüze sahip hem de Türkçe karakterleri destekliyor. Kullanımı da gerçekten çok kolay. Sürükle bırak yöntemi ile çalışıyor. Dokunmatik ekranlarda kullanabilmek için de uygun özelliklere sahip. İnşallah işinize yarar.

Faydalı olması dileğiyle... Kerim Sarıgül

 

 

StoryboardThat Tanıtım Filmi (İngilizce)

 

Yazar

Kerim Sarıgül

Kerim Sarıgül

Merak ediyorum, araştırıyorum, öğreniyorum, paylaşıyorum...

 

Yorum Ekle

Sosyal Medya Hesaplarım

 

Please publish modules in offcanvas position.