Canva - Ücretsiz Fotoğraf Düzenleme ve Grafik Tasarım Aracı

Canva - Ücretsiz Fotoğraf Düzenleme ve Grafik Tasarım Aracı

Canva - Ücretsiz Fotoğraf Düzenleme ve Grafik Tasarım Aracı Özel

Yazar / Eğitimde Teknoloji / Pazar, 03 Şubat 2019 01:56

Siteniz, dersleriniz, sunumlarınız, Facebook, Twitter, Instagram paylaşımlarınız için göz alıcı tasarımlar yapmak, güzel yazılar hazırlamak istiyorsunuz ancak Photoshop gibi programları kullanmayı bilmiyorsunuz. Size herhangi bir program kullanmadan göz alıcı tasarımlar yapabileceğiniz bir online programdan, tasarım aracı CANVA’dan bahsedeceğim. “Ne isterseniz tasarlayın. İstediğiniz yerde yayınlayın.” sloganıyla kullanıcılara kolay tasarım hizmeti sunan Canva’nın sürükle bırak özelliğini kullanarak harika tasarımlar yapabilirsiniz.

Canva’yı kullanarak ister yüzlerce hazır şablonları düzenleyerek tasarım yapın, isterse hayalinizdeki tasarımı kendiniz sıfırdan oluşturun. Canva istediğiniz tasarımları hazırlamanıza yardımcı olacak araçları barındırıyor.

Canva hazır şablonlar va tasarım araçlarının yanında çok gelişmiş bir fotoğraf düzenleme aracına da sahip. Fotoğraf düzenleme aracını kullanarak fotoğrafları düzeltme, kırpma, fotoğraflara çerçeve ve metin, konuşma balonları ekleme, fotoğrafları şeffaflaştırma, soluklaştırma, bulanıklaştırma gibi birçok uygulamayı kolay bir şekilde yapabilirsiniz.
Ücretsiz hazır fotoğrafları kullanabileceğiniz gibi bilgisayarınızdan kendi fotoğraflarınızı da yükleyebilirsiniz. Hatta Facebook girişi yaparak, doğrudan Facebook hesabınızdaki fotoğraflara da erişebilir ve istediklerinizi istediğiniz gibi düzenleyebilirsiniz.


Hazırladığınız tasarımları jpg, png ve pdf formatlarında indirebilir, istediğiniz zaman istediğiniz yerde kullanabilirsiniz. Örneğin bu sayfadaki örnek tasarımları 7-8 dakika içerisinde hazırladım. Örneklere bakarak çok kısa sürede neler yapılabileceğini anlamak mümkün.

Canva’yı kullanmak konusunda veya ihtiyaçlarınıza cevap verip veremeyeceği hususunda hala karar veremedi iseniz aşağıdaki özelliklere de göz atabilirsiniz.

Canva’nın Temel Özellikleri:

· Tasarım Kolaylığı

Canva, sürükle bırak prensibiyle, tasarım becerisi olmadığını düşünenlerin bile şık ve pratik tasarımlar yapmalarını sağlayan bir uygulamadır. Profesyonel tasarımcılar tarafından hazırlanmış şablonlar, nasıl bir tasarım yapacağı konusunda kararsız olanlara yardımcı olur. Beğendiğiniz görselleri şablonun içine sürükleyip bırakarak ilgi çekici tasarımları kolayca oluşturabilirsiniz.

· Fikir ve Şablon Çeşitliliği

Grafik tasarıma ihtiyaç duyduğunuz neredeyse her konuda hazır tasarımlar bulabilirsiniz. Broşür, logo, kitap kapağı, kurumsal kimlik ihtiyaçları, sosyal medya görselleri, hatta düğün davetiyesi bile… Sürekli güncellenen sosyal medya görsel ölçülerini takip etmeniz gerekmez. Canva şablon ölçülerini her zaman güncel tutar. Eğer özel bir ihtiyacınız varsa ölçüleri kolayca değiştirebilirsiniz.

· Kapsamlı Kütüphane

Canva’nın binlerce görselden oluşan arşivinden her konuyla ilgili imaj ve grafik bulabilirsiniz. İster ücretsiz görselleri kullanın, isterseniz kendi kütüphanenize kendi görsellerinizi yerleştirin. Çok hoşunuza giden ücretli içerikler varsa onları da isterseniz satın alabilirsiniz.

· Türkçe Canva

Canva’yı Türkçe kullanmak isteyenler için yerel dil desteği mevcuttur. Tüm uygulamayı %100 Türkçe kullanabilirsiniz.

· Paylaşım Kolaylığı

Canva bulut paylaşımı sayesinde görsellerinizi ekip arkadaşlarınızla çevrimiçi (online) olarak paylaşmanızı ve aynı anda aynı dosya üzerinde değişiklik yapabilmenizi sağlar. Böylece alternatif bir paylaşım programı kullanmak zorunda kalmazsınız.

· İndirme Kolaylığı

Canva’da yaptığınız tasarımları oturumunuzun açık olduğu her cihaza hızlıca indirebilirsiniz. Üstelik tasarımları png, jpeg ve pdf gibi farklı formatlarda indirmeniz mümkündür.

Öğrenciler ve Dernekler İçin Ücretsiz Üyelik

Canva eğitimciler ve öğrenciler için dijital çalışmalarını gerçekleştirebilecekleri ücretsiz bir platformdur. Öğrenciler Canva’ya, Google For Education hesaplarıyla hızlıca giriş yapabilirler.

Ayrıca kar amacı gütmeyen sivil toplum kuruluşları ve dernekler, İçişleri Bakanlığından aldıkları resmi kuruluş belgelerini Canva ile paylaşarak Canva’nın tüm özelliklerinden ücretsiz olarak faydalanabilirler.

· İşletmeler İçin 30 Gün Ücretsiz Deneme İmkânı

Küçük ve orta ölçekli işletmelerin pazarlama faaliyetlerinde Canva’nın büyük etkisini keşfedebilmeleri için tüm sürümü 30 gün boyunca ücretsiz deneme imkânları da bulunmaktadır.

Canva Web Sitesi: canva.com
Android cep telefonu ve tablet için Canva: Uygulama sayfası
Apple iPhone ve iPad için Canva: Uygulama sayfası

Yazar

Kerim Sarıgül

Kerim Sarıgül

Merak ediyorum, araştırıyorum, öğreniyorum, paylaşıyorum...

 

yorum

 • Dnd Dnd 29 Aralık 2020

  Merhaba. Canva yı eğitim için ücretsiz olarak kullanıyorum. Yani bütün görselleri ücretsiz olarak edinebiliyorum. Eğitimle ilgili web sitemde bu görselleri kullanmam telif sıkıntısı oluşturur mu?

  ---CEVAP---
  Kullanabilirsiniz, telif sıkıntısı yaşamazsınız. Yani ücretsiz versiyondaki içerikleri istediğiniz yerde kullanabilirsiniz.

 • Demet Demet 5 Kasım 2019

  Furkan, merhaba, fotoğrafları Canva'nın ücretsiz görsellerinden seçtiysen kullanmanda hiç bir sorun yok. Sadece açıklamada kaynak belirtirsen nezaket göstermiş olursun. Kolay gelsin.

 • furkan furkan 19 Haziran 2019

  Canvada yer alan fotoğrafları youtube sayfamda kullanmam da bir sakınca varmıdır? Fotograflarda telif sıkıntısı yaşar mıyım?

Yorum Ekle

Sosyal Medya Hesaplarım

 

 • Çok Okunanlar
 • Yorumlar

Please publish modules in offcanvas position.