Türkçe Öğretiminde Artırılmış Gerçeklik Örneği

Türkçe Öğretiminde Artırılmış Gerçeklik Örneği

Türkçe Öğretiminde Artırılmış Gerçeklik Örneği

Yazar / Dil Öğretimi / Öğrenimi / Pazar, 20 Ocak 2019 18:20

Artırılmış Gerçeklik (Augmented Reality) uygulamaları artık bir çok yerde karşımıza çıkıyor. Bu video'da Artırılmış Gerçeklik teknolojisinin Türkçe öğretiminde nasıl kullanılabileceğine yönelik bir örnek çalışma bulunmaktadır. Artırılmış Gerçeklik örneği Yunus Emre Enstitüsü'nün Çocuklar İçin Türkçe kitabındaki sadece bir resim için hazırlanmıştır.

Mobil uygulama (kamera) kitaptaki resmi gördüğünde, o resim için hazırlanan artırılmış gerçeklik tasarımı (3D) ve evin bölümlerini anlatacak olan Ayşe ortaya çıkıyor. Ayşe, evin bölümlerini gezerek anlatıyor. Daha sonra anlattığı evdeki nesneleri kullanıcıya soruyor. Kullanıcı nesneleri doğru gösterdiğinde nesneler yeşil oluyor. Yanlış gösterilirse soru tekrar ediliyor.

Dil öğretiminde ve öğrenilenlerin pekiştirilmesinde Artırılmış Gerçeklik uygulamalarının nasıl kullanılabileceğine yönelik bir örnek. Hem "Artırılmış Gerçeklik" hem de "Sanal Gerçeklik" uygulamalarını dil öğretimini daha eğlenceli ve daha verimli hâle getirmek amacıyla kullanmak mümkün...

Artırılmış Gerçeklik (Augmented Reality) nedir?

Artırılmış gerçeklik, gerçek dünyadaki fiziksel ortamı, bilgisayar aracılığıyla oluşturulan duyusal girdilerle canlı, dinamik ve gerçek zamanlı olarak hissedip yaşamamızı sağlayan ve ileride hayatımızın büyük bir bölümünde yer alacağını düşündüğümüz heyecan verici bir kavramdır. Detaylı bilgi için tıklayınız...

Yazar

Kerim Sarıgül

Kerim Sarıgül

Merak ediyorum, araştırıyorum, öğreniyorum, paylaşıyorum...

 

yorum

  • bayram kaya bayram kaya 3 Şubat 2019

    harikasın Kerim hoca
    Somut olmayan kulturun aktarılmasında (destanlar,hikayeler,masallar gibi) geleceğe taşınmasında da animasyonu kullanabiliriz.
    Managa,animasyon ve diğer yaratıcı çalışmalar için Japonya,Rusya ve Kore örnekleri kullanabilirmiyiz?
    varol eline saglık

Yorum Ekle

Sosyal Medya Hesaplarım

 

Please publish modules in offcanvas position.