Türkçe Öğretim Portali

Türkçe Öğretim Portali

Türkçe Öğretim Portali

Yazar / Dil Öğretimi / Öğrenimi / Salı, 23 Ocak 2018 23:25

Yunus Emre Enstitüsü, Uzaktan Türkçe Öğretim Portali (turkce.yee.org.tr) aracılığıyla zaman ve mekândan bağımsız çağdaş teknolojik imkânları kullanarak Türkçe öğretmeyi amaçlamaktadır. Bu doğrultuda Uzaktan Türkçe Öğretim Portalini kullanıma sunmuştur. Portalde seviyelere göre belirlenmiş kelime listeleri ve dil bilgisi yapıları aşama aşama gösterilmekte, öğrencilerin günlük hayatta sıkça kullanabileceği yapılar okuma, dinleme, yazma, konuşma becerilerine dayanan etkinliklerle öğretilmektedir.

Sistem günümüz kullanıcılarının en önemli taleplerinden olan oyunlaştırma unsurlarını barındırmaktadır. A1, A2, B1, B2 ve C1 seviyelerinin bulunduğu sisteme üye olan kullanıcılar dil öğrenmeye istediği seviyeden başlayabilmekte, istediği bölümleri değerlendirme bölümlerini yaparak atlayabilmektedir. Kullanıcılar yarışmak istedikleri arkadaşlarını öğrenme sürecine dahil ederek tatlı bir yarışın içine girmektedir. Sistem üzerinde gerçekleştirilen her bir etkinlik sonucu elde edilen puanlar ve elmaslar bu yarışı daha da anlamlı kılmaktadır. Kullanıcılar, arkadaşları arasında en çok puanı alarak ön sıralara gelmeye çalışırken dünyada bu portali kullanarak Türkçe öğrenenlerle de yarışabilmektedir.

Aşağıdaki resimler sistemin ne kadar eğlenceli ve farklı olduğunu göstermektedir.

Türkçe Öğretim Portalinin Bazı Özellikleri

Modül Etkinlikleri

Uzaktan Türkçe Öğretim Portali, Avrupa Konseyi Dil Politikası Birimi (The Language Policy Unit of the Council of Europe) tarafından geliştirilen Diller İçin Avrupa Ortak Öneriler Çerçevesi'ne (Common European Framework of Reference For Languages) göre hazırlanmış olup tematik ve gerçek hayattan alınan konularla size Türkçe öğretir.

Seviyeye Uygun Kelimeler

Türkçenin yabancı dil olarak öğretimi için alanda hazırlanan kitaplardaki kelimeler, alanında uzman kadromuzun tavsiyeleri doğrultusunda Diller İçin Avrupa Ortak Öneriler Çerçevesinde belirtilen konular kapsamında seviyelere göre listelenmiş ve temalara göre kategorilere ayrılmıştır.

Eğitimci Desteği

Yazma ve konuşma becerisini geliştirmeye yönelik etkinliklerde yaptığınız konuşmalar ve yazdığınız metinler uzmanlar tarafından değerlendirilir. Etkinlikler değerlendirildikten sonra size, zayıf ve güçlü yönlerinizi görebileceğiniz şekilde geri bildirimde bulunulur. (Ücretli versiyon ve kurumsal üyelikler için)

Kelime Etkinlikleri

Sadece kelime çalışmak için tasarlanmış “Kelime” modülü ile eğitimlerden bağımsız bir şekilde kelime öğrenmeye devam edebilirsiniz. Kelime öğrenim sürecinizde her bir kelime için okuma, dinleme, yazma ve konuşma etkinlikleri karşınıza gelir.

Sözlük

“Kişisel Sözlük” bölümüne istediğiniz kelimelerin ses ve görsellerini ekleyebilirsiniz. Sistem, eklenen kelimelerle ilgili okuma, dinleme, yazma ve konuşma becerilerine yönelik otomatik etkinlikler oluşturur. Bu sayede “Kelime Modülü” içinde çalışabileceğiniz size ait yeni bir etkinlik grubu ortaya çıkar.

 

Hatırlatma

Kelime haznenizi kuvvetlendirmek için ara sıra kelime güçlendirme çalışması yapmanız gerekir. Aralıklı tekrar yöntemi ile bir süredir üzerinde çalışmadığınız kelimeler size hatırlatılır. Böylece öğrendiğiniz bilgilerin kalıcı hâle gelmesi sağlanır.

Puan, Rütbe ve Market

Modülleri tamamladıkça deneyim puanı ve elmas kazanırsınız. Biriktirdiğiniz elmaslarla sanal marketten alışveriş yapabilir, canlı dersler satın alabilirsiniz. Deneyim puanları ise rütbenizi belirler ve liderler sıralamasına girmenizi sağlar.

Yarışma ve Oyunlar

Sistemde puan toplama, toplanan puanlarla alışveriş yapma, arkadaş ekleme ve liderler sayfası gibi sekmeler bulunur. Oyun temelli etkinlikler ile Türkçeyi eğlenerek öğrenirken diğer kullanıcılarla ve arkadaşlarınızla yarışabilir, rekabet ortamında kendi gelişiminizi izleyebilirsiniz.

Video Etkinlikler

Etkinliklerde günlük yaşamdan örnekler sunan videolar, dört temel dil becerisine yönelik hazırlanan sorularla sizin gerçek yaşamla ilişki kurmanızı sağlar ve öğrenmenizi kolaylaştırır.

 

Türkçe Öğretim Portalinden Bazı Ekran Görüntüleri

 

 

 

 

 

Yazar

Kerim Sarıgül

Kerim Sarıgül

Merak ediyorum, araştırıyorum, öğreniyorum, paylaşıyorum...

 

Ortam

Türkçe Öğretim Portali Tanıtım Filmi

Yorum Ekle

Sosyal Medya Hesaplarım

 

Please publish modules in offcanvas position.