Uzaktan Eğitim ve Öğretim Yönetim Sistemi - ATutor

Uzaktan Eğitim ve Öğretim Yönetim Sistemi - ATutor

Uzaktan Eğitim ve Öğretim Yönetim Sistemi - ATutor

Yazar / Açık Kaynak Kod / Çarşamba, 27 Nisan 2011 13:14

İnternetle, yazılımlarla az çok alakası olan biri iseniz mutlaka "Açık Kaynak Kod" tabirini duymuşsunuzdur. Kısaca uluslar arası imece usulü ile geliştirilen ve ücretsiz olarak sunulan yazılımlara Açık Kaynak Kodlu Yazılımlar (AKKY) diyoruz. Açık kaynak kodlu yazılımlar bir çok alanda gelişmektedir. İçerik yönetim sistemleri en çok rağbet gören sistemlerdendir. Bunlar içerisinde uzaktan eğitim öğretim için geliştirilenleri de çoktur. ATutor, Claroline, Moodle, Efront vb. bir çok sistem uzaktan öğretim amacıyla üretilmiştir ve ücretsiz olarak kullanıcısına sunulmaktadır. Bu yazılımların neredeyse tamamı UNESCO tarafından desteklenmektedir ve eğitimcilerin bu sistemleri kullanmaları teşvik edilmektedir.Bu sistemler içerisinden bugün ATutor isimli web tabanlı öğretim sistemini ele alacağız. Diğer sistemler gibi bu sistemin de artıları ve eksileri mevcuttur. 

Sistemin Bazı Özellikleri
* Sistem internetten ücretsiz olarak indirilebilir. 
* Kullanıcılar sistemi kullanırken zevklerine göre istedikelri temayı seçebilirler. 
* Sistem onlarca dili desteklemektedir. Bu diller arasında Türkçe de mevcuttur ve versiyonlar yayınlandığında anında tercüme edilmektedir. Tercüme ekibi elemanlarından biri de bu yazının sahibidir:)
* Sistemde var oaln diller dışında başka bir dilde kullanmak istiyorsanız siteye üye olarak online tercüme yardımında bulunabiliyorsunuz. Karşınıza çıkan listeden istediğiniz kelime veya cümlelere tıklayarak istediğiniz dile tercüme edebiliyorsunuz. Sistem istediğini dile tamamen tercüme edildiğinde indirme alanına eklenmektedir.
* Derslere, anlatımlara not, sözlük, belge eklenebilmektedir. 
* Sistem Sayfa ve dosya şifreleme özelliğine sahiptir. 
* KAyıt esnasında ve sonrasında kimlik doğrulama özelliği bulunmaktadır. 
* Sistemin müfredat özelliği mevcuttur. Bu sayede öğrenciler müfredat çerçevesinde sistemi kullanıp dersleri takip edebilirler.


* Sistemin sanal sınıf desteği mevcuttur.
*Sistemin en önemli özelliklerinden biri de beyaz tahta uygulamasıdır. Bu sayede öğretici ile öğrenci arasında iletişim kurulabilmekte görüntülü ve sesli olarak ders anlatımları, sınav uygulamaları, dosya, bilgi, belge alış verişleri yapılabilmektedir.
* Çevrim içi destek ve yardım olanakları bulunmaktadır.
* İçeriklere bağlantılar verilebilmekte sayfalar arası geçiş sağlanabilmektedir.
* Belgeler ve dersler arasında tarama işlemleri yapılabilmektedir.
* Sistem eğitim öğretim amacıyla kullanılabilmesinin yanında normal bir içerik yönetim sistemi gibi de kullanılabilmektedir.
* Her geçen gün yenilenen ve gelişmeye devam eden sistem yeni versiyonu çıktığında anında versiyon tükseltme işlemi yapılabilmektedir.
* Sistemde duyuru sistemi mevcuttur. Bu sayede öğrencilere istendiğinde belli duyurular ypılabilmektedir.
* Sistem mesajlaşma özelliği sayesinde kullanıcıların birbirleri ile iletişim kurmalarına da imkan sağlamaktadır.
* Sistemde öğrenci takibi aracı da mevcuttur. Hangi öğrenci hangi derslerle ilgilendi, hangi soruları çözdü, başarı oranı ve ders takip oranı nedir gibi bir çok bilgiye ulaşılabilmektedir.
* Sistemle birlikte entegre halinde gelen forum sistemi de öürencileirn ve eğitimcilerin belli konulard tartışmalarına, bilgi alışverişinde bulunmalarına olanak sağlamaktadır. Bu syede öğrenci anlmadığı konuları burada paylaşabilir, diğer öğrencilerden veya eğitimcilerden cevap bekleyebilmekte, fikirlerini burada paylaşabilmektedir.
* onlien sınav sistemis ayesinde öğrencilere sınav uygulanabilmektedir. oluşturulacak olan sınavın hangi tarihler arasında yapılacağı, orulara kaç kez cevap verilebileceği gibi bir çok detay söz konusudur.
* Sistemde bulunan anket sayesinde belli konularda bilgi analizi yapılabilmekte gelecek olan verilere göre site için açlışmlara yön verilebilmektedir.
* Sistem modüler bir yapıya sahip olduğu için diğer bir çok sistemle entegre edilebilmektedir.
* UTF-8 ve ISO desteği vardır. Bu sayede içeriklerde istenen alfabe kullanabilmektedir. Bundan 4-5 yıl önce çok sık yaşadığımız bazı karakterlerin görünmemesi problemi ortadan kalkmaktadır.

**ATutor Modüllerinden Bazıları
**ATutor Payments: Bu modül sayesinde ders kayıtlarında ücret talep edebilir ödeme işlemini MiniPay, PayPal,Beanstream gibi sistemleri aracılığı ile alabilirsiniz.
**Vimeo Video: Bu modül sayesinde "[media]videobağlantısı[/media]" kodu kullanılarak yazılar ve dersler içinde videolar yayınlanabilmektedir.
**EWiki: Bu modül aracılığı ile tüm kullanıcılar bilgi, belge paylaşımında bulunarak wiki sistemi oluşturabilecektir.
** Openmeetings: Kullanıcıların video konferans yapmalarına olanak sağlamaktadır.
** Google Talk1
** PhpDocumentor
** PDF Converter
** Google Calendar
** Twitter Search
** Job Board
** Photos
** Drupal / Atutor integration
** Test Analysis
ATutor Web Sitesi

ATutor Demo 

ATutor İndir

ATutor Modülleri

ATutor Türkçe Dil Dosyası

ATutor Dil Dosyaları

ATutor Temaları

Yazar

Kerim Sarıgül

Kerim Sarıgül

Merak ediyorum, araştırıyorum, öğreniyorum, paylaşıyorum...

 

Yorum Ekle

Sosyal Medya Hesaplarım

 

  • Çok Okunanlar
  • Yorumlar

Please publish modules in offcanvas position.