Neden .tr değil de com.tr?

Neden .tr değil de com.tr?

Neden .tr değil de com.tr?

Yazar / Diğer Konular / Pazartesi, 26 Aralık 2011 12:38

Bu başlık da nereden çıktı diyorsunuz içinizden, belki de sesli olarak. Sebebini hemen söyleyeyim çok fazla merak ettirmeden.

Biz internet kullanıcıları 1990 yılında alınan bir kararla internette site ismi yazarken neden 3 bazen 4 hatta bazen de 5 karakter fazla yazmak zorunda kalıyoruz. Ruslar novosti.ru (com.ru değil) yazabilirken, Kırgızlar kabar.kg (com.kg değil), mail.ru  şeklinde alan adı (domain) kullanabilirken biz neden yıllardır com.tr, net.tr, info.tr şeklinde net, info, com ibarelerini yazmak zorundayız.

Alan adı satın alırken neden direk haber.tr, mail.tr, sabanci.tr ali.tr, veli.tr şeklinde satın alamıyoruz? Bu soruları kendi kendime ben çok sordum, belki siz de sordunuz. Bu soruları sorabileceğimiz bir yer yok mu peki? Bir yer var: nic.tr. Onlara sormadım mı? Onlara da sordum. Onlar: "1990 yılında alınan karar* böyle" dediler. "Gerekçe var mı?" dedim, "Yok" dediler. İnternet sitelerinin kalbi, damarı olan alan adlarının sadece .tr olarak kullanılamayacağı, com.tr, net.tr, info.tr şeklinde kullanılacağına dair karar alınıyor (1990'da), bu yanlış kararı bir de bu alanın uzmanları yapıyor, sonra da yıllarca bu yanlışta diretiliyor. Birileri çıkıp, "Tamam, o zaman öyle bir karar alınmış ama bugün bunu değiştirebiliriz." demiyor.

tr kullanan bir iki site var onlar da biri com.tr'yi satan nic.tr, bir diğeri tsk.tr

En azından bu konuda insanlar özgür bırakılabilir, isteyenin .com.tr şeklinde isteyenin direk .tr şeklinde alan adı kullanması sağlanabilirdi. Ben şimdi Türkçe alan adı satın alırken neden kerimsarigul.com.tr alayım; 3 karakter hatta nokta ile beraber 4 karakter fazladan yazayım ya da yazdırayım. Direk kerimsarigul.tr kulansam daha iyi olmaz mı. Web ortamında ülkenin prestiji açısından da önemli bir konu diye düşünüyorum. .tr alan adımız gidiyor .com'un, .net'in arkasına com.tr, net.tr oluyor.:)  Epeydir aklımdaydı bu konu, bugün yazayım yarın yazayım derken bugüne nasip oldu. Okuyanlar arasından belki bir karar verici çıkar da bu gidişat değişir.

 

kerimsarigul.tr - 15 karakter

kerimsarigul.com.tr - 19 karakter (fazladan  4 karakter)

kerimsarigul.info.tr  - 20 karakter (fazladan 5 karakter)


Notlar:

* İlgili karar maddesi ve kaynak
Türkiye, 1990 yılında TÜVAKA (Türkiye Üniversiteler ve Araştırma Kurumları Ağı)
tarafından alınan karar doğrultusunda “ikinci düzey alt alan adı modeli”ni
benimsemiştir.

“.tr” Alan Adları, Politikalar, Kurallar ve İşleyiş, Sürüm 5.1.1
* *tek bir .tr alan adını kullanan sitemiz var o da bu işin yani com.tr tarzı Türkçe alan adlarının ticaretini yapan Orta Doğu Teknik Üniversitesine ait olan site: nic.tr

 

Yazar

Kerim Sarıgül

Kerim Sarıgül

Merak ediyorum, araştırıyorum, öğreniyorum, paylaşıyorum...

Yorum Ekle

Facebook - Kerim Sarıgül

Please publish modules in offcanvas position.