Zoom ile canlı ders verin veya ders alın.

Zoom ile canlı ders verin veya ders alın.

Zoom ile canlı ders verin veya ders alın. Özel

Yazar / Eğitimde Teknoloji / Çarşamba, 14 Mart 2018 18:55

Bu yazımda sizlere ücretsiz olarak kullanabileceğiniz, dünyada Öğrenme Amaçlı Kullanılan En İyi 200 Araç arasında yer alan; canlı ders anlatma veya alma, video görüşme aracı Zoom’u tanıtacağım.

İnternet üzerinden ders vermek veya ders almak için kullanılabilecek bir araç. Bugüne kadar bu konuda geliştirilen araçlar içinde en iyilerinden biri.

İster bire bir (ders veren 1 kişi ve ders alan 1 kişi) ders verin veya alın, ister bire çok (ders veren 1 kişi alan 2 veya daha fazla).

Bire bir derslerde süre sınırı yok ve tamamen ücretsiz. İnternet üzerinden özel ders vermek veya almak  istiyorsanız bu uygulama tam size göre.

Bire çok derslerde ise 40 dakika sınırı var. 40 dakika sonra bağlantılarınız kopar. Dersi daha sonra tekrar başlatmak mümkün. Ancak bana ücretsiz versiyonu yeterli değil diyorsanız ücretli versiyonlarından (https://zoom.us/pricing) kendinize uygun olanını da tercih edebilirsiniz.

Peki, Zoom ile neler yapabilirsiniz?

Zoom ile; siz dünyanın neresinde olursanız olun, ders vermek istediğiniz kişi nerede olursa olsun, eğer internetiniz varsa, bağlantınız da biraz iyiyse aynı ortamdaymış gibi ders anlatabilir, ders alabilirsiniz.

 

Zoom’u popüler kılan, en iyi canlı ders anlatma aracı haline getiren özellikleri

 • [VİDEO] Birbirinizi görebiliyorsunuz. Öğrenci öğretmeni, öğretmen de öğrenciyi görüyor.

 

 • [SES] Birbirinizi duyabiliyorsunuz. Öğretmen ders anlatabiliyor, öğrenciye sorular sorabiliyor, öğrenci sorulara cevap verebiliyor, istediği zaman konuşabiliyor.

 

 • [EKRAN PAYLAŞIMI] Öğretmen olarak ekranınızı paylaşabiliyorsunuz. Yani öğrenci sınıfta tahtayı takip ediyorsa burada da sizin bilgisayarınızın ekranını kendi bilgisayarında görüyor. Dolayısıyla siz ekranınızdaki materyallere bakarak anlattıklarınızı karşı taraf görerek dinliyor. Bilgisayarınızda bir resim, metin veya video açtığınızda karşı taraf da bunları görüyor. Ekran paylaşımı iki taraflı da yapılabiliyor. İsterseniz öğrenciniz de kendi ekranını sizinle paylaşabilir. Örneğin yaptığı bir ödevi, yazdığı bir metni size gösterebilir. Birlikte kendi dosyanız veya karşı tarafın dosyası üzerinde çalışabilirsiniz.

 

 • [TAHTA] Ekranınızda açtığınız herhangi bir dosyaya veya sunuma istediğinizi yazın, istediğinizi çizin karşı taraf anlık olarak sizin yazdıklarınızı ve çizdiklerinizi görür. İsterseniz sadece beyaz tahta aracını açarak gerçek yazı tahtası gibi kullanın.

 

 • [YETKİ/İZİN] İsterseniz öğrenciye kendi faresini veya kalemini kullanarak sizin ekranınıza yazmasına izin verebilirsiniz. Örneğin ekranınızda bir boşluk doldurma etkinliği var. Açtınız ve bunu karşı tarafla paylaştınız. Dosya olarak değil ekran görüntüsü olarak paylaşıyorsunuz. Sizin ekranınızdaki boşluk doldurma metni artık karşı tarafın ekranında da var. Karşıdaki kişiye bu boşlukları sen doldur diye izin verebiliyorsunuz (klavye ve fare kullanma yetkisi). O kendi ekranında boşlukları doldururken siz anlık görüyor müdahale edebiliyor, açıklama yapabiliyor, soru sorabiliyorsunuz. Kısacası karşılıklı olarak her an iletişimdesiniz.

 

 • [DOSYA PAYLAŞIMI] Karşılıklı dosya paylaşımında bulunabilirsiniz. Siz bir ödev dosyası gönderebilirsiniz. O da ödevi tamamladığında size gönderebilir.

 

 • [YAZIŞMA/MESAJLAŞMA] Ders esnasında, öncesinde veya sonrasında yazışma yapabilir, sorularınız veya konularınız varsa danışabilirsiniz.

 

 • [KAYIT] En önemlisi de tüm ders anlatım sürecinizi kaydedebilir, daha sonra bunu öğrencinizle veya istediğiniz kişilerle paylaşabilirsiniz.

 

Sınıf ortamına göre fazlası var. Eksiği varsa siz söyleyin. (Öğretmen var, öğrenci var, tahta var, tahtayı öğretmenin ve öğrencinin kullanabilmesi var, öğretmenle etkileşim (görüntü ve ses) var, dosya gönderme ve alma var, tüm bu süreci kayıt altına alabilme imkânı var. Daha ne olsun!)

 

Yapmanız gerekenler:

 • Uygulamayı bilgisayarınıza veya mobil cihazınıza indirin ve kurmak.
 • Üye olmak.
 • Ders vermek veya almak istediğiniz kişileri eklemek.
 • Ders başlatmak.
 • Birilerini derse davet etmek veya ders numarasını paylaşmak.
 • Ders anlatırken istediğiniz materyali karşı tarafla göndermek.
 • Ekranınızın görüntüsünü, sunumunuzu veya herhangi bir dosyayı karşıdaki kişi ile paylaşmak.
 • İlgili kişi ile konuşmak veya yazışmak.
 • Kamera görüntünüzü açmak ya da açmamak (özgürsünüz).
 • Ders anlatımınızın videosunu kaydetmek, daha sonra isterseniz paylaşmak, yayınlamak.

Notlar:

 • Dersleri bilgisayardan veya mobil cihazdan anlatabilirsiniz. Siz Bilgisayarınızdan ders anlatırken öğrencileriniz sizi mobil cihazlarından dinleyebilir. Bu konuda herhangi bir sınırlama yok. Ancak tavsiyem, öğretmenin bilgisayar kullanarak ders anlatması yönünde. Bilgisayar uygulaması mobil cihaz uygulamalarına göre çok daha fazla özelliğe sahip.
 • Uygulamalar şu an İngilizce. Yakında Türkçeleri de çıkar inşallah. Ancak kullanımının kolay olduğunu düşünüyorum. Biraz kurcalayarak nasıl kullanıldığını öğrenmek mümkün. İhtiyaç duyulursa kullanımına yönelik de bir video ders çekebilirim.

 

 

Zoom Web Sitesi: zoom.us

Uygulama indirme bağlantısı

 *Mac  *Windows  *iPad  *Android 

Yazar

Kerim Sarıgül

Kerim Sarıgül

Merak ediyorum, araştırıyorum, öğreniyorum, paylaşıyorum...

Yorum Ekle

Facebook - Kerim Sarıgül

Please publish modules in offcanvas position.