Kerim Sarıgül

Kerim Sarıgül

Kerim Sarıgül

Merak ediyorum, araştırıyorum, öğreniyorum, paylaşıyorum...

Çarşamba, 14 Mart 2018 18:55

Zoom ile canlı ders verin veya ders alın.

Bu yazımda sizlere ücretsiz olarak kullanabileceğiniz, dünyada Öğrenme Amaçlı Kullanılan En İyi 200 Araç arasında yer alan; canlı ders anlatma veya alma, video görüşme aracı Zoom’u tanıtacağım.

Eğitim ve öğretimde birden çok duyuya hitap eden içeriklerin öğrenimi kolaylaştırdığına ve hatırlama oranını artırdığına yönelik birçok araştırma var. Bu açıdan bakıldığında hem göze hem kulağa hitap eden, çeşitli ses ve efektlerle dikkati ve heyecanı artıran içerikler çok kıymetli bir hâl alıyor.

Google tarafından geliştirilen "Toontastic 3D" uygulaması hazır sahneleri, karakterleri ve kendi içindeki bazı detayları ile cazip bir araç olarak karşımıza çıkıyor.  2017 yılının en iyi çocuk uygulaması seçilerek BolognaRagazzi Dijital Ödülü'ne layık görüldü. Çocukların eğlenerek animasyonlar hazırlayabileceği çok yararlı bir uygulama.

E-Öğrenme içerik standartlarından hangisini tercih etmeliyiz? AICC mi, SCORM mu, Tin Can mi?

Nedir AICC, SCORM ve Tin Can?

AICC, SCORM, Tin Can; Öğtretim/Eğitim Yönetim Sistemlerinin (ÖYS veya EYS), eğitim içeriklerinin ve bunlarla bağlantılı olarak çalışacak araçların birbirleri ile uyumlu olması için geliştirilen standart türleridir.

Teknolojinin gelişmesi, eğitimde teknolojinin, teknolojik araçların yaygın olarak kullanılması çeşitli e-öğrenme standartlarının ortaya çıkmasına sebep olmuş, hatta standartların oluşturulmasını zorunlu kılmıştır.

“Dijital” deyince sizin aklınıza ne geliyor?

Akıllı telefonlar mı? Matrix filminde ekranda akan rakamlar mı? Ya da dijital veri, dijital sanat, dijital kitap, dijital saat mi? Birçoğumuzun aklına muhtemelen bunlar geliyordur. Bunlar da önemli ancak bugün daha farklı dijital konulara değineceğiz. Dijital Dünya, Dijital Sınıf, Dijital Öğretmen…

ARTHR - ücretsiz, çevrimiçi (online) gazete oluşturma aracıdır.

Öğrencilerinizi organize edip çeşitli konularda araştırma veya röportaj yaparak sınıf gazetesi oluşturmalarını sağlayabileceğiniz faydalı bir site.

Kendi çizgi karakterinizi, çizgi romanınızı, dijital hikayenizi oluşturmak istemez misiniz? 

Öğrencileriniz veya çocuklarınız için çizgi roman tarzı içerikler oluşturabileceğiniz çok fazla özelliklere sahip bir araçtan bahsedeceğim sizlere. Özellikle okulöncesi ve ilkokul çağındaki çocukların eğitiminde ve yabancı dil öğretiminde kullanılabilecek bir araç. Adı "StoryboardThat". İhtiyaçlarımızı, isteklerinizi göz önünde bulundurarak, hayal gücümüzü kullanarak hazır karakterlerle istediğimiz ortamları oluşturabilir, bunları eğitim ve öğretimde etkin bir şekilde kullanabilirsiniz.

StoryboardThat kullanmak için önce storyboardthat.com/tr üzerinden üye olmalısınız. 14 gün ücretsiz kullanmak mümkün. Çok hoşunuza giderse, aylık 9 dolar talep ediyor. Bu ücretin içinde 10 öğrenciniz dahil. Yani isterseniz işbirlikçi öğrenme modelini kullanabilir, isterseniz imece usulüyle içerikler oluşturabilirsiniz. Ya da kendi içeriklerinizi kendiniz oluşturun. Tercih sizin.

"Storyboardthat" temelde sahneler, karakterler, metinler (konuşma balonları, panolar), şekiller, ikonlar ve bazı bilimsel içeriklerden (harita, elektrik devresi, deney tüpü vb) oluşuyor.

 

StoryboardThat - SAHNELER

Yüzlerce sahne içinden istediğinizi seçebiliyor, seçtiğinizi de istediğiniz gibi (rengini, pozisyonunu, ışığını vb.) düzenleyebiliyorsunuz. Sahneler konusunda gerçekten çok zengin. KAsaba, köy, ev (iç mekan ve dış mekan), okul, spor, iş, tarih, ülkeler, dış mekan, mitler vb. konularda bir çok sahne mevcut.

 

StoryboardThat - KARAKTERLER

Karakterler konusunda da çok zengin. Zengin olmakla birlikte, karakterleri istediğiniz gibi şekillendirebiliyor, moralini (üzgün, mutlu), saç, kaş, göz rengini ayarlayabiliyor, istediğiniz kıyafetleri giydirebiliyor, pozisyonlarını (otursun, yürüsün, konuşsun, ayakta dursun vb.), el-kol hareketlerini, duruşlarını ayarlayabiliyorsunuz.
Karakterler; yetişkinler, gençler, çocuklar, meslekler, sporcular, kültürel, 1900'ler, 1600'lerden 1800'lere, ortaçağ, klasik dönem, canavarlar ve mitler, hayvanlar gibi alt başlıklardan oluşuyor. Aşağıda örnek bazı karakterleri ve ayarlarını görmeniz mümkün.

Yetişkin Karakter Örnekleri

 

Kültürel Karakter Örnekleri

 

 

1600'lerden 1800'lere Karakter Örnekleri

 

StoryboardThat - METİNLER

Hazırladığınız sahnelere ve karekterlere konuşma balonları ekleyebilirsiniz. Bu balonları ister siz doldurun, isterseniz öğrencilerinizi sisteme dahil edin, onlar doldursun. Ya da boş bırakın, çıktı alın, sınıfa götürün, sınıfta etkinlikler yapın. Ya da bir çizgi roman yazın. 

"Storyboardthat" hem Türkçe arayüze sahip hem de Türkçe karakterleri destekliyor. Kullanımı da gerçekten çok kolay. Sürükle bırak yöntemi ile çalışıyor. Dokunmatik ekranlarda kullanabilmek için de uygun özelliklere sahip. İnşallah işinize yarar.

Faydalı olması dileğiyle... Kerim Sarıgül

 

 

StoryboardThat Tanıtım Filmi (İngilizce)

 

Dil öğrenimini eğlenceli hale getiren, içerisinde sosyal etkileşimin ve oyunlaştırma unsurlarının ön planda olduğu araçların sayısı her geçen gün artmaktadır. Siz de yeni bir dil öğrenmek istiyorsanız veya öğreniyorsanız bu araçlardan kendinize uygun olanları seçebilirsiniz. Tavsiyem sadece birini değil aynı anda birden çok sosyal dil öğretim araçlarını kullanmanız. Çünkü her biri farklı özelliklere sahip. Bazılarında akran öğretimi ön planda iken bazılarında telaffuz, bazılarında dilbilgisi, bazılarında sosyalleşme, bazılarında kelime öğretimi araçları ön planda olabiliyor. Bu tip araçları en az 7 gün üst üste kullanın ve sürdürüp sürdürmeme konusuna daha sonra karar verin. İlk etapta faydasız ve gereksiz gibi görünen bazı araçlar kullanıldıkça daha etkin hale gelebiliyor.

Thinglink, çevrimiçi çoklu ortam oluşturma yazılımı.
Thinglink aracılığı ile isterseniz web üzerinden isterseniz mobil uygulamalar aracılığı ile çoklu ortam tasarımları oluşturabilirsiniz.

Salı, 23 Ocak 2018 23:25

Türkçe Öğretim Portali

Yunus Emre Enstitüsü, Uzaktan Türkçe Öğretim Portali (turkce.yee.org.tr) aracılığıyla zaman ve mekândan bağımsız çağdaş teknolojik imkânları kullanarak Türkçe öğretmeyi amaçlamaktadır. Bu doğrultuda Uzaktan Türkçe Öğretim Portalini kullanıma sunmuştur. Portalde seviyelere göre belirlenmiş kelime listeleri ve dil bilgisi yapıları aşama aşama gösterilmekte, öğrencilerin günlük hayatta sıkça kullanabileceği yapılar okuma, dinleme, yazma, konuşma becerilerine dayanan etkinliklerle öğretilmektedir.

Bugünlerde internet ortamında ve mobil uygulamalar arasında dil öğretimi, özellikle de kelime öğretimi üzerine odaklanmış çalışmalarla/yazılımlarla karşılaşıyoruz. En popüler olanları ise Lingopolis ve Duolingo. Her ikisi de kelime öğretimi amacı güdüyor. Ancak kelimeleri cümle içi kullanımları/örnekleri ile birlikte sunuyor. Bu kadar mı? Hayır. En önemli özellikleri her ikisi de tercüme sistemini yani dili öğrenenin anadilini ya da bildiği herhangi bir dili kullanıyor. Öneğin; İngilizce biliyorsanız Duolingo üzerinden “İngilizce Bilenler İçin İspanyolca” platformunu kullanarak İspanyolca öğrenebilirsiniz. Ya da İngilizce biliyorsunuz ve Türkçe öğrenmek istiyorsunuz. “İngilizce Bilenler İçin Türkçe” platformunu kullanarak Türkçe öğrenebilirsiniz.

Facebook - Kerim Sarıgül

Please publish modules in offcanvas position.