Kerim Sarıgül

Kerim Sarıgül

Kerim Sarıgül

Merak ediyorum, araştırıyorum, öğreniyorum, paylaşıyorum...

Hareketliliğin arttığı ve kolaylaştığı küresel bir dünyada, dil öğrenmek kişiye büyük fayda sağlar. Sadece seyahat açısından değil, genel ve yurtdışında kariyer fırsatları için de büyük bir avantajdır. İkinci bir dil öğrenmek, her yaşta çeşitli zihinsel yetenekler geliştirmemize yardımcı olur.

Değerlendirme Türleri ve Socrative Süreç Değerlendirme Aracı

Socrative: Ücretsiz, kullanımı kolay bir değerlendirme aracı. Özellikle süreç değerlendirmesinde (biçimlendirici değerlendirme) aktif olarak kullanılan/kullanılabilecek bir araç. Konu açılmışken çok kısa da olsa değerlendirme türlerine değinmekte fayda var.

Pazar, 02 Aralık 2018 21:07

Hangi dil kaç saatte öğrenilir?

Yabancı dil biliyor musunuz? Kaç yabancı dil biliyorsunuz? Hangi dili ne kadar zamanda öğrendiniz? Yeni bir dil öğrenmek için ne kadar zamana ihtiyacınız var? Hangi dil daha kısa sürede öğrenilir? Hangi dilleri öğrenmek kolay, hangilerini öğrenmek zor? Bu sorulara verilecek olan cevaplar kişiden kişiye değişmektedir...

Macera oyunu oynarken yabancı dil öğrenmeye ne dersiniz?

Günümüzde dil öğretimi amacıyla geliştirilmiş yüzlerce site, program, uygulama mevcut. Bunlardan bazıları içerdiği etkinlikler ve oyunlaştırma özellikleri bakımından çok fazla ön plana çıkıyor ve haliyle bu kullanıcı sayısına da yansıyor (Daha önce yayınlanan “Dil Öğreniminde Sosyalleşme Etkisi ve Başarılı Uygulamalar” başlıklı yazımıza da göz atabilirsiniz.).

Bugün ele alacağım uygulama bugüne kadar incelediğim yüze yakın dil öğretim uygulamaları arasında en farklı olanı. Çünkü Ruby Rei; diğer uygulamalar gibi dil öğretiminde oyunlaştırma özellikleri ile değil, oyun içerisinde dil öğretimi özellikleri ile ön plana çıkıyor.

Ruby Rei dil öğrenmek isteyenler için geliştirilmiş, alanında fark yaratan bir macera oyunu. 2018 yılı Dijital İnovasyon Ödülü sahibi.

Perşembe, 08 Kasım 2018 20:28

Türkiye'de Yabancı Dil Bilme Oranı

Çeşitli zamanlarda yapılan araştırmalar ve çıkan haberlere göre Türkiye'nin yabancı dil öğrenmeye çok para harcadığı belirtilir. Bu kadar harcama ve uğraş sonucunda dünyada iyi yerlerde olmamız gerekir diye düşünürken bazı araştırma sonuçlarına ulaştım.

Yapılan araştırmalara göre en az yabancı dil bilen ülke Türkiye. Kimilerine göre bu büyük bir sorun iken kimilerine göre değil. Ancak yapılan harcamalar ve uğraşlar dikkate alındığında bir sorun olduğu ortada. Para harcıyor, zaman ayırıyor, kural koyuyorsak (Yüksek lisans, doktora, iş ilanları vb.) bunun sonucunun da olması gerekmez mi?

Bazen bir metin üzerinde çalışırken istediğiniz bir kelime veya cümle ile ilgili yorum yapmak, bir yerlere not almak veya birilerini seçili alanla ilgili açıklamalar yapmak isteriz. Bunun için yorum bölümünü kullanır notlar alırız. Ancak not almak, yani yazmak her zaman yeterli veya pratik olmayabilir.

Peki istediğiniz kelime veya cümle ile ilgili sesli not almak istemez misiniz? Öğrencilerinizin veya arkadaşlarınızın metinlerine sesli yorumlar yapmak istemez misiniz? 

Google dokümanlarda çalışırken sesli not almak isteyenler için geliştirilmiş bir eklenti mevcut, Kaizena.

Bu yazımda sizlere Kaizena'yı nasıl ekleyeceğimizi, nasıl aktif edeceğimizi ve nasıl kullanacağımızı açıklamalarla ve resimlerle anlatmaya çalışacağım.

OJS; Kamu Bilgi Projesi (Public Knowledge Project) kapsamında geliştirilen ve isteyen herkesin kullanımına ücretsiz olarak sunulan açık kaynak kodlu bir akademik dergi yönetim ve yayınlama sistemidir.

Akademik dergilerin yayınlanmasında görev alabilecek tüm kişileri ve bu kişilerin yetkilerini (yazar, hakem, editör, okuyucu vb.) kapsayan sistem; makale kabul etme, inceleme, hakeme atama, sonuçları bildirme ve yayınlama gibi özellikleri ile ön plana çıkıyor.

 • Sistem Türkçe dâhil onlarca dili destekliyor.
 • Sistem kurulumunu yaptıktan sonra bu sistem aracılığı ile tek bir dergiyi yönetebileceğiniz gibi birden çok dergiyi de yönetmek mümkün.
 • OJS yerel olarak kurulur (yani kendinize ait bir domaine/hostinge kurabilirsiniz) ve yerel olarak kontrol edilir.
 • Kişi veya kişileri istediğiniz gibi yetkilendirebilirsiniz.
 • Tüm süreci çevrimiçi (online) yönetebilirsiniz.
 • Uluslararası abonelik/indeksleme sistemleri ile entegre edebilirsiniz.
 • Kullanıcılar/Okuyucular için e-posta bildirimi ve yorumlama özelliğini aktif edebilirsiniz.

 

Açık Dergi Sisteminde Yer Alan Kullanıcı Türleri:

 • Site Yöneticisi
 • Dergi Yöneticisi
 • Bölüm Editörü
 • Mizanpajcı
 • Abone Yöneticisi
 • Hakem
 • Yazar
 • Okuyucu

Not: Kullanıcı türlerinin çok fazla olması tüm işleri tek bir kişi yapamaz anlamına gelmiyor. Yukarıda belirtilen rollerin tamamını tek bir kişiye vermek mümkün.)

 

 

Açık Dergi Sistemi (OJS) Makale Yönetimi ve Yayınlama Süreci

Siz çizin, AutoDraw tahmin etsin.

Google, herkesin kolay bir şekilde çizim yaparak resim oluşturmasına yardımcı olmak amacıyla yapay zekâ altyapısını kullanan bir araç geliştirdi. Adı: AutoDraw (autodraw.com)

Çarşamba, 14 Mart 2018 18:55

Zoom ile canlı ders verin veya ders alın.

Bu yazımda sizlere ücretsiz olarak kullanabileceğiniz, dünyada Öğrenme Amaçlı Kullanılan En İyi 200 Araç arasında yer alan; canlı ders anlatma veya alma, video görüşme aracı Zoom’u tanıtacağım.

Eğitim ve öğretimde birden çok duyuya hitap eden içeriklerin öğrenimi kolaylaştırdığına ve hatırlama oranını artırdığına yönelik birçok araştırma var. Bu açıdan bakıldığında hem göze hem kulağa hitap eden, çeşitli ses ve efektlerle dikkati ve heyecanı artıran içerikler çok kıymetli bir hâl alıyor.

Google tarafından geliştirilen "Toontastic 3D" uygulaması hazır sahneleri, karakterleri ve kendi içindeki bazı detayları ile cazip bir araç olarak karşımıza çıkıyor.  2017 yılının en iyi çocuk uygulaması seçilerek BolognaRagazzi Dijital Ödülü'ne layık görüldü. Çocukların eğlenerek animasyonlar hazırlayabileceği çok yararlı bir uygulama.

Facebook - Kerim Sarıgül

Please publish modules in offcanvas position.