Ruby Rei - Dil öğrenenler için geliştirilmiş bir macera oyunu.

Ruby Rei - Dil öğrenenler için geliştirilmiş bir macera oyunu.

Ruby Rei - Dil öğrenenler için geliştirilmiş bir macera oyunu. Özel

Yazar / Dil Öğretimi / Öğrenimi / Perşembe, 29 Kasım 2018 22:34

Macera oyunu oynarken yabancı dil öğrenmeye ne dersiniz?

Günümüzde dil öğretimi amacıyla geliştirilmiş yüzlerce site, program, uygulama mevcut. Bunlardan bazıları içerdiği etkinlikler ve oyunlaştırma özellikleri bakımından çok fazla ön plana çıkıyor ve haliyle bu kullanıcı sayısına da yansıyor (Daha önce yayınlanan “Dil Öğreniminde Sosyalleşme Etkisi ve Başarılı Uygulamalar” başlıklı yazımıza da göz atabilirsiniz.).

Bugün ele alacağım uygulama bugüne kadar incelediğim yüze yakın dil öğretim uygulamaları arasında en farklı olanı. Çünkü Ruby Rei; diğer uygulamalar gibi dil öğretiminde oyunlaştırma özellikleri ile değil, oyun içerisinde dil öğretimi özellikleri ile ön plana çıkıyor.

Ruby Rei dil öğrenmek isteyenler için geliştirilmiş, alanında fark yaratan bir macera oyunu. 2018 yılı Dijital İnovasyon Ödülü sahibi.

Evrende unutulmuş bir gezegene çarpıyorsunuz ve macera başlıyor. Arkadaşlarınızı kurtarmak ve eve dönmek için şifreleri çözmeniz gerekiyor. Bazen nehri nasıl geçeceğinizi bulmaya çalışıyorsunuz, bazen köprüyü nasıl kuracağınızı; bazen bulduğunuz nesnenin ne işe yaradığını/yarayacağını düşünüyorsunuz bazen de ağacı nasıl keseceğinizi…

Ruby Rei okuma, dinleme, yazma ve konuşma becerilerini geliştirmeye ve pekiştirmeye yönelik etkinlikler de içeriyor. Ama bu etkinlikleri oyun esnasında, oyunun bir parçası olarak yapıyorsunuz. Gezegende kaybolan dostunuza nerede olduğunuzu bir ses kaydı göndererek bildiriyorsunuz veya size gelen ses kaydını/mesajı dinleyerek onu bulmaya çalışıyorsunuz.

Oyun içerisinde şifreleri çözmek için ihtiyaç duyacağınız kelimeler size ara ara verilirken aslında kelimeleri öğreniyorsunuz. Sizden kapıyı veya cihazı açmak için bu kelimeleri yazmanız, şifreyi çözmeniz istenebiliyor. Karşınıza çıkan canlılarla (robot, yaratık, insan) diyalog kuruyorsunuz, bazen siz sorular soruyorsunuz onlar cevaplıyor, bazen onlar soruyor siz cevaplıyorsunuz. Bu işlemleri bazen seçeneklerle bazen de yazarak yapıyorsunuz.

Ruby Rei çift dilli bir uygulama.

  • İspanyolca Bilenler İçin İngilizce
  • Çince Bilenler İçin İngilizce
  • Portekizce Bilenler İçin İngilizce
  • İngilizce Bilenler İçin İspanyolca
  • İngilizce Bilenler İçin Japonca
  • İngilizce Bilenler İçin Fransızca gibi seçenekler sunuyor. En yakın zamanda Türkçe desteği de gelirse Türkçe öğrenmek isteyenlere de büyük katkı sağlayacağı kesin.

Şimdilik Türkçe desteği bulunmasa da dil öğretimi amacıyla uygulama geliştirenler, geliştirmek isteyenler için faydalı olacağını düşünerek paylaşmak istedim. Daha iyisini yapabilmek için bugüne kadar yapılanları incelemekte, bilmekte fayda var…

Çocuklarınız telefonu eline aldıklarında onlara “Oyun oynama!” demek yerine “Ruby Rei oyna!” diyebilirsiniz.

İlk 2 bölüm ücretsiz, sonraki bölümlerin tamamını açmak için 87 TL ödemek gerekiyor.

Faydalı olması dileğiyle... Kerim Sarıgül

Ruby Rei iOS Uygulama Tanıtım Sayfası

Ruby Rei Android Uygulama Tanıtım Sayfası

Ruby Rei Web Site: Ruby Rei

Ruby Rei Öğretmen Kılavuzu

 Ruby Rei Tanıtım Filmi

 

Ruby Rei Ekran Görüntüleri

Yazar

Kerim Sarıgül

Kerim Sarıgül

Merak ediyorum, araştırıyorum, öğreniyorum, paylaşıyorum...

 

Yorum Ekle

Facebook - Kerim Sarıgül

Please publish modules in offcanvas position.