Adobe Flash CS4 ve Bazı Özellikleri PDF Yazdır e-Posta
           Adobe firması Macromedia firmasını satın aldıktan sonra ciddi anlamda büyük atılımlar gerçekleştirdi ve gerçekleştirmeye de vam ediyor. Bünyesinde barındırdığı bir çok program aracılığı ile neredeyse her alan için bir program sunma eğiliminde şu an. Web Tasarımı için Dreamveawer, Çizim için İllustrator, grafik işlemleri için Photoshop, animasyon işlemleri için Flash vb. Adobe firmasına ait programların tamamı neredeyse kendi alanında 1 numara. Bazı programlarda bağka firmaya ait programlarla yarışıyor görünse de (örnek illustrator - Coreldraw) bu biz kullanıcılar açısından iyi. Rekabet her zaman gelişmeyi ortaya koyar ve biz bu gelşimden mutluyuz.
En son çıkan versiyonu Adobe CS4 tüm programlarda olduğu gibi Flash CS4 programında da bir çok yenilikle karşımıza çıktı. Aşağıda bazı özelliklerini Adobenin kendi sitesinden almış olduğum bilgilerle yorumlamaya bazılarını olduğu gibi size sunmaya çalışacağım.
Yeni versiyonda Flash açısından en çok dikkat çeken özellikler bence nesnelerdeki 3D görüntü fonksiyonu, nesne hareketlerindeki eklem oynatma fonksiyonları, ve Meta veri (XMP) desteğinin olması. Daha bir çok özellikle beraber gelen bu CS4 versiyonu flash tutkunlarını etkileyecek özelliklere sahip. Görünümünden, özelliklerinden, kullanımından, dil desteğinden tutun da çevrim içi aramaya kadar bir çok alanda yenilik ve geniş kullanım imkanı veren bu programı kullanmak için bilgisayarınızın özelliklerinin de iyi olması gerekiyor tabiki. Büyük dağın büyük fırtınası olur misali büyük programlar için yüksek özelliklerde bilisayarlara ihtiyaç var. Bu kadarlık giriş metni yeter sanırım. Aşağıda adobe firması tarafından FlashCS4 tanıtımı için yayınlanan bazı özellikler yer almaktadır.

Adobe Flash CS4 ve Bazı Özellikleri

En iyileştirilmiş animasyon araçları
Nesne tabanlı animasyon

Araları ana kareler yerine doğrudan nesnelere uygulayan nesne tabanlı animasyona sahip bireysel animasyon niikleri üzerinde tam kontrol sahibi olun. Bezier tutamaçları ile hareketler üzerinde kolayca değişiklik yapın.

Hareket yolları
Nesne animasyon yolları üzerinde belirgin kontrol deneyimi sahibi olun — Adobe® Flash® CS4 Professional, artık aşina olduğunuz Bezier tutamaçları kullanılarak kolayca değiştirilebilen hareket yollarını otomatik olarak oluşturur.

Hareket hazır ayarları
Her nesneye uygulanabilir hazır animasyonlar ile projenize bir adım önde başlayın. Düzinelerce hazır ayardan birini seçin veya kendi hazır ayarınızı oluşturun. Animasyonda zaman kazanmak için hazır ayarları diğerleriyle paylaşın.

Hareket düzenleyici
Yeni hareket düzenleyiciyi kullanarak, döndürme, boyut, ölçek, konum, filtreler ve daha fazlası dahil olmak üzere ana kare parametreleri üzerinde kapsamlı kontrol sahibi olun. Adobe After Effects® yazılımındakine benzer grafiksel görünümler ile hareket hızı kontrolünü daha da iyi bir hale getirin.

Zengin çizim özellikleri
Güçlü şekil çizimi

Vektör şekillerini güçlü şekil çizim araçlarıyla değiştirin. Vektör şekillerini doğal ve etkili biçimde, kolayca eğin, silin, deforme edin, eğriltin ve birleştirin.

Şekil temelleri
Kolayca pasta dilimleri oluşturun, dikdörtgen köşelerini yuvarlatın, iç daire yarıçapını tanımlayın ve daha fazlasını yapın. Şekil özelliklerini sahnede görsel olarak ayarlayın ve JavaScript API uygulamasına dahil olan özel şekiller oluşturun.

Kalem aracı
Adobe Illustrator® yazılımından ilham alınarak oluşturulmuş kalem aracıyla kesin vektör çizimleri oluşturun ve ardından Illustrator kısayol tuşlarını kullanarak Bezier kontrol noktalarını değiştirin.

Nesne olarak şekiller
Illustrator'ta yaptığınız gibi, daha kolay görsellik için şekilleri nesne olarak çizmek üzere nesne çizim moduna geçiş yapın.

Kolay anlaşılır kullanıcı arabirimi
Geliştirilmiş proje paneliYeni

Yeni proje paneli sayesinde, birden çok projeyle daha kolay çalışın. Özellik değişikliklerini birden çok dosyaya uygulayın, sembolleri oluşturduktan sonra istediğiniz dosya klasörüne kaydedin ve daha fazlasını yapın.

Geliştirilmiş kitaplık
Arama olanaklarına ve öncelik vermeye sahip gelişmiş kitaplık sayesinde varlıklarla daha kolay çalışın.

Yeni Adobe Creative Suite arabirimi
Tüm Adobe Creative Suite® sürümlerinde bulunan ve araçlarla düzenli çalışmanızı sağlayan panel sabitleme özelliği ve hızlandırılmış davranışlar sayesinde verimliliğinizi artırın.

Dikey Özellik denetçisiYeni
Yeni dikey olarak görüntülenen Özellik denetçisi sayesinde daha geniş ekrandan faydalanın ve daha fazla ekran alanı elde edin.

Özelleştirilebilir çalışma alanları
Her zaman çalışmak istediğiniz biçimde başlatmak için, panel ve araç çubuklarının dahil olduğu özelleştirilmiş çalışma alanınızı kolayca oluşturun ve kaydedin.

Düzenlenmiş iş akışı
Adobe Pixel Bender

Gerçek zamanlı yaratıcı ifadeler için çalışma süresinde kolayca özel filtreler ve efektler uygulayın. Flash Player çalışma süresi için etkileyici, benzersiz görsel efektler üretmek üzere filtreler, karışımlar ve dolgular oluşturmak için Flash uygulamasına dahil olan Adobe Pixel Bender™ araç kitini kullanın. Adobe Pixel Bender ile görsel efektleriniz artık birden çok uygulamaya taşınabilir.

Adobe Photoshop ve Illustrator içe aktarma
Adobe Photoshop® PSD ve Illustrator AI dosyalarını katman ve yapılarını koruyarak içe aktarın ve ardından bu dosyaları Flash CS4 Professional ile düzenleyin. İçe aktarma sırasında dosyaları gelişmiş seçeneklerle en iyileştirin ve özelleştirin.

ActionScript uygulamasına animasyon dönüştürme
Zaman çizelgesi animasyonlarını anında kolayca düzenlenebilen, yeniden kullanılabilen ve geliştiricilerin faydalanabileceği ActionScript® 3.0 koduna dönüştürün. Hatta, animasyonları bir nesneden diğerine kopyalayın.

Animasyon kopyalama ve yapıştırma
Animasyon geliştirmeye harcanan zamanı önemli ölçüde azaltarak, bir nesneye uygulanmış animasyonu kopyalayın ve bir diğer zaman çizelgesi nesnesinin içine yapıştırın.

Seçmeli katman dışa aktarma
Aynı dosyanın farklı sürümleriyle deneyim sahibi olun, karmaşık katmanları yönetin ve yalnızca dışa aktarmak istediğiniz katmanları göstererek ve kalanları gizleyerek zaman kazanın.

Geri alma/yineleme seçenekleri
Nesne düzeyindeki Geri Alma ve Belge düzeyindeki Geri Alma modları arasında geçiş yapın.

Meta veri (XMP) desteği
Yeni XMP panelini kullanarak SWF dosyalarına meta veriler ekleyin. Daha iyi bir mobil deneyim ve gelişmiş işbirliği için hızlı bir şekilde etiket atayın.

Adobe Flex geliştiricileriyle işbirliği
Adobe Flex® uygulamasında kod düzenleyin ve ardından bitirmek ve üretim için Flash CS4 Professional içine getirin. Adobe Flex Builder™ yazılımında geliştirilen salt kod ActionScript 3.0 SWC bileşenlerini içe aktarın.

Zaman kazandıran kodlama araçları
Kod daraltma

Seçim veya etiket yoluyla kodu görünümden gizleyerek geliştirdiğiniz kod üzerine kolayca odaklanabilirsiniz.

Yorum etiketleri
Tüm satırlar veya kodun herhangi bir kısmı için yorum/yorum kaldırma etiketi eklemek için kolay menü komutlarını kullanın. Bu Script Editor özelliği, Adobe Flash CS4 Professional ve Dreamweaver® CS4 yazılımlarının ikisinde de tutarlı kalır.

Kod hata navigasyonu
Sözdizimi denetimi, filmi test et, projeyi test et, film hatalarını ayıkla veya yayınla gibi görevleri gerçekleştirdiğinizde kod hatalarının listesini otomatik olarak oluşturulan ayrı bir panelde görüntüleyin. Kodun Kod görünümündeki kısmına doğrudan atlamak için listedeki bir hatayı tıklatın.

ActionScript geliştirmesi
ActionScript 3.0 geliştirmesi

ActionScript 3.0 dilinin, gelişmiş performans, daha fazla esneklik sağlayan ve daha anlaşılır ve yapılandırılmış geliştirmeleriyle zaman kazanın.

Gelişmiş hata ayıklayıcı
Esneklik ve kullanıcı geri bildirimi sunan güçlü ve de Adobe Flex Builder 2 hata ayıklamayla tutarlı, ActionScript hata ayıklayıcıyla içerik test edin.

Komut Dosyası Yardımcısı
Komut dosyası düzenlemek için görsel bir kullanıcı arabirimi olan ve otomatik sözdizimi tamamlama ile herhangi verili bir eylemin parametrelerinin açıklamalarını da içeren Script Assist sayesinde komut dosyası oluşturmayı kolaylaştırın.

Eylemler paneli
Mobil geliştirme için profillerin de dahil olduğu Eylemler panelinde, farklı dil profillerini seçerek ActionScript dil uygulamasının farklı sürümlerini kolayca kullanın.

Kullanıcı arabirimi bileşenleri
Basit, kolayca kaplanabilir arabirim bileşenlerine sahip ActionScript 3.0 için kolayca etkileşimli içerik oluşturun. Çizim araçlarıyla bileşenlerin görünümünü ve hissini görsel olarak değiştirin — kod gerekmez.

Yeni yaratıcı olanaklar keşfedin
Güçlü yeni çizim, animasyon araçları ve etkileşimli tasarım araçlarıyla yaratıcı olanakların sınırlarını genişletin. Gelişmiş video ve ses özellikleriyle projelerinizi zenginleştirin.

Güçlü animasyon araçları
3B dönüştürmeYeni

x, y, ve z eksenleri boyunca animasyon yapmanızı sağlayan, heyecan verici, yeni 3B çevirme ve döndürme araçları ile 2B nesneleri 3B alanda canlandırın. İstediğiniz herhangi bir nesneye yerel veya genel dönüşüm uygulayın.

Kinematikleri Kemik aracıyla ters çevirme
Birbirine bağlı nesneler ile zincir benzeri animasyon efektleri oluşturun veya yeni Kemik aracını kullanarak tek bir şekli hızlı bir şekilde deforme edin.

Deco ve Püskürtmeli Fırça ile modelleme
Sembolleri anında tasarım araçlarına çevirin. Sembolleri birçok farklı şekilde uygulayın: Deco aracını kullanarak hızlı bir şekilde kaleydoskop görünümlü efektler yaratın ve dolgular uygulayın veya Püskürtmeli Fırça aracını kullanarak herhangi bir tanımlanmış alana rastgele bir şekilde semboller püskürtün.

Bitmap önbelleğe alma
Bitmap önbelleğe alma ile vektör nesnelerinin gereksiz olarak yeniden işlenmesinden kaçının. Bitmap olarak önbelleğe alınması için bir nesneyi çalışma süresinde bitmap olarak işaretleyin; böylece, vektör verileri korunduğu için nesne herhangi bir zamanda vektöre geri çevrilebilir.

Bitmap ve filtre kontrolleri
Filtre efektleri

Alt gölge, bulanıklaştırma, ışıma, degrade eğimi ve renk ayarlama gibi yerleşik filtre efektleriyle daha etkileyici tasarımlar oluşturun. Dosya boyutunu en aza indirerek, Flash Player tarafından çalışma süresinde işlenmek üzere MovieClips'e ve metin alanlarına efektler uygulayın.

Karışım modları
Görüntüler birbirlerini kapladığında benzersiz görsel karışım efektleri oluşturmak için karışım modlarını kullanın. Karışımlar çalışma süresinde işlenir ve nesnelerin hareketi olarak canlı güncellenir. Photoshop uygulamasından içe aktarılan karışım modları korunur ve Flash CS4 Professional içinde düzenlenebilir.

Gelişmiş ortam entegrasyonu
Gelişmiş video araçları

Gömülü işaret noktaları, alfa kanal desteği ve yüksek kalite video kodekleri gibi gelişmiş video özelliklerine sahip olun. Kapalı açıklamalı alt yazı ve akışla ve aşamalı olarak indirilen video dosyaları için destek sağlayan en iyileştirilmiş video bileşenlerini kullanın.

MP3 ses desteği
MP3 dosyalarını içe aktararak projelerinize ses entegre edin. Adobe Soundbooth® yazılımıyla entegrasyon, ses üretimi deneyimi gerekmeksizin, gerektiği zaman dosyaların düzenlenmesini daha kolay hale getirir.

Alfa kanalı desteği
Saydam veya yarı saydam alfa kanalı kullanan FLV ve On2 VP6 videolarını çalışma süresinde diğer içeriklerle birleştirin. Adobe After Effects® yazılımı gibi birleştirme araçlarını kullanarak benzersiz efektler oluşturun ve bu efektleri saydamlık korumasıyla Flash CS4 Professional uygulamasına içe aktarın.

Yüksek kalii video kodekleri
Flash Player, On2 VP6, On2 VP6-S ve H.264'teki gelişmiş video kodekleriyle küçük dosya boyutunu koruyarak, bugünün en iyi video kodeklerine taş çıkartan bir video kalitesini üretin.

Gömülü işaret noktaları
Ses çalma sırasında olayları harekete geçirmek ve ilişik grafik ve animasyonların ses çalmasını birlikte yönetmek için işaret noktalarını doğrudan bir FLV dosyasına gömün.

Video içe aktarma iş akışı
Çeşitli video formatlarını, içe aktarma süreçleriyle size yol gösteren video içe aktarma sihirbazıyla video deneyimlerinize kolayca entegre edin.

Kaplanabilir video oynatıcı
Videoyu sitenize entegre ederek bugün web üzerinde en fazla kullanılan video formatlarından faydalanın. Video oynatıcı bileşeni herhangi bir siteyle ayarnı görünümü ve hissini vermek üzere kolayca özelleştirilebilir. Kapalı açıklamalı alt yazı ve birden çok dil için ve de akışlı video veya aşamalı indirilen video için destek içerir.

H.264 destekli Adobe Media Encoder
Artık Flash CS4 Professional'a dahil ayrı bir yazılım bileşeni olan Adobe Media Encoder ile üretkenliği artırın. Dosyalar arka planda kodlanırken yaratıcı çalışmaya devam edin. Kodlama için birden çok öğe oluşturun, önceliklerini yönetin ve her bir öğe için gelişmiş ayarları kontrol edin. Flash CS4 Professional, daha iyi kontrol ile daha yüksek kalii sonuçlar almak için Adobe Media Encoder kullanır.

İlave özellikler
QuickTime dışa aktarma

Bir SWF dosyasında QuickTime videosu olarak yayınlanan içeriği, gelişmiş QuickTime dışa aktarıcıyı kullanarak işleyin. Yuvalanmış MovieClips, ActionScript diliyle oluşturulmuş içerikler ve alt gölge ve bulanıklaştırma gibi çalışma süresi efektleri dahil, içerikleri dışa aktarın.

9'lu ölçekleme ile canlı oluşturma
Ölçekleme davranışını değerlendirmek için sahnedeki 9'lu Ölçekleme nesnelerini önizleyin ve Flash Player çalışma süresinde ne görüneceğine bakın. 9'lu Ölçekleme, nesneleri deforme etmeden akıllıca ölçekler.

Font oluşturma
Font oluşturmayla metnin canlılığını ve okunabilirliğini geliştirin. Farklı kullanım durumları için en iyileştirme yapmak üzere oluşturma seçeneklerini ve yumuşatmayı kullanın.

Bitmap önbelleğe alma
Bitmap önbelleğe alma ile vektör nesnelerinin gereksiz olarak yeniden işlenmesinden kaçının. Bitmap olarak önbelleğe alınması için bir nesneyi çalışma süresinde bitmap olarak işaretleyin; böylece, vektör verileri korunduğu için nesne herhangi bir zamanda vektöre geri çevrilebilir.

Genişletilebilir mimari
Özel işlevsellik ekleyen uzantıları kolayca geliştirmek için Flash API'lerden faydalanın.

İş akışları arasında işbirliği
Ortak araçlara ve arabirimlere sahip Adobe Creative Suite bileşenleriyle zaman kazandıran entegrasyonun keyfini çıkarın ve varlıkları güçlü yeni dosya formatlarına sahip uygulamalar arasında kolayca takas edin.

Geliştirilmiş Adobe yazılım entegrasyonu
Ortak arabirim

Creative Suite bileşenleri arasında, aşina olduğunuz paneller, menüler ve hızlı tuşlarla kolayca çalışın. Uygulamalar arasında düzgün ve hızlı çalışmak üzere çalışma alanınızı özelleştirmek için Adobe arabirimlerinin esnekliğini kullanın.

Genişletilebilir mimari
Özel işlevsellik ekleyen uzantıları kolayca geliştirmek için Flash API'lerden faydalanın.

XFL desteği
Adobe InDesign® veya After Effects yazılımından içerik açın ve dosya bütünlüğünü koruyun. Flash'ta daha da fazla geliştirme yapmak için uygulamalar arası işbirliği sağlayan XFL formatıyla içerikleri kolay bir şekilde içe aktarın.

İşaret noktalarını içe aktarma/dışa aktarma
Karmaşık etkileşimli video deneyimleri oluşturmak için XML tabanlı flash veri dosyalarını Adobe Premiere® Pro, After Effects veya Soundbooth yazılımından içe aktarın. Video ve ses içeriğindeki belirli noktalarda etkileşimi harekete geçirmek için işaret noktalarını kullanın.

Video yazılım entegrasyonunu düzgünleştirme
QuickTime özelliğine dışa aktarmayı kullanarak saydamlığa sahip bireysel katmanları dışa aktarın ve bu katmanları, gelişmiş değiştirme için Adobe Premiere Pro veya After Effects uygulamasına içe aktarın. Video dosyalarını doğrudan Adobe Premiere Pro veya After Effects uygulamasından içe aktarın.

Çevrimiçi hizmetler
Adobe® Topluluk Yardımı

Adobe Creative Suite® 4 yazılımı içinde, daha fazla sayıda hedeflenen sonuç sağlayan çevrimiçi arama motorunun gücünden faydalanın. Aranabilir içeriğe, Adobe tarafından her zaman sağlanan ayrıntılı, ürüne özel Yardım'ın yanı sıra ilave Adobe içerikleri ile Adobe'deki uzmanlar ve tasarım/üretim topluluklarındaki uzmanlar tarafından seçilmiş üçüncü taraf içerik dahildir.

Adobe® Bridge Home Gelişmiş
Adobe Bridge CS4'te mevcut olan bu çevrimiçi kanalları ziyaret ettiğinizde Adobe'deki yeniliklerle güncel kalın, tasarımdan, web geliştirmeden ve ses ile video üretim topluluklarından ilham alın. Adobe Creative Suite 4 video eğitimlerini izleyin, en sevdiğiniz tasarımcıların pod yayınlarını dinleyin ve topluluğunuzdaki eğitim etkinlikleri hakkında bilgi alın.

Acrobat.com, Adobe® ConnectNow'u sunar
Acrobat.com belgeleri oluşturmak ve paylaşmak, gerçek zamanlı iletişim kurmak ve diğer kişilerle çalışmayı basitleştirmek için kullanabileceğiniz çevrimiçi hizmetler merkezidir. Acrobat.com hizmetlerinden birisine erişildiğinde, Adobe ConnectNow, Adobe Flash® ve diğer Adobe Creative Suite® 4 bileşenleri içinden web üzerinde canlı buluşabilir ve ekranınızı iki çevrimiçi misafire kadar ücretsiz paylaşabilirsiniz.

Adobe® Kuler™
Adobe Kuler™ ile renk temaları keşfedin, oluşturun ve paylaşın. Kuler web sitesinden ve Kuler Adobe AIR™ uygulamasından erişilebilen, çevrimiçi Kuler topluluğunun renklerinden ilham alarak yaratıcı projelerinizi başlatın. Binlerce temayı göz atıp arayın, doğrudan Renk Örnekleri panelinize indirin ve hatta paylaşmak üzere kendi temalarınızı yükleyin.

 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

KIRGIZCA - RUSÇA - TÜRKÇE SÖZLÜKLER

TÜRKÇE ÖĞRETİMİ

ÜYE GİRİŞ FORMUTüm Hakları Saklıdır. Sitedeki ders ve makaleler kaynak göstermek şartı ile kullanılabilir. www.kerimsarigul.com 2005 - 2012