Açık Kaynak Kodlu Yazılımlar Yazı Dizisi PDF Yazdır e-Posta
Açık Kaynak Kodlu Yazılımlar Yazı Dizisi Değerli, İnternet dünyasının gezginleri;
Daha önceki Joomla, Corel, Flash vb. derslerimi ve çeşitli konulardaki yazılarımı takip edenler bilirler ki, elimden geldiği kadar bildiklerimi yazmaya, bilmediklerimi araştırıp öğrenip, öğrendiğim kadarı ile paylaşmaya çalıştım.
Sitemi ( www.kerimsarigul.com ) devamlı takip eden değerli dostlarım ve herhangi bir şekilde bu siteme ulaşmış olan gezginler;

Bundan sonra “Açık Kaynak Kodlu Yazılımlar” üzerine bir yazı dizisi başlatma kararı aldım. Dünyada en çok kullanılan Açık Kaynak Kodlu Yazılımları sırası ile tek tek tanıtmayı düşünüyorum. Bilginin, ve bilgiye ulaşmanın sınırı ortadan kalkmıştır. Daha önceki dönemlerde 100 yılda katedilen aşamanın günümüzde birkaç yılda katedildiği varsayımı artık varsayım olmaktan da öte bir durumdadır.

 

Konumuz gereği Açık Kaynak Kodlu Yazılımları ele alalım. Daha birkaç yıl önce yeni yeni duymaya başladığımız yazılımlar bugün dünyada milyonlarca insan tarafından kullanılmaktadır. Bu yazılımlar adeta, dünyayı olmasa bile internet ve bilgisayar dünyasını ele geçirmekte, üniversiteler, çeşitli kurum ve kuruluşlar tarafından üzerinde çalışılmakta ve Dünyanın en büyük kuruluşları tarafından desteklenmektedir. 

Açık Kaynak Kod Nedir ve Neden Çok Rağbet Görmektedir?
 

AçıkKaynak Kodlu YAzılım  (İngilizce: open-source software) veya açık kaynaklı yazılım veya kaynağı açık yazılım, kaynak kodu isteyen herkese açık olan yazılımlardır.

Açık Kaynak Kodlu Yazılımlar kullanıcılarına kullanım özgürlüğü vermektedir. Herhangi bir yazılımı indirdiğinizde onun kodlarınada sahipsiniz demektir ve istediğiniz gibi değişiklikler yapabiliyorsunuz. Bu yazılımlar 2005 yılından sonra büyük bir patlama yaptı ve bugün milyonlarca kişi tarafından kullanılmaktadır. Bu yazılımlar kamusal alanlarda, kişisel bilgisayarlarda, telefonlarda kısacası nerede ise her alanda kullanılmaktadır. Aslında bu yazılımlar yazılım tekelciliğini ve yazılım kullanıcılarının sınırlı hareketlerini hatta hareketsizliklerini ortadan kaldırmakta büyük bir özgürlük vermektedir. Bu kısa geçiş yeterli olur sanırım. Sorularını olursa aşağıdaki yorum formunu kullanarak sorabilirsiniz. 


Kısacası Açık Kaynak Kodlu Yazılımların temelinde şu vardır:
“Bilgi paylaşıldıkça büyür”

Tanıtacağım Açık Kaynak Kodlu Yazılımlar şunlardır: 
 
1. eMule 
2. Azureus 
3. Ares Galaxy 
4. 7-Zip 
5. FileZilla 
6. Audacity 
7. GTK+ and The GIMP installers for Windows 
8. DC++ 
9. BitTorrent 
10. Shareaza 
11. PortableApps.com: Portable Software/USB 
12. VirtualDub 
13. CDex 
14. Pidgin 
15. eMule Plus 
16. guliverkli 
17. aMSN 
18. WinSCP 
19. PDFCreator 
20. UltraVNC 


 
 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

KIRGIZCA - RUSÇA - TÜRKÇE SÖZLÜKLER

TÜRKÇE ÖĞRETİMİ

ÜYE GİRİŞ FORMUTüm Hakları Saklıdır. Sitedeki ders ve makaleler kaynak göstermek şartı ile kullanılabilir. www.kerimsarigul.com 2005 - 2012