YAZILARIM
Adobe CS5 Deneme Sürümünü Sıfırlamak PDF Yazdır e-Posta


Adobe SC5 programlarından birini veya bir kaçını kullanıyorsanız ve 30 günlük deneme sürümü sona erdi ise (30 gün bu programı denemek için yeterli dğeil bir 30 gün daha istiyorum diyorsanız) aşağıdaki işlemleri uygulayarak deneme sürümünü sıfırlayabilir yani programı 30 gün daha kullanabilirsiniz. Bu işlemi istediğiniz kadar tekrarlayabilirsiniz. (Bu işlemleri yapmak için ürün anahtarına veya crack programlarından herhangi birine ihtiyacınız yoktur.)

 
Uzaktan Eğitim ve Öğretim Yönetim Sistemi - ATutor PDF Yazdır e-Posta

İnternetle, yazılımlarla az çok alakası olan biri iseniz mutlaka "Açık Kaynak Kod" tabirini çok duymuşsunuzdur. Kısaca uluslar arası imece usulü ile geliştirilen ve ücretsiz olarak sunulan yazılımlara Açık Kaynak Kodlu Yazılımlar (AKKY) diyoruz. Açık kaynak kodlu yazılımlar bir çok alanda gelişmektedir. İçerik yönetim sistemleri en çok rağbet gören sistemlerdendir. Bunlar içerisinde uzaktan eğitim öğretim için geliştirilenleri de çoktur. ATutor, Claroline, Moodle, Efront vb. bir çok sistem uzaktan öğretim amacıyla üretilmiştir ve ücretsiz olarak kullanıcısına sunulmaktadır. Bu yazılımların neredeyse tamamı UNESCO tarafından desteklenmektedir ve eğitimcilerin bu sistemleri kullanmaları teşvik edilmektedir.

Bu sistemler içerisinden bugün ATutor isimli web tabanlı öğretim sistemini ele alacağız. Diğer sistemler gibi bu sistemin de artıları ve eksileri mevcuttur.

Sistemin Bazı Özellikleri
* Sistem internetten ücretsiz olarak indirilebilir.
* Kullanıcılar sistemi kullanırken zevklerine göre istedikelri temayı seçebilirler.
* Sistem onlarca dili desteklemektedir. Bu diller arasında Türkçe de mevcuttur ve versiyonlar yayınlandığında anında tercüme edilmektedir. Tercüme ekibi elemanlarından biri de bu yazının sahibidir:)
* Sistemde var oaln diller dışında başka bir dilde kullanmak istiyorsanız siteye üye olarak online tercüme yardımında bulunabiliyorsunuz. Karşınıza çıkan listeden istediğiniz kelime veya cümlelere tıklayarak istediğiniz dile tercüme edebiliyorsunuz. Sistem istediğini dile tamamen tercüme edildiğinde indirme alanına eklenmektedir.
* Derslere, anlatımlara not, sözlük, belge eklenebilmektedir.
* Sistem Sayfa ve dosya şifreleme özelliğine sahiptir.
* KAyıt esnasında ve sonrasında kimlik doğrulama özelliği bulunmaktadır.
* Sistemin müfredat özelliği mevcuttur. Bu sayede öğrenciler müfredat çerçevesinde sistemi kullanıp dersleri takip edebilirler.

 
FileMaker - Veri İşleme Programı PDF Yazdır e-Posta

FileMaker Program Tanıtımı Günümüzda sayısız programların ortaya çıktığı, her hangi bir iş için program aradığımızda aynı işi ypabilen bir çok alternatifle karşılaştığımız bir gerçek. 
Günümüzde ihtiyacımıza göre program üreten programlar ortaya çıkmaya başladı. Burada program üreten program derken ihtiyaçlarımızı karşılayacak olan sistemlerden bahsediyorum. Yazımızın konusu olan FileMaker programını anlatarak bir programızn ihtiyacımıza göre naısl bir program üretebileceğini de açıklamış olacakğız.

Özellikle çalışmalarında veritabanına ihtiyaç duyanların ihtiyaçlarını karşılayabilecek mahiyette olan bu program sayesinde muhasebe programları, kütüphane programları, personel bilgi sistemleri, bilgi/belge/resim indeksleme programları, ürün katalogları vb. bir çok ihtiyaca cevap verebilecek programlar üretebilirsiniz. İhtiyaçlarınıza cevap verecek olan sistemleri oluşturabilmek için herhangi bir kod bilgisine sahip olmanıza gerek yoktur. Elinizin altında FileMaker programı varsa işinizi görecek demektir.

 
Açık Kaynak Kodlu Yazılımlar Yazı Dizisi PDF Yazdır e-Posta
Açık Kaynak Kodlu Yazılımlar Yazı Dizisi Değerli, İnternet dünyasının gezginleri;
Daha önceki Joomla, Corel, Flash vb. derslerimi ve çeşitli konulardaki yazılarımı takip edenler bilirler ki, elimden geldiği kadar bildiklerimi yazmaya, bilmediklerimi araştırıp öğrenip, öğrendiğim kadarı ile paylaşmaya çalıştım.
Sitemi ( www.kerimsarigul.com ) devamlı takip eden değerli dostlarım ve herhangi bir şekilde bu siteme ulaşmış olan gezginler;

Bundan sonra “Açık Kaynak Kodlu Yazılımlar” üzerine bir yazı dizisi başlatma kararı aldım. Dünyada en çok kullanılan Açık Kaynak Kodlu Yazılımları sırası ile tek tek tanıtmayı düşünüyorum. Bilginin, ve bilgiye ulaşmanın sınırı ortadan kalkmıştır. Daha önceki dönemlerde 100 yılda katedilen aşamanın günümüzde birkaç yılda katedildiği varsayımı artık varsayım olmaktan da öte bir durumdadır.

 
GNU nedir? GPL (Genel Kamu Lisansı) Nedir? PDF Yazdır e-Posta
 GNU nedir? GNU (GNU Not Unix)
 
“Sitede Açık Kaynak Kodlu Yazılımlar Yazı Dizisi” adı altında en çok kullanılan “Açık Kaynak Kodlu Yazılımlar” dikkate alınarak tanıtım yazısı yazma kararı aldım. Zaman buldukça dünyada en çok kullanılan 20 yazılımı tanıtmaya çalışacağım. Bu tanıtımda en çok karşılaşacağımız terimlerden biri hatta tüm yazılımlar için ortak bir özellik olan GNU lisansının ne nlama geldiğini de buraya eklemek istedim. GNU hakkında internette bir çok bilgiye ulaşabilirsiniz ancak bunların içinde en açıklayıcı olanı wikipedia kaynaklı olan aşağıdaki yazıdır.

GNU'nun açılımı, 'GNU is Not Unix'tir. Yani GNU, 'GNU, Unix değildir' anlamına gelmekte olan özyinelemeli (rekürsif) bir kelimedir. 
 
Açık Kaynak Kodlu Yazılımlar - İçerik Yönetim sistemleri - Joomla PDF Yazdır e-Posta
açık Kaynak Kodlu Yazılımlar - Joomla           Bu dersimizde içerik yönetim sistemlerine genel bir bakış açısıyla göz atalım ve Joomla'nın diğerlerinden farkını ele alalım istedim.
           Açık Kaynak Kodlu Yazılımlar - İçerik Yönetim sistemleri - Joomla 
           Teknolojinin gelişmesi, internet kullanıcılığının hızla arması bir çok sektörün internete yönelmesine sebep olmuştur. Artık reklamlar, ürün tanıtımları, alış verişler, rezervasyonlar, güvenlik sistemi yönetimleri, uzaktan eğitim vb. sayamayacağımız kadar sektör artık internet ortamına taşınmış durumdadır. Daha önceleri TV reklamlarına binlerce dolar harcayan firmalar artık reklam harcamalarının büyük bir bölümünü internet ortamına taşımış durumdalar. Daha önceleri firma sitelerinin ağırlıkta olduğu bilinen bir gerçekti, ancak her geçen gün kişisel sitelerin artması dolayısı ile artık dengeler değişmiş durumda. Kişisel kanaatim bir kaç yıl içerisinde kişisel sitelerin sayısının firma ve kurumsal sitelerin sayısından 5-10 kat daha fazla olacağıdır. 
 
Adobe Flash CS4 ve Bazı Özellikleri PDF Yazdır e-Posta
           Adobe firması Macromedia firmasını satın aldıktan sonra ciddi anlamda büyük atılımlar gerçekleştirdi ve gerçekleştirmeye de vam ediyor. Bünyesinde barındırdığı bir çok program aracılığı ile neredeyse her alan için bir program sunma eğiliminde şu an. Web Tasarımı için Dreamveawer, Çizim için İllustrator, grafik işlemleri için Photoshop, animasyon işlemleri için Flash vb. Adobe firmasına ait programların tamamı neredeyse kendi alanında 1 numara. Bazı programlarda bağka firmaya ait programlarla yarışıyor görünse de (örnek illustrator - Coreldraw) bu biz kullanıcılar açısından iyi. Rekabet her zaman gelişmeyi ortaya koyar ve biz bu gelşimden mutluyuz.
 
Alan Adı Sistemi - DNS - NS - IP - ICANN - Domain Nedir? PDF Yazdır e-Posta
           Alan Adı Sistemi – DNS – NS – IP – ICANN - Domain gibi adlandırmaları bir çoğumuz duymuşuzdur fakat bu sistem nedir, naısl çalışır, neye yarar, ne gibi faydaları ve özllikleri vardır gibi sorulara cevap arıyorsanız bu sorularınızın cevabını burada bulacaksınız.. 

          İnternette kişi, kurum ve firmaların binlerce adresi yani sitesi mevcuttur. Bu adresler haberleşmenin sağlıklı bir şekilde yürümesini ve kullanıcıların kişilere, firmalara, kurum ve kuruluşlara kısa yoldan sanal alemde ulaşmasını sağlar.

 
chmod ayarları nedir, ne anlama gelir? PDF Yazdır e-Posta
CHMOD AyarlarıWeb tasarımcılarının, Özellikle joomla gibi hazır içerik yönetim sistemi kullanıcılarının karşılaştığı bu konuyu ayrıntılı olarak anlatmak istedim. Web sistemlerini kurarken "kalasör chmod ayarları şöyle olmalı, dosya chmod ayarları şu şekilde olmalı" gibi uyarılarla karşılaşmaktayız. Bir çoğunuz söylenen ayarları yaparız fakat bunların ne anlama geldiğini bilmeyiz. Burada bu eksikliğimizi gidermek için anlaşılaibilir bir açıklama yapmaya çalıştım.
 
Joomla Kullanıcılarına Tavsiyeler PDF Yazdır e-Posta
 1. Son sürüm joomla kullanmaya çalışın,
2. joomla sürümlerini güvenilir sitelerden indirin,
3. joomla sitelerinden birine üye olun (Örnek: http://www.joomla.info.tr ) ve devamlı yenilikleri takip edin.
4. Klasörlerin chmod değerlerini 755, dosyaların ise 644 yapın,
5. .htaccess ayarları ile fazla oynamayın. En uygun olanı kullandığınız joomla sürümü ile gelendir. Yapacağınız bazı değişiklikler sistemin yavaşlamasına ve bazı problemlere yol açabilir.
 
<< Başlangıç < Önceki 1 2 Sonraki > Son >>

Sayfa 1 / 2

KIRGIZCA - RUSÇA - TÜRKÇE SÖZLÜKLER

TÜRKÇE ÖĞRETİMİ

ÜYE GİRİŞ FORMU



Tüm Hakları Saklıdır. Sitedeki ders ve makaleler kaynak göstermek şartı ile kullanılabilir. www.kerimsarigul.com 2005 - 2012