Kerim Sarıgül

Kerim Sarıgül

Kerim Sarıgül

Merak ediyorum, araştırıyorum, öğreniyorum, paylaşıyorum...

 

Hello English; yapay zekâ, ses ve mobil teknolojilerinden yararlanılarak geliştirilen kişiselleştirilmiş bir İngilizce öğrenme platformu.

Oyunlaştırma yoluyla Hintlilerin İngilizce öğrenmesine yardımcı olmak için 15'in üzerinde diyalekti ve 10’a yakın dili destekleyen Hello English uygulaması Culture Alley şirketi tarafından geliştirildi. Şirketin Kurucusu ve CEO'su IIT Mumbai ve Kellogg İşletme Fakültesi mezunu Nishant Patni, Kurucu Ortağı ise Yönetim Araştırmaları Narsee Monjee Enstitüsü (NMIMS) tarafından çift altın madalya ile ödüllendirilen Pranshu Patni.

Trello, dünyada milyonlarca kişi tarafından küçük veya büyük ölçekli projelerin yönetilmesi için kullanılan ücretsiz bir uygulamadır. Trello ile sadece projeleri değil hayatınızı ve işlerinizi de organize edebilir;  yapacağınız işler, yaptıklarınız ve hedefleriniz için panolar/listeler oluşturabilir, bunları istediğiniz kişi veya ekiplerle paylaşarak iş birliği yapabilirsiniz. İstediğiniz iş kalemini istediğiniz kişiye tanımlayabilir, bu iş için süre belirleyebilir, işle ilgili uyarılar ve yorumlar yapabilir, gerekli dosyaları iş kalemiyle ilişkilendirerek paylaşabilirsiniz. Tüm bunları ister mobil uygulamalar aracılığı ile isterse web üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.

İster yönetici olun, ister çalışan; ister öğretmen olun, ister öğrenci; ister bir hayaliniz olsun, isterse ne yapacağına karar veremeyen biri olun… Trello’nun kesinlikle size yarayacak, işinizi kolaylaştıracak bir özelliği olduğunu aklınızdan çıkarmayın.

Yunus Emre Enstitüsü Kültürel Diplomasi Uygulamalı Eğitim Programı kapsamında 16.03.2019 tarihinde İstanbul'da gerçekleştirdiğim "Dijital Beceriler ve Yaşamı Kolaylaştıran Araçlar" konulu sunumun videosu...

Sunumda; dijital becerilerin neler olduğu, öğrenme yöntemlerimiz, işlerimizi kolaylaştıran web araçları, uluslararası içerik (resim, video, yazı vb.) lisans türleri ve özellikleri gibi bir çok konuya değinilmiş, bazılarıyla ilgili detaylı bilgiler ve örnekler verilmiştir.

* Detaylı bir çalışma sonucu oluşturulan bu liste, 3 milyardan fazla kelimenin yer aldığı Turkish Web Corpus (sketchengine.eu) veri tabanı kullanılarak oluşturulmuştur.

* Veri tabanında yer alan metinler Aralık 2011 ile Ocak 2012 tarihleri arasını kapsamaktadır.

* Veri tabanındaki kelimeler öncelikle çekim eklerinden arındırılmış, daha sonra kök veya gövde şeklindeki kelimelerin sıklıkları (frekansları) hesaplanmıştır.

* Yapılan çalışma sonucu ortaya çıkan liste, İngilizce karşılıkları ile birlikte -hem kullanım sıklığı hem de alfabetik olarak- aşağıdaki gibidir.

Cumartesi, 20 Nisan 2013 10:39

Hangi dil bilimi alanı size daha uygun?

http://www.bookofjoe.com/ adresinden aldığım "Hangi dil bilimi size daha uygun?" konulu akış şemasını Türkçeye tercüme edip Corel Draw programıyla yeniden çizdim ve burada paylaşıyorum...

 

Türkçe versiyonunu büyük boyutta görmek için tıklayınız...

Her gün 120'den fazla ülkeden, 60'tan fazla dilde, 7.000’in üzerinde günlük gazete ve dergiye tam sayfa orjinal baskısıyla anında, daha gazete ve dergiler henüz basılıyorken ulaşmak istemez misiniz?

Cevabınız “Evet” ise Press Reader bu isteğinizi karşılayabilecek, ihtiyacınıza en iyi şekilde cevap verebilecek özelliklere sahip.

Siteniz, dersleriniz, sunumlarınız, Facebook, Twitter, Instagram paylaşımlarınız için göz alıcı tasarımlar yapmak, güzel yazılar hazırlamak istiyorsunuz ancak Photoshop gibi programları kullanmayı bilmiyorsunuz. Size herhangi bir program kullanmadan göz alıcı tasarımlar yapabileceğiniz bir online programdan, tasarım aracı CANVA’dan bahsedeceğim. “Ne isterseniz tasarlayın. İstediğiniz yerde yayınlayın.” sloganıyla kullanıcılara kolay tasarım hizmeti sunan Canva’nın sürükle bırak özelliğini kullanarak harika tasarımlar yapabilirsiniz.

Artırılmış Gerçeklik (Augmented Reality) uygulamaları artık bir çok yerde karşımıza çıkıyor. Bu video'da Artırılmış Gerçeklik teknolojisinin Türkçe öğretiminde nasıl kullanılabileceğine yönelik bir örnek çalışma bulunmaktadır. Artırılmış Gerçeklik örneği Yunus Emre Enstitüsü'nün Çocuklar İçin Türkçe kitabındaki sadece bir resim için hazırlanmıştır.

Mobil uygulama (kamera) kitaptaki resmi gördüğünde, o resim için hazırlanan artırılmış gerçeklik tasarımı (3D) ve evin bölümlerini anlatacak olan Ayşe ortaya çıkıyor. Ayşe, evin bölümlerini gezerek anlatıyor. Daha sonra anlattığı evdeki nesneleri kullanıcıya soruyor. Kullanıcı nesneleri doğru gösterdiğinde nesneler yeşil oluyor. Yanlış gösterilirse soru tekrar ediliyor.

Dil öğretiminde ve öğrenilenlerin pekiştirilmesinde Artırılmış Gerçeklik uygulamalarının nasıl kullanılabileceğine yönelik bir örnek. Hem "Artırılmış Gerçeklik" hem de "Sanal Gerçeklik" uygulamalarını dil öğretimini daha eğlenceli ve daha verimli hâle getirmek amacıyla kullanmak mümkün...

Artırılmış Gerçeklik (Augmented Reality) nedir?

Artırılmış gerçeklik, gerçek dünyadaki fiziksel ortamı, bilgisayar aracılığıyla oluşturulan duyusal girdilerle canlı, dinamik ve gerçek zamanlı olarak hissedip yaşamamızı sağlayan ve ileride hayatımızın büyük bir bölümünde yer alacağını düşündüğümüz heyecan verici bir kavramdır. Detaylı bilgi için tıklayınız...

Bir ürününüz, bir yazılımınız, bir yazınız, bir görseliniz var ve internette yayınlamak, paylaşmak istiyorsunuz. Veya başkalarının ürünlerini sitenizde, yazdığınız kitapta, dergide paylaşmak istiyorsunuz, ya da eklemeler yaparak geliştirmek ve belki de satmak istiyorsunuz. Aklınıza bazı sorular geliyor. Başkasının eserini olduğu gibi alıp kullanabilir miyim, paylaşabilir miyim? Başkasının eserini (yazı, resim, video, yazılım vb.) alıp olduğu gibi veya değişiklikler yaparak satabilir miyim? Birileri benim yazılarımı, resimlerimi veya herhangi bir eserimi alıp satabilir mi? Üzerinde değişiklik yapma hakkına sahip mi? Ya da Ben eserlerimi paylaşırken eserlerimi kullanmak isteyen kişilere hangi hakları kullanabileceklerini onlara nasıl söyleyebilirim?

Bir şeyler öğrenmek için hangi günü ve saati tercih edersiniz?

me:time tarafından Nisan-Eylül 2018 tarihleri arasında 600 öğrencinin katılımıyla gerçekleştirilen araştırma sonucunda hazırlanan bilgigrafiğini (infografik) Türkçe'ye tercüme ederek paylaşmak istedim.*

Facebook - Kerim Sarıgül

Please publish modules in offcanvas position.