Flash'ta Butona Ses Eklemek PDF Yazdır e-Posta
Bir çok yerde butonlara tıkladığınızda ses duymuşsunuzdur. Şimdi bu dersimizde bir butona nasıl ses eklenir onu öğreneceğiz. Ayrıca bu derste örnek oalrak ele aldığımız butona ses ekleme işlevini diğer uygulamalarınızda da kullanabilirsiniz. Çünkü ses ekleme uygulaması  Flash programının diğer uygulamaları için de geçerlidir.

1. Daha önceki derlerimizde buton yapmayı anlatmıştık. Buton nasıl yapılıyor diye göz atmak istiyorsanız “Flash'ta Buton Hazırlayalım” adlı dersimizi inceleyebilirsiniz.2. Şimdi butonumuza eklemek için bilgisayarımızın herhangi bir yerinden kütüphanemize ses ekleyelim. Bu işlem için File > Import > Import to Library diyoruz.3. Açılan penceremizden bilgisayarımızın herhangi bir yerinden buton için uygun olabilecek bir ses seçiyoruz ve Tamam diyoruz…4. Seçmiş olduğumuz ses kütüphanemize eklenmiş durumdadır. Eğer kütüphaneniz görünmüyorsa Ctrl + L tuşuna basınız.5. Sesimizi kütüphanemize ekledik. Şimdi ise bu sesimizi butonumuza ekleyeceğiz. Bunun için önce butonumuzun üzerinde faremizi çift tıklayalım ve butonumuzun düzenleme (edit) penceresini açalım.6. Resimden de gördüğünüz gibi buton düzenleme sayfamız açıldı. Şimdi sesimizi butonumuzun Down karesine ekleyeceğiz(çünkü faremizi butona tıkladıığımızda ses duymak istiyoruz). Bu işlem için önce faremizle down karesini seçiyoruz ve daha sonra kütüphanemizden sesimizi ekranımıza butonumuzun üzerine taşıyıp bırakıyoruz.
7. Sesimzi ekledik. Down karesi seçiliyken Properties penceresini açarak bazı değişiklikler yapabiliriz.8. Şimdi ana ekranımıza dönüyoruz bu işlem için iki yol var…İşlemimiz tamam. Şimdi Ctrl + Enter tuşu ile ön izleme yapabilirsiniz.

Bir sonraki derste tekrar görüşmek dileğiyle...

Yazar: Kerim Sarıgül

 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

KIRGIZCA - RUSÇA - TÜRKÇE SÖZLÜKLER

TÜRKÇE ÖĞRETİMİ

ÜYE GİRİŞ FORMUTüm Hakları Saklıdır. Sitedeki ders ve makaleler kaynak göstermek şartı ile kullanılabilir. www.kerimsarigul.com 2005 - 2012