Corel'de Bir Spiral Yapalım PDF Yazdır e-Posta
Bu dersimizde “Spiral” yapmayı öğreneceğiz. Burada spiral yaparken kullanacak olduğumuz araçlar ve onların işlevleri sizlere başka çalışmalarda da çok yardımcı olacaktır. Burada konuya sadece spiral yapmak açısından değil, tüm derslerde olduğu gibi kullanılan araçlar ve bunların işlevleri açısından bakmak gerekir.

Kısa bir girişten sonra sanırım dersimize başlayabiliriz.
Yukarıda örneğini gördüğünüz sipirali yapmak için:

1. Rectangle Tool (F6) aracı ile bir dikdörtgen çizelim.

 http://resim.sanalkurs.net/uploads/Snap2.jpg

2. Daha sonra Shape Tool (F10) aracı ile alt ve üst kısımları resimde gördüğünüz gibi yuvarlaklaştırıyoruz. Bu işlem için Shape Tool aracını seçtikten sonra köşelerde beliren noktalardan tutup çekmeniz yeterli olacaktır.

 http://resim.sanalkurs.net/uploads/Snap3.jpg

3. Interactive Fill Tool (G) aracını seçerek renk geçişi için nesnemizin alt kısmına faremizle tıklıyoruz ve parmağımızı kaldırmadan üst kısma doğru çekiyoruz. Resimden de gördüğünüz gibi nesnemizin alt ve üst kızmında küçük kareler oluştu. Burdaki karelerin içindeki renkler geçiş renkleri. Benim örneğimde kırmızıdan sarıya geçiş var. Siz istediğiniz rengi nasıl seçeceksiniz? Nesnemizin uç kısımlarındaki karelerden istediğinizi seçin (fare ile bir kez tıklayın) ve renk paletinden istediğiniz rengi seçin. Seçtiğiniz renk nesnemizde seçtiğimiz tarafın rengi olacaktır.

 http://resim.sanalkurs.net/uploads/Snap4.jpg

Aynı işlemleri eğer programınızda özellikler paneli açıksa oradan da yapabilirsiniz.

 http://resim.sanalkurs.net/uploads/Snap5.jpg

4. Şimdi nesnemizi 20 derece saat yönünün tersine çevireceğiz. Bu işlem için önce nesnemize iki kez tıklıyoruz ve nesnemizin kenarlarında beliren döbdürme işaretlerinden birini tutarak sola doğru çeviriyoruz. Unutmayalım 20 derece çevireceğiz.

 http://resim.sanalkurs.net/uploads/Snap6.jpg

Bu işlemi yine ekranımızdaki özellikler (Property) çubuğundan da yapabiliriz. İstersenizdereceyi direk olarak oradan gireviliriz.


 http://resim.sanalkurs.net/uploads/Snap7.jpg

5. Şimdi nesnemize bir kez tıklıyoruz. Nesnemizin etrafında beliren işaretlerden sağ ortadakini faremizle tutuyoruz. Aynı zamanda klavyemizden CTRL tuşuna basıyoruz. CTRL tuşundan parmağımızı almadan nesnemizin sağ ortasındaki tuttuğumuz işareti sola doğru çekiyoruz. Ne zamana kadar? Nesnemizin bir yansıması görünene kadar.

 http://resim.sanalkurs.net/uploads/Snap8.jpg

Nesnemizin yansıması göründüğünde faremizin sol tuşuna bastığımız parmağımızı kaldırmadan faremizin sağ tuşuna tıklıyoruz (nesnemizin kendisi silinmeden dikey bir yansımasının oluşması için). Dikey bir ayna görüntüsü olarak da düşünebilirsiniz.

 http://resim.sanalkurs.net/uploads/Snap9.jpg

Artık hem CRTL’den hem de faremizin sağ ve sol tuşlarından parmağımızı alabiliriz. Bu işlemi ilk deneyenler için zor gelmiş olabilir. Ancak bu şekildeki kopyalma yöntemini bir çok yerde kullanabileceğinizden emin olun. Bu size işlerinizde pratiklik sağlayacaktır.

6. Şimdi Interactive Fill Tool (G) aracını seçerek ikinci oluşturduğumuz kopyanın rengini hafif değiştirelim. Üst üste geldiklerinde farkedilmeleri için.

 http://resim.sanalkurs.net/uploads/Snap10.jpg

7. Oluşan iki şekilden birini diğerine doğru üst kısımları birleşecek şekilde yaklaştırıyoruz.

 http://resim.sanalkurs.net/uploads/Snap11.jpg

8. Her iki şekli de seçerek grup yapıyoruz (Ctrl+G).

 http://resim.sanalkurs.net/uploads/Snap12.jpg

9. Şimdi spiralimizin ne şekilde görünmesini istiyorsak ona gore bir şekil çizeceğiz. Şimdi (Elipse Tool) (F7) aracını seçelim ve CTRL tuşuna basılı tutarak bir oval(çember, daire) çizelim. Bu şeklimizin yani dairemizin bir başlangız ve bitiş noktasının olmasını istiyoruz. Şeklimizi çizdikten sonra şeklimiz seçili iken ekranımızın alt kızmındaki arc aracına tıklayalım.

 http://resim.sanalkurs.net/uploads/Snap13.jpg

Gördüğünüz gibi başlangıç ve bitiş noktası olan bir şeklimiz oldu.

 http://resim.sanalkurs.net/uploads/Snap14.jpg

Burada bir kaç işlem yapmamız gerekecek. Şimdi Shape Tool (F10) aracını seçelim ve şeklimize tıklayalım. Şeklimizin uçlarında beliren noktalardan çekerek açık kızmın üst tarafa gelmesini ve az olmasını sağlayalım. Farklı yöntemler de uygulanabilir fakat biz burada bu yöntemi uygulayalım.

 http://resim.sanalkurs.net/uploads/Snap15.jpg10. Spiral yapmak için oluşturduğumuz şekle tıklayalım ve CTRL + D tuşlarını kullanarak bir kopyasını oluşturalım. Şimdi elimizde iki adet spiral için şekil var ve iki uç noktası olan bir çember. Şimdi elimzdeki bu şekillerden birini çemberimizin bir ucuna, diğer şeklimizi de diğer ucuna yerleştirelim.

 http://resim.sanalkurs.net/uploads/Snap16.jpg


11. üst menüden Effects > Blend. Seçiyoruz.

 http://resim.sanalkurs.net/uploads/Snap17.jpg

12. Daha sonra ekranımızdan kopyasını oluşturduğumuz iki şekli seçiyoruz ve Blend akranından Apply butonunu tıklıyoruz. Burada spiral sayısını ben 30 seçtim. Siz daha sonra oluşacak olan şekle göre bunu daha sonra da değiştirebilirsiniz. Yani benim oluşturduğum çemberin etrafında 30 adet spiral görünecek. Çemberin ve spiralin boyutuna göre bunlar birbirine denk gelmeyebilir. Burada matematiksel işlemler de yapılabilir. Burada bunları anlatmayacağım. Deneme yanılma yolu ile de bulunabilir.

 http://resim.sanalkurs.net/uploads/Snap18.jpg

Blend penceresinden Apply’e tıklayarak ben iki şekil arasına aynı şekillerden 28 tane daha oluşturdum, toplam 30 yani.

 http://resim.sanalkurs.net/uploads/Snap19.jpg

13. Şimdi bu şekillerden spiral yapmak için çemberin etrafına dağıtacağız. Bu işlemi yapmak için şeklimiz seçili iken “Blend” penceresindeki “Path” butonuna tıklayalım.

 http://resim.sanalkurs.net/uploads/Snap20.jpg

Açılan pencereden “New Parh” a tıklayalım.
 http://resim.sanalkurs.net/uploads/Snap21.jpg

Çalışma ekranımıza geldiğimizde faremizin imleci değişecek. Biz bu imleç ile spiralimizin yolunu seçeceğiz. Yani spiral ne şekilde olacak. Biz burada spiral için bir çember çizmiştik zaten şimdi o imleci çembermizin herhangi bir noktasına tıklayalım.

 http://resim.sanalkurs.net/uploads/Snap22.jpg

Aşağıdaki şekil oluşacaktır.

 http://resim.sanalkurs.net/uploads/Snap23.jpg

Spiralimizin normal bir şekil alması için daha doğrusu şeklimizin normal bir spirale dönüşmesi için yine Blend ekranından “Rotate All Object” i işaretliyoruz ve “Apply” butonuna tıklıyoruz.

 http://resim.sanalkurs.net/uploads/Snap24.jpg

Aşağıdaki gibi bir görüntümüz olmalı…

 http://resim.sanalkurs.net/uploads/Snap25.jpg

Şimdi de yol olarak belirlediğimiz çemberi kaldıralım. Bu işlem için “Outline Tool” aracındaki “No Outline” ikonuna tıklayalım.

 http://resim.sanalkurs.net/uploads/Snap26.jpg

Spiralimizin ortasındaki çember kaybolacaktır.

 http://resim.sanalkurs.net/uploads/Snap27.jpg

Değerli arkadaşlar şayet buraya kadar dersimizi okuduysanız demek ki yapmaya çalıştınız demektir. Fakat her şeye rağmen sorun yaşıyorsanız bu sorunlar şöyle olabilir. Eğer her şey yolunda fakat spiraller birbirine dokunmuyorsa “Blend” ekranında 30 oalrak seçtiğimiz Number of steps ayarını artırabilirsiniz. Yada spiral çok iç içe olduysa aynı ekrandan azaltarak deneme yapabilirsiniz.

Bu dersi anlatmaya başlamadan önce bu kadar zor olacağını inanın ben de tahmin etmemiştim.
Faydalı olması dileğiyle...

NOT: Bu dersi Rusça bir sitede gördüm ve daha ayrıntılı bi şekilde anlatmaya çalıştım. Bu dersin aslına
buradan ulaşabilirsiniz..
Kaynak: Demiart.ru
Tercüme: Kerim Saıgül
 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

KIRGIZCA - RUSÇA - TÜRKÇE SÖZLÜKLER

TÜRKÇE ÖĞRETİMİ

ÜYE GİRİŞ FORMUTüm Hakları Saklıdır. Sitedeki ders ve makaleler kaynak göstermek şartı ile kullanılabilir. www.kerimsarigul.com 2005 - 2012