Corel'de bir şişe yapalım PDF Yazdır e-Posta
Corel'de aşağıdaki gibi bir şişe yapmayı öğreneceğiz. Çok ayrıntıya girmeden anlatmayı düşünüyorum. Yani elipsi neyle dikdörtgeni neyle çizeceğimizi tek tek anlatmak istemiyorum. Corel ekranını açtığımızda zaten neyin ne işe yaradığını az çok biliyoruz demektir. Ayrıca arkadaşlarımızın bu bölümde araçların işlevleri ile ilgili bir çok dersleri var.

1. Öncelikle resimden de gördüğünüz gibi öncelikle 1, 2, 3, 4 ve 5 numaralı şekillerimizi çiziyoruz.


2. Daha sonra bunların aynı doğrultuda olmalarını sağlamak için tümünü seçip (Ctrl + A) üst menüden Arrange > Align and Distrubite > Align Centers Horizontally (E) tıklıyoruz. 


3. Şimdi hepsi aynı doğrulduda. Şimdide bunların tamamını tekrar seçip (Ctrl + A) üst menüden Arrange > Group'u (Ctrl + G) işaretliyoruz. Bu işlemden sonra tüm şekillerimiz birleşti yani tek parça durumuna geldi.4. Ancak bizim işimize yaramayan bölümler çizgiler var. Bize burada sadece dış çizgiler gerekli olduğu için başka bir işlem daha yapacağız. Bu işlem için yine üst menüden Arrange > Shaping > Weld'i (kaynak yapmak, birleştirmek) işaretliyoruz.


Gördüğünüz gibi şişemiz hazır. Şimdi bunu renklendirelim.

5. Önce şişemizi seçelim ve sağ taraftan istediğimiz rengi işaretleyelim. Ben % 20 siyah seçtim. Siz istediğiniz rengi seçebilirsiniz.


İşte şişemizin son hali:


Anlamadığınız ya da anlatamadığım bir yer varsa sorabilirsiniz. Bu konudaki derslerimiz devam edecek. Faydalı olması dileğiyle...

Hazırlayan: Kerim Sarıgül

 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

KIRGIZCA - RUSÇA - TÜRKÇE SÖZLÜKLER

TÜRKÇE ÖĞRETİMİ

ÜYE GİRİŞ FORMUTüm Hakları Saklıdır. Sitedeki ders ve makaleler kaynak göstermek şartı ile kullanılabilir. www.kerimsarigul.com 2005 - 2012