Not hesaplama programı - NotMatiKS PDF Yazdır e-Posta
          NotMatiKS, Kırgızistan Türkiye Manas Üniversitesi hazırlık sınıflarında yabancılara Kırgızca, Türkçe, Rusça, İngilizce vb. dillerin öğretiminde kullanılan sistem üzerine hazırlanmış bir programcık…
          Burada sadece programı değil programın çok basit fakat programlama - C# (Si Sharp) -öğrenenler için faydalı olacağını düşündüğüm kodlarını da yayınlayacağım için sınav sistemi hakkında kısaca bilgi vereyim…
Manas Üniversitesi hazırlık sınıflarında okuyan öğrencilerin 1. sınıfa geçebilmeleri için 1 eğitim öğretim yılı (iki dönem) içerisinde 4 vize ve 1 final sınavına girmeleri gerekmektedir.
 
          Ayrıca bu sınavların her biri  Okuma Anlama (17/25), Dinleme Anlama (17/25), Yazılı anlatım (17/25), Sözlü Anlatım (6/10), Karşılıklı Konuşma (10/15) gibi bölümlerden oluşmaktadır ve toplam not 100 puandır.  
 
BİR PROJE VE TANITIM - SOZDUK.KG PDF Yazdır e-Posta
 
alt          İnternette gezerken bir şekilde yolu bu sayfaya düşenler için bugün hazırlık aşamasında olduğum ve yakında internet kullanıcılarına sunmayı düşündüğüm bir projemden bahsedeceğim. Genelde çalışmalar bittikten sonra tanıtımını yapmanın doğru olduğunu düşünürüm, ancak bu projede bana fikirleri ile yardımları dokunacak olanların olduğuna inandığım için şimdiden bu konudan bahsetmek istedim. 
Proje
         Kırgızca - Kırgızca (Açıklamalı sözlük), Kırgızca - Rusça, Rusça - Kırgızca, Kırgızca - Türkçe, Türkçe - Kırgızca, Kırgızca - İngilizce, İngilizce - Kırgızca, Kırgızca - İngilizce, İngilizce Kırgızca Online (web tabanlı) sözlükleri içermektedir. Sırası ile adım adım uygulamaya konulacak olan çalışmanın her adımı 6 aylık bir süreci kapsamaktadır. İlk etapta 2010 yılının başlarında tamamlayabileceğimi düşündüğüm Kırgızca - Kırgızca Açıklamalı sözlük hizmete girecektir.

         Bu projede amaç sadece elimizde var olan sözlükleri internet ortamına taşımak değildir. Asıl amaç, sözlüklerin internette yayınlanmasından sonra kullanıcıların arama yapmaları sonucunda ortaya çıkacak olan eksiklikleri gidererek zamanla bu zölükleri yani kelime hazinesini daha da zengin hale getirmektir.
 
Windows 7 ile Microsoft geri döndü... PDF Yazdır e-Posta

          Daha önce Windows XP'de yakaladığı müşteri memnuniyeti oranını Windows Vista'da yakalayamayan Microsoft, itibarını geri kaznabilmek için tüm çalışmalarını Windows 7 üzerinde yoğunlaştırmıştı. Hatta bir çok dizüstü bilgisayar firmalarının ve bir çok anlaşmalı kurumların bilgisayarlarında XP işletim sistemini kullanmaya devam edeceklerini açıklamaları Microsoft'u tedirgin etmişti. Servis sağlayıcılarının da müşterilerine hizmette sorun yaşamamaları ve üstün performans alabilmeleri için XP kullanımına devam etmelerini tavsiye etmesi de çabası. 

          Kısacası Microsoft Vista'dan beklediği ilgiyi görememişti. Resmi Satış istatistiklerine göre Vista'nın ilk yılda XP kadar satılmış olması yeterli görülmemelidir. Çünkü bilgisayar kullanıcı sayısının Vista'nın piyasaya sürüldüğü dönemde XP'nin yayınlandığı döneme göre iki kattan daha fazla olduğu bilinmektedir. Yani aynı sayıda satışa ulaşmış olması bir başarısızlık göstergesidir ve bunu otoriteler de dile getirmektedir. 

 
Flash Metin Özellikleri CS4 (Flash’ta Metinlerle Çalışmak) PDF Yazdır e-Posta

Burada ele alacak olduğum “Flash’ta Metinlerle Çalışmak”  konusunu elimden geldiği kadar ayrıntılı ve basit anlatmaya çalışacağım. Bugüne kadar hiç Flash programını açmamış olan ve ilk defa programı açtığında karşısına gelen ekrandaki araçların hangisinin ne işe yaradığını bilmeyen bir kişiyi düşünerek anlatacağım.

 
Kişisel Portföy Site Çalışması - Photoshop PDF Yazdır e-Posta

 Kişisel Portföy Site Çalışması - Personal Portfolio Layout - Photoshop: Site tasarımı konusunda tasarım derslerinin az olduğu konusunda şikâyetler alıyorum. Bu dersimizde güzel bir portföy sitesi için bir tasarım uygulaması yapacağız. Belki birilerinin işine yarar ve hayır dua alırız. Hazırlayacak olduğumuz bu tasarımı sitede ister resim olarak isterse flash içerisinde çeşitli uygulamalarla kullanabilirsiniz. Tabiki flashta bunu kullanmak çeşitli hareketler vermek çok daha güzel olur.

 Kişisel Portföy Site Çalışması - Personal Portfolio Layout - Photoshop

 
Açık Kaynak Kodlu Yazılımlar Yazı Dizisi PDF Yazdır e-Posta
Açık Kaynak Kodlu Yazılımlar Yazı Dizisi Değerli, İnternet dünyasının gezginleri;
Daha önceki Joomla, Corel, Flash vb. derslerimi ve çeşitli konulardaki yazılarımı takip edenler bilirler ki, elimden geldiği kadar bildiklerimi yazmaya, bilmediklerimi araştırıp öğrenip, öğrendiğim kadarı ile paylaşmaya çalıştım.
Sitemi ( www.kerimsarigul.com ) devamlı takip eden değerli dostlarım ve herhangi bir şekilde bu siteme ulaşmış olan gezginler;

Bundan sonra “Açık Kaynak Kodlu Yazılımlar” üzerine bir yazı dizisi başlatma kararı aldım. Dünyada en çok kullanılan Açık Kaynak Kodlu Yazılımları sırası ile tek tek tanıtmayı düşünüyorum. Bilginin, ve bilgiye ulaşmanın sınırı ortadan kalkmıştır. Daha önceki dönemlerde 100 yılda katedilen aşamanın günümüzde birkaç yılda katedildiği varsayımı artık varsayım olmaktan da öte bir durumdadır.

 
Flash Action Script 3D Karusel Menu PDF Yazdır e-Posta
İnternette gezerken bir çok sitede karşılaştığımız ve Action Script 3D ile yapılmış güzel görünümlü menülerden biri olan Karusal Menü örneğini burada kısaca ele alacağız. Zaten daha çok kodlar işlevsel olduğu için büyük ayrıntılar yok. Menü örneğine sayfa sonunda bakabilirsiniz. Evet şimdi başlayabiliriz sanırım...

1. 550 x 400 boyutlarında bir Flash Action Script 3.0 sayfası açalım.

 2. Yuvarlak köşeli bir dikdörtgen çizelim. Ben burada 158×35 pixel boyutlarında çizdim. Dikdörtgenin dışı için beyaz, içi için ise #0F7E88 rengini seçtim.

 

 
Flash’ta basit bir Foto Galeri (Foto Albüm) Yapalım PDF Yazdır e-Posta

Flash’ta basit bir Foto Galeri (Foto Albüm) hazırlayalım…

Herhangi bir klasör içerisindeki resimleri kodlar aracılığı ile çağıracağız ve oluşturacağımız butonlar aracılığı ile “ileri” ve “geri” işlemlerini uygulayacağız.

1. İstediğimiz boyutlarda boş bir Flash sayfası açalım (Action Script 2.0). Bu çalışmamızı bir yere kaydedelim. Flash çalışmamızı kaydettiğimiz yere “resimler” isminde bir klasör açalım ve içerisine resimlerimizi koyalım. Resimlerimizin boyutlarını da ayarlayalım tabiki isteklerimiz doğrultusunda. Ben burada resimleri 600 * 400, flash ekranını ise 620 * 420 olarak ayarladım.

 
Açık Kaynak Kodlu Yazılımlar - İçerik Yönetim sistemleri - Joomla PDF Yazdır e-Posta
açık Kaynak Kodlu Yazılımlar - Joomla           Bu dersimizde içerik yönetim sistemlerine genel bir bakış açısıyla göz atalım ve Joomla'nın diğerlerinden farkını ele alalım istedim.
           Açık Kaynak Kodlu Yazılımlar - İçerik Yönetim sistemleri - Joomla 
           Teknolojinin gelişmesi, internet kullanıcılığının hızla arması bir çok sektörün internete yönelmesine sebep olmuştur. Artık reklamlar, ürün tanıtımları, alış verişler, rezervasyonlar, güvenlik sistemi yönetimleri, uzaktan eğitim vb. sayamayacağımız kadar sektör artık internet ortamına taşınmış durumdadır. Daha önceleri TV reklamlarına binlerce dolar harcayan firmalar artık reklam harcamalarının büyük bir bölümünü internet ortamına taşımış durumdalar. Daha önceleri firma sitelerinin ağırlıkta olduğu bilinen bir gerçekti, ancak her geçen gün kişisel sitelerin artması dolayısı ile artık dengeler değişmiş durumda. Kişisel kanaatim bir kaç yıl içerisinde kişisel sitelerin sayısının firma ve kurumsal sitelerin sayısından 5-10 kat daha fazla olacağıdır. 
 
<< Başlangıç < Önceki 1 2 Sonraki > Son >>

Sayfa 2 / 2

KIRGIZCA - RUSÇA - TÜRKÇE SÖZLÜKLER

TÜRKÇE ÖĞRETİMİ

ÜYE GİRİŞ FORMUTüm Hakları Saklıdır. Sitedeki ders ve makaleler kaynak göstermek şartı ile kullanılabilir. www.kerimsarigul.com 2005 - 2012